Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Okładka - 2024 48 Polityka Okładka - 2024 48 Polityka Polityka
Czym się skończą prawybory w KO; czy Wigilia będzie wolna; jak obronić demokrację przed populizmem; źle się dzieje w policji; kreatywne sposoby pozyskiwania ziemi przez Kościół; uwaga na „gang dachowy”; rozmowa z Hugh Grantem i nasz nowy cykl „Odchodzić po ludzku”. To wszystko i znacznie więcej w nowej „Polityce”.
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszej „Polityce” proponujemy Państwu wiele interesujących, aktualnych tekstów, omawiających najważniejsze sprawy w tym gorącym politycznym czasie. Są to między innymi:

Czy prezydenckie prawybory w Koalicji Obywatelskiej to był dobry ruch, czy wzmocni zwycięskiego kandydata, czy go jednak osłabi, kogo wskazują sondaże, a kto ma największe szanse w głosowaniu członków partii – pisze Rafał Kalukin.

Jak obronić demokrację przed populizmem, czy da się racjonalnie rządzić, kiedy autorytarne partie wciąż są blisko i stanowią zagrożenie dla systemu – pisze Mariusz Janicki.

Co się dzieje w policji, dlaczego ze służby odchodzą funkcjonariusze, jaki pomysł na zatrzymanie tej niekorzystnej tendencji ma rząd – opisują Zbigniew Borek i Juliusz Ćwieluch.

Co zrobić z ośrodkiem w Gostyninie dla niebezpiecznych przestępców, którym skończyła się kara więzienia, a gdzie wybuchają protesty osadzonych, jaka jest ich sytuacja prawna, kiedy mogą wyjść na wolność – sprawie przyjrzała się Ewa Siedlecka.

Jak wykorzystuje się kwestię aborcji w walce politycznej i ideologicznej, jak ten problem wyglądał w czasach PRL i rewolucji solidarnościowej – mówi kulturoznawca Marcin Kościelniak w rozmowie z Joanną Podgórską.

Jak działa „gang dachowy”, oferujący usługi naprawcze, a potem wymuszający opłaty wielokrotnie przewyższające ustaloną wartość, jak się ustrzec przed takimi „usługami” – o tym w tekście Piotra Pytlakowskiego.

• Rozpoczynamy nasz nowy cykl „Odchodzić po ludzku”. Na początek zamieszczamy dramatyczną opowieść córki opiekującej się niedołężnym ojcem (relację spisała Agnieszka Sowa). Wkrótce dalsze materiały na ten temat – o opiece nad seniorami, kto może w tym pomóc dzieciom starszych rodziców, dziadków, jaka jest rola państwa w tym zakresie. Zapraszamy do śledzenia kolejnych publikacji.

• Prawniczka Agnieszka Filak, w rozmowie ze Zbigniewem Borkiem, mówi o kreatywnych sposobach pozyskiwania ziemi przez Kościół katolicki i o tym, na ile jest to kontrolowane przez państwo.

Czym zakończy się batalia o wolny od pracy dzień w Wigilię, czy możliwe jest to jeszcze w tym roku? – stan sprawy opisuje Cezary Kowanda.

Donald Trump, nowy (i były) amerykański prezydent, kompletuje swoją egzotyczną drużynę, która ma realizować jego polityczne wizje; kogo można w tej ekipie znaleźć? – o tym w tekście Mariusza Zawadzkiego.

• Jak uzdrowić polską naukę, co należy zrobić, aby zaczęła się bardziej liczyć w obiegu międzynarodowym – piszą prof. Grzegorz Grzelak i dr Maciej N. Nowak.

Ponadto w nowym numerze:Orbán – pojętny uczeń Netanjahu; • 20-lecie ukraińskiej pomarańczowej rewolucji; • o sporze wokół Muzeum Sztuki Nowoczesnej; • rozmowa z Hugh Grantem o jego nowym filmie „Heretic”; • na czym polega legenda pisma „New Yorker”; • co to jest limerencja; • ucieczka z X do motylka.

To wciąż tylko część naszej oferty z najnowszego wydania „Polityki”. Zachęcam do przeczytania całości. Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama