Kraj

Świątek numerem dwa. Wnioski po karambolu na S7. 5 ważnych tematów, o których warto dziś wiedzieć

Świątek numerem dwa. Wnioski po karambolu na S7. Czyli 5 tematów, o których warto wiedzieć

Iga Świątek w czasie turnieju w Stuttgarcie. 18 kwietnia 2024 r. Iga Świątek w czasie turnieju w Stuttgarcie. 18 kwietnia 2024 r. WTA / mat. pr.
Iga Świątek spadła na drugie miejsce rankingu WTA; jakie wnioski można wyciągnąć po tragicznym karambolu na S7; po wyborach w Mołdawii Rosja nie odpuści; były szef CBA za rządów PiS znowu nie stawił się przed komisją śledczą; CNN ostrzega: X chce zmienić regulamin.

1. Świątek numerem dwa

Niespodziewanie tydzień wcześniej, niż wszyscy się spodziewali, Iga Świątek spadła z pierwszego na drugie miejsce rankingu WTA najlepszych tenisistek na świecie. Dlaczego?

Organizacja postanowiła akurat teraz ukarać zawodniczki za niewystarczającą liczbę rozegranych w sezonie turniejów rangi WTA 500. Z sześciu wymaganych Polka rozegrała dwa, a Aryna Sabalenka cztery. Naszej tenisistce odjęto 120 pkt, a Białorusince 10. Ponieważ Sabalenka traciła do Świątek tylko 69 pkt, po tej decyzji WTA wskoczyła na pierwsze miejsce. Dojść do tego miało i tak za tydzień, ponieważ wtedy WTA miała odjąć punkty za ubiegłoroczny turniej WTA Finals (w meksykańskim Cancun Świątek w finale pokonała Sabalenkę).

W sumie Iga Świątek została dziś ukarana za to, z czym stara się walczyć. Głośno krytykuje przeładowany kalendarz wymaganych przez WTA turniejów, który naraża zawodniczki na kontuzje, zmęczenie i spadek formy psychicznej.

Obecny sezon zakończy WTA Finals w Rijadzie. Polka jest w jednym koszyku z Sabalenką, więc w pierwszej fazie turnieju na pewno znajdą się w innych grupach. I to ten turniej zadecyduje, która z nich zakończy sezon jako najlepsza na świecie.

2. Jak wyjaśnić karambol na S7

W weekend doszło do potężnego karambolu na trasie S7 w miejscowości Borkowo. Uczestniczyło w nim 21 pojazdów, zginęły cztery osoby, w tym dwójka dzieci. 15 osób zostało rannych. Według pierwszych ustaleń kierowca samochodu ciężarowego DAF najechał naczepą na stojącą w korku osobową mazdę, która zapaliła się i uderzyła w kolejny samochód. Następnie pojazdy uderzały w siebie jak w dominie. Tożsamości dwóch dorosłych ofiar na razie nie udało się ustalić, potrzebne będą badania DNA.

W związku z katastrofą na polecenie prokuratora został zatrzymany kierowca TIR-a, który najechał na stojące samochody. To 34-latek. Sąd nie zgodził się na jego tymczasowe aresztowanie, zarządził dozór policyjny i konieczność stawiania się codziennie w wyznaczonej jednostce.

„Z informacji, jakie pojawiają się w przestrzeni medialnej, wynika, że prędkość była nieznacznie przekroczona. Nikt tych informacji oficjalnie nie zdementował, więc na swój sposób możemy je uznać za coś więcej niż tylko fakt medialny. W efekcie trzy najczęściej powielane przyczyny wypadków odpadają. A jednak doszło do gigantycznej tragedii. Zresztą kolejnej w krótkim odstępie czasu. Chyba pora, żebyśmy wreszcie serio zajęli się tym, co dzieje się na polskich drogach” – mówi na Polityka.pl w rozmowie z Juliuszem Cieluchem prof. Mirosław Jarosz, gastroenterolog, autor książki „Kodeks zdrowotny kierowcy”.

3. Rosja będzie mieszać w Mołdawii

Mieszkańcy Mołdawii w niedzielę głosowali dwukrotnie: nad wyborem głowy państwa oraz nad wpisaniem przyszłości w UE do konstytucji. Oba rozstrzygnięcia są korzystne dla ruchów prozachodnich, ale rozmiary wygranej wcale nie muszą napawać wielkim optymizmem.

O prezydenturze zadecyduje bowiem druga tura: dotychczasowa prezydentka Maia Sandu nie zdobyła ponad połowy głosów. Zmierzy się z tradycjonalistą Alexandrem Stoianoglo, który wywodzi się z prorosyjskiej Partii Socjalistycznej.

Jeśli chodzi o referendum, to przy słowie „tak” krzyżyk postawiło 50,08 proc. wyborców. Przeciwko zbliżeniu ze Wspólnotą było 49,92 proc. głosujących. Prorosyjskie media, w tym agencja ITAR-TASS i Russia Today, już donoszą o fałszerstwach wyborczych ze strony Sandu i jej prozachodniego obozu politycznego.

O rekordowym wręcz zaangażowaniu Rosjan w mołdawskie wybory zachodnie media, ale też służby wywiadowcze innych krajów, donosiły już od tygodni. Kilka dni przed elekcją głos w tej sprawie zabrał nawet John Kirby, rzecznik prasowy Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego. Według przedstawionych przez niego informacji Moskwa „od dłuższego czasu czyni starania, by podważyć wiarygodność procesu wyborczego w Mołdawii”. Dodał, że Kreml przeznaczył na ten cel dziesiątki milionów dolarów.

4. Bejda? Nieobecny

Były szef CBA za rządów PiS i Suwerennej Polski kolejny raz nie stawił w wyznaczonym terminie przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Jej członkowie przegłosowali nie tylko wniosek o ukaranie, ale także o przymusowe doprowadzenie świadka. Bejda argumentuje, że z przyjścia na posiedzenie komisji zwalnia go decyzja trybunału Julii Przyłębskiej, który uznał, że działanie komisji nie ma podstaw prawnych.

W poniedziałek komisja przesłuchała za to europosła KO Krzysztofa Brejzę, który był przez poprzednią władzę inwigilowany Pegasusem m.in. w czasie, gdy w trakcie kampanii wyborczej w 2019 r. był szefem sztabu KO.

5. X zmieni regulamin. Bać się?

Jak podała telewizja CNN, serwis X (dawniej Twitter) Elona Muska zamierza zmienić od 15 listopada regulamin tej platformy. Ma być w nim zapisane m.in., że: „przesyłając, publikując treści (...) użytkownik udziela nam międzynarodowej, niewyłącznej, nieodpłatnej licencji na ich udostępnianie”. A także – według amerykańskiej telewizji – że zamieszczane materiały mogą być wykorzystane „do szkolenia modeli uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, zarówno generatywnych, jak i innego typu”.

Według amerykańskich mediów wielu użytkowników X jest zaniepokojonych, zwłaszcza twórcy i artyści, którzy umieszczają tam swoje dzieła w celach promocyjnych. Także ludzie, którzy wrzucali prywatne treści i zdjęcia, teraz usuwają je ze swoich profili.

Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Sztuczna inteligencja coraz prawdziwsza. Czy właśnie zaczyna czuć i myśleć jak człowiek?

AI nic nie rozumie, nie myśli, nie jest kreatywna. Nie może być świadoma i nie ma zdolności odczuwania emocji. To bowiem potrafi tylko człowiek. Czy na pewno?

Włodzisław Duch
20.10.2024
Reklama