Kraj

CBA zatrzymało Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w czwartek rano prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Sprawa dotyczy Collegium Humanum.

Informację o zatrzymaniu Sutryka przekazał rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. „Dzisiaj rano do sprawy podejrzenia przestępstw i nieprawidłowości w Collegium Humanum na polecenie prokuratora agenci CBA zatrzymali prezydenta Wrocławia” – czytamy w komunikacie opublikowanym w sieci.

Dobrzyński dodał, że „po zakończeniu czynności procesowych zatrzymany został przewieziony do wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach”.

O tym, że Jacek Sutryk miał dyplom Collegium Humanum, wiadomo było od dawna. Podczas ostatnich wyborów samorządowych Janusz Brożek, kandydat do rady miejskiej (KW Konfederacja, Polska Jest Jedna, Bezpartyjni), złożył do sądu okręgowego wniosek o wydanie orzeczenia w trybie wyborczym. Domaga się nakazania walczącemu o reelekcję Jackowi Sutrykowi opublikowania na stronie urzędu i platformie X dyplomu MBA uzyskanego w Collegium Humanum, potwierdzenia uczestnictwa w zajęciach (lista obecności, logowania itd.), zdania egzaminów semestralnych (jeśli takie były), uczestnictwa w egzaminie dyplomowym i poświadczenia dokonania przelewu.

Jacek Sutryk przelewu nie pokazał, ale „Polityka” od jednego z jego współpracowników nieoficjalnie dowiedziała się, że przelew był. Jednorazowy.

Nie tylko Sutryk. Kogo jeszcze zatrzymano?

Prezydent Wrocławia nie jest pierwszą osobą zatrzymaną w związku ze sprawą Collegium Humanum. Przypomnijmy: w marcu 2023 r. CBA zatrzymało dwie osoby podejrzane o przyjęcie korzyści majątkowych i osobistych w sprawie handlu dyplomami przez Collegium Humanum. Dyplomy MBA były bardzo pożądane, gdyż pozwalały na ubieganie się o posady w radach nadzorczych spółek skarbu państwa. Ich wiarygodność miały zapewniać zagraniczne uczelnie, jednak okazało się, że nie miały uprawnień do prowadzenia studiów MBA.

Czytaj też: Ustalenia „Polityki”. Collegium Humanum i Uzbekistan. Dlaczego Czarnecki tak często podróżował do Azji

We wrześniu zarzuty usłyszeli były europoseł PiS Ryszard Czarnecki i jego żona. Pierwszy z nich dotyczy „powoływania się przez podejrzanego w okresie od kwietnia 2019 r. do października 2023 r. na wpływy w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz MSZ i żądania, a następnie przyjęcia od rektora Collegium Humanum (Pawła Cz.) korzyści majątkowej w łącznej kwocie nie mniejszej niż 92 221 zł oraz korzyści osobistej w postaci uzyskania przez Emilię H. nierzetelnych dokumentów poświadczających ukończenie studiów podyplomowych na tej uczelni. W zamian podejrzany podejmował się pośrednictwa w załatwieniu dla uczelni pozytywnych decyzji, ocen i opinii, w tym zgody na utworzenie zagranicznej filii”.

Drugi zarzut dotyczy „podjęcia czynności, które mogły udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków płatniczych w kwocie 92 221 zł”.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną