Kraj

Gruzja wychodzi na ulice. 5 tematów, o których warto dziś wiedzieć

Prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili Prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili Zurab Javakhadze / Reuters / Forum
Prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili zwołuje wielką demonstrację; apel Władysława Kosiniaka-Kamysza; Beyoncé dla Harris; rozłam w partii Razem; Lewandowski bohaterem El Classico.

1. Prezydentka Gruzji zwołuje wielką demonstrację

W niedzielę rano Centralna Komisja Wyborcza podała, że w sobotnich wyborach, najważniejszych od lat, wygrało rządzące Gruzińskie Marzenie z wynikiem 54,09 proc. (na podstawie głosów z 99 proc. lokali). Siły opozycji zdobyły łącznie 37,58 proc. głosów. Frekwencja w sobotę była jedną z najwyższych w historii kraju. Według oficjalnych danych do godz. 17 zagłosowało nieco ponad 50 proc. uprawnionych osób. Ta elekcja ma rozstrzygnąć, czy Gruzja prze do Zachodu, czy w objęcia Rosji Władimira Putina.

„Nie uznaję wyników sobotnich wyborów parlamentarnych” – oświadczyła prezydentka Salome Zurabiszwili i na poniedziałek o godz. 19 (17 polskiego czasu) zapowiedziała manifestację w centrum Tbilisi.

Tina Bokuczawa, liderka Zjednoczonego Ruchu Narodowego, ogłosiła, że partia przechodzi „w tryb sytuacji nadzwyczajnej”. Lider Koalicji na rzecz Zmiany Nika Gwaramia grzmi o zamachu stanu.

„Można więc mówić o powtórce scenariusza z ostatnich wyborów w Białorusi, gdzie rządzący przedstawili mało prawdopodobne zwycięstwo Alaksandra Łukaszenki” – komentuje na Polityka.pl Krzysztof Katkowski.

2. Kosiniak-Kamysz: Potrzebujemy wspólnego kandydata

Podczas posiedzenia Rady Naczelnej PSL w Tarnowie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wystąpił z apelem do rządowych koalicjantów: „Chciałbym poprosić i do tego chciałbym zaprosić naszych partnerów z koalicji rządowej – z Platformy Obywatelskiej, z Koalicji Obywatelskiej, z Polski 2050, z lewicy – żebyśmy już dzisiaj wspólnie wyłonili kandydata na prezydenta”. Prezes PSL stwierdził, że „nie stać nas dzisiaj na kolejne kłótnie i spory”. Zapewnił, że jest za „bardziej intensywnym dialogiem” w ramach koalicji, by dojść do porozumienia.

Poruszył także temat demografii, która w jego ocenie jest jednym z największych problemów naszego kraju. Zaprezentował założenia prodemograficznego programu, którego jednym z elementów ma być polityka powrotu Polaków z emigracji.

„To są powroty tych, którzy z Polski wyjechali. To jest wspólnota, która chce do Polski wrócić. To jest młoda emigracja, którą musimy do Polski przyciągnąć. PSL będzie odpowiedzialną partią i przygotuje program powrotów do Polski” – zapowiedział. Program ma zawierać zachęty dla firm i rodzin, które chciałyby się przenieść do kraju.

3. Rozłam w partii Razem

Kongres partii Razem zdecydował o opuszczeniu parlamentarnego klubu lewicy i utworzeniu koła partii Razem w Sejmie. „Rząd Donalda Tuska zawiódł ludzi i zawodzi kolejne grupy rodaków” – uzasadnił Adrian Zandberg.

W czwartek wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat, senatorka Anna Górska oraz posłanki Joanna Wicha, Dorota Olko i Daria Gosek-Popiołek ogłosiły, że opuszczają partię Razem. Przekazały, że pozostaną w klubie lewicy, ale nie zapisują się do żadnej partii.

Decyzja rozstrzyga toczącą się w Razem dyskusję o wyjściu z Nowej Lewicy i recenzji rządu z perspektywy ław opozycyjnych lub współtworzeniu klubu wchodzącego w skład rządu.

„Na czele dwóch odmiennych stanowisk stali Adrian Zandberg – wraz z Marceliną Zawiszą i Maciejem Koniecznym – oraz Magdalena Biejat, wspierana przez pozostałe członkinie odchodzące z partii. Zandbergowcy opowiadali się za pryncypialną krytyką rządu i głośnym sprzeciwem wobec nieakceptowalnych dla partii rozwiązań (m.in. krytykowali budżet i politykę migracyjną) w myśl zasady »wszystko albo nic«, stronnictwo Biejat przekonywało zaś, że należy współpracować, interweniować i forsować własne pomysły na forum rządzącej koalicji” – podsumowuje Michał Tomasik.

4. Beyoncé dla Harris

Amerykańska piosenkarka Beyoncé wystąpiła w piątek w Houston na wiecu poparcia dla kandydatki Demokratów na prezydenta USA Kamali Harris.

Podkreśliła, że przemawia nie jako celebrytka czy polityczka, tylko jako matka głęboko zatroskana o to, w jakim świecie przyjdzie żyć jej dzieciom i dzieciom wszystkich innych matek. „Chcę, by był to świat, gdzie mamy wolność kontrolowania naszych ciał i nie jesteśmy podzieleni” – powiedziała.

Kandydujący z ramienia Republikanów były prezydent Donald Trump z trudem akceptował postępy wywalczone w trakcie ostatniego półwiecza i mianował do Sądu Najwyższego sędziów, którzy wydali orzeczenie odbierające kobietom federalne gwarancje prawa do aborcji.

5. Lewandowski bohaterem El Classico

W najważniejszym meczu ligowym świata, czyli hiszpańskim El Classico, dwa z czterech goli dla Barcelony zdobył napastnik Robert Lewandowski. I to te najważniejsze, bo otwierające wynik „bitwy” z Realem Madryt. Ten mecz zapisze się w historii jako kolejne wielkie osiągnięcie Polaka.

Pierwsza połowa była bardzo zacięta i bezbramkowa (grający w Madrycie Kylian Mbappe aż sześć razy został złapany na spalonym). W drugiej Lewandowski najpierw idealnie wyszedł do prostopadłego podania Marca Cassado i z kilkunastu metrów płaskim strzałem pokonał Andrija Łunina. Drugi gol był jeszcze bardziej spektakularny: po wrzutce Alejandro Balde Lewandowski wyskoczył najwyżej w polu karnym i precyzyjnym uderzeniem głową zmieścił piłkę w rogu bramki Realu. Polak uciszył Santago Bernabeu, a dwa kolejne gole dla Barcelony dołożyli Lamine Yamal i Raphinia.

W tabeli La Liga Barcelona ma już 6 pkt przewagi nad Realem, a Lewandowski 14 strzelonych bramek w 11 kolejkach – jest liderem wyścigu po trofeum „Pichichi” (drugi zawodnik ma siedem goli). Wojciech Szczęsny pozostaje rezerwowym bramkarzem Barcelony i w najbliższych meczach to się raczej nie zmieni, bo Inaki Pena pokazał się w El Classico z bardzo dobrej strony.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Andrzej Duda: ostatni etap w służbie twardej opcji PiS. Widzi siebie jako następcę królów

O co właściwie chodzi prezydentowi Andrzejowi Dudzie, co chce osiągnąć takimi wystąpieniami jak ostatnie sejmowe orędzie? Czy naprawdę sądzi, że po zakończeniu swojej drugiej kadencji pozostanie ważnym politycznym graczem?

Jakub Majmurek
23.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną