Kraj

Rosja grozi Polsce za zamknięcie konsulatu. SI zamiast radiowców. 5 tematów, o których warto wiedzieć

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa (z lewej minister dyplomacji Siergiej Ławrow) Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa (z lewej minister dyplomacji Siergiej Ławrow) Sefa Karacan / Anadolu / Forum
Ostra reakcja Rosji na zamknięcie konsulatu w Poznaniu; przyjaciele Putina przyjechali na szczyt BRICS; nowa szefowa Zachęty; sztuczna inteligencja w radiu; Izrael twierdzi, że znalazł skarbiec Hezbollahu.

1. Rosja grozi Polsce za zamknięcie konsulatu w Poznaniu

„Udzielimy bolesnej odpowiedzi na kolejny wrogi krok”, zapowiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa po decyzji Polski o zamknięciu rosyjskiego konsulatu. W poniedziałek polski minister dyplomacji Radosław Sikorski poinformował, że za ostatnimi próbami dywersji w Polsce i krajach sojuszniczych stoi Rosja, i oświadczył, że wycofał zgodę na funkcjonowanie rosyjskiego konsulatu w Poznaniu, a jego personel zostanie uznany za osoby w Polsce niepożądane. – Żądamy zaprzestania prowadzenia wojny hybrydowej przeciwko Polsce i jej sojusznikom – przekazał Sikorski. Dodał też, że przewiduje podjęcie kolejnych stanowczych działań.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w lutym obywatela Ukrainy, który miał działać na zlecenie rosyjskich służb i przygotowywać akcje dywersyjne we Wrocławiu. Z nieoficjalnych informacji „Gazety Wyborczej” wynika, że 51-letni Serhii S. został oskarżony o współpracę z rosyjskim wywiadem oraz przygotowywanie podpalenia wrocławskiej fabryki farb. Zatrzymany zdecydował się na współpracę z prokuraturą i wyraził chęć poddania się ustalonej ze śledczymi karze trzech lat więzienia. Układ zakwestionował Sąd Okręgowy we Wrocławiu, który uznał ten wymiar kary za zbyt łagodny.

2. Przyjaciele Putina zjechali na szczyt BRICS

W stolicy rosyjskiej republiki Tatarstanu w Kazaniu pod przewodnictwem Władimira Putina rozpoczął się 16. szczyt państw zrzeszonych w BRICS. W trzydniowym spotkaniu udział biorą przywódcy: Chin (Xi Jinping); Indii (Narendra Modi); Iranu (Masud Pezeszkian) i RPA (Cyril Ramaphosa), ale prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva odwołał swój przyjazd ze względu na kontuzję.

Reklama