W najnowszej „Polityce” jak zwykle proponujemy porcję aktualnych, interesujących i inspirujących tematów z różnych dziedzin, ale tym razem z istotną różnicą – uwaga! – w odświeżonej wersji graficznej tygodnika, lżejszej i czytelniejszej, z nowymi rubrykami, z nieco zmienionym układem pozycji, ale bez rewolucji, z szacunkiem do naszej tradycji. Wszystko po to, aby „Polityka” była jeszcze przyjaźniejsza w lekturze i łatwiej się ją czytało. Gorąco zachęcam do zapoznania się z naszą nową odsłoną, w przekonaniu, że spełni ona Państwa oczekiwania. Będziemy ciekawi opinii Szanownych Czytelniczek i Czytelników.
A w numerze:
• Jak się zmienia język polski, zwłaszcza używany przez młodzież, pod wpływem internetu, w tym TikToka, sociali, memów, jakie style tam się pojawiają, jakie słowa zyskują popularność, od czego to zależy; czy nasz język w ten sposób wzbogaca się, czy ubożeje – zjawisko opisał Bartek Chaciński.
• Panicz warszawski i bokser, chłopak z podwórka, czyli stereotypy dotyczące dwóch głównych kandydatów w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego; jak to wpłynie na kampanię, czy kandydat PO może być pewny zwycięstwa, czy Nawrocki może nawiązać do kariery Andrzeja Dudy – pisze o tym Mariusz Janicki.
• Co się dzieje z Szymonem Hołownią, który także zamierza wystartować w prezydenckiej batalii, a ma teraz wizerunkowe kłopoty związane z Collegium Humanum; czy to wpłynie na kampanię, a także na trwałość koalicji rządzącej – analizuje Rafał Kalukin.
• To już koniec urzędowania Julii Przyłębskiej w Trybunale Konstytucyjnym; co oznacza jej odejście, kto może ją zastąpić, czy teraz TK będzie działał inaczej, czy zacznie być uznawany przez rząd i prawnicze autorytety – pisze Ewa Siedlecka.
• Czym kierują się wyborcy, popierając te, a nie inne siły polityczne: czy swoją sytuacją ekonomiczną, pochodzeniem społecznym, wychowaniem, zasobem kulturowym, stereotypami, urazami? – rozważa w naszej gościnnej rubryce „Ogląd i Pogląd” Janusz Majcherek.
• Irena Santor obchodzi 90. urodziny; o swojej długoletniej karierze, jej najlepiej zapamiętanych momentach, o tym, jak postrzega współczesną muzykę i estradę, opowiada w rozmowie z Mirosławem Pęczakiem.
• Jak w praktyce wygląda w Polsce opieka nad długoterminowo chorymi, starszymi ludźmi, czy ZOL-e, czyli zakłady opiekuńczo-lecznicze, właściwie wypełniają swoją funkcję – o tym w teście Agnieszki Sowy w naszym nowym cyklu „Odchodzić po ludzku”.
• Co się dzieje w pobliżu granicy polsko-rosyjskiej, o czym mówią okoliczni mieszkańcy, co sądzą o budowie Tarczy Wschód, jak oceniają politykę rządu – o tym w reportażu Marcina Kołodziejczyka.
I jeszcze w nowej „Polityce”: o wypadkach kolejowych; o osobliwej ekipie Trumpa; o kolaborantach w II wojnie światowej; o czarnych dziurach i ciemnej materii oraz o świątecznych jarmarkach na odludziu.
Prezentujemy także nominacje do Paszportów POLITYKI.
Zachęcam Państwa do zapoznania się z naszą ofertą w odświeżonej odsłonie i życzę miłych wrażeń!
Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego