Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Amerykanie wybrali Trumpa – i co teraz; ambicje Mastalerka; Kwaśniewski o prezydenturze – czy można ją jeszcze naprawić; jak sobie radzić z chorobą Alzheimera; jak nie zbankrutować zimą; co się dzieje na rynku nieruchomości; gdzie i co tańczą Polki i Polacy. To wszystko i znacznie więcej w nowej „Polityce”.
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszym wydaniu „Polityki” wracamy oczywiście do wyborów amerykańskich. O sytuacji w USA po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta, o nastrojach, ocenach kampanii, o zamiarach prezydenta elekta, także o przyszłości Demokratów – piszą Łukasz Wójcik i Tomasz Zalewski.

O tym z kolei, co wybór Trumpa znaczy dla polskiej polityki, dla rządu Tuska, dla kampanii prezydenckiej i wyboru kandydatów, czy wzmocni PiS i Konfederację – pisze Rafał Kalukin.

Daniel Fried natomiast, były ambasador USA w Polsce, w rozmowie z Tomaszem Zalewskim mówi o tym, jak będzie jego zdaniem wyglądać polityka zagraniczna administracji Trumpa.

Ponadto w nowej „Polityce”:

• O tym, jak Marcin Mastalerek chciał zrobić karierę w branży filmowej i kto płacił na jego produkcję, także o międzynarodowych ambicjach szefa gabinetu prezydenta Dudy – w tekście Anny Dąbrowskiej.

Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP, kończący właśnie 70 lat, w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim komentuje wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych, a także mówi o polskiej prezydenturze, jak była pomyślana i czy da się ją jeszcze naprawić po dekadzie urzędowania Andrzeja Dudy.

Okładka tygodnika Polityka nr 46, 2024PolitykaOkładka tygodnika Polityka nr 46, 2024

• Kim jest nowy metropolita warszawski abp Adrian Galbas, dlaczego akurat on objął to stanowisko, jak jest pamiętany na Śląsku, gdzie wcześniej pełnił posługę, co sądzą o nim księża i wierni – pisze Jakub Halcewicz.

• Marta Lau, w rozmowie z Juliuszem Ćwieluchem, na własnych rodzinnych przykładach mówi o tym, jak dramatycznie alzheimer zmienia życie ludzi oraz ich bliskich oraz jak sobie radzić z tą chorobą.

Jak, co i gdzie się dzisiaj tańczy w Polsce – o tanecznych stylach, obyczajach, szkołach piszą Agata Szczerbiak i Aleksandra Żelazińska.

• Idzie zima, ceny energii rosną, jak się zatem ogrzewać, aby nie zbankrutować – pisze o tym Adam Grzeszak.

Co się dzieje na rynku nieruchomości, czy ceny stanęły, jakie są prognozy – wyjaśnia Cezary Kowanda.

I jeszcze:bałtycki rybak – zawód ginący; • jak w Chinach narodził się nowoczesny autorytaryzm; • Koreańczycy na ukraińskim froncie; • skąd brać onkologów; • sto lat Nobla dla Władysława Reymonta; • amerykański aktor i reżyser Jesse Eisenberg o swoim filmie „Prawdziwy ból” i poszukiwaniu polskich korzeni; • „Gladiator 2”, czyli powrót filmowej legendy; • czym jest gaslighting.

To wszystko i jeszcze więcej w nowym wydaniu naszego tygodnika. Zapraszam do lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama