Kraj

Czy Ziobro stawi się przed komisją? 5 ważnych tematów, o których warto dziś wiedzieć

Zbigniew Ziobro w Rzeszowie, październik 2023 r. Zbigniew Ziobro w Rzeszowie, październik 2023 r. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl
Minister sprawiedliwości za rządów PiS oczekiwany przed komisją ds. Pegasusa; Donald Tusk ogłosił nową strategię migracyjną dla Polski; PiS wchłonął Suwerenną Polskę; izraelskie czołgi wjechały do bazy ONZ; raport o zdrowiu Kamali Harris.

1. Ziobro przed komisją ds. Pegasusa?

W poniedziałek 14 października o godz. 10 ma się odbyć – zgodnie z zapowiedziami szefowej komisji śledczej ds. Pegasusa Magdaleny Sroki – przesłuchanie Zbigniewa Ziobry.

Komisja od wielu miesięcy chciała przesłuchać byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, aby dowiedzieć się, dlaczego system służący do inwigilacji obywateli został kupiony przez jego resort. Ziobro, który zmaga się z chorobą nowotworową, usprawiedliwiał swoją nieobecność na poprzednim przesłuchaniu i przekazał zaświadczenie lekarskie. We wrześniu br. biegły prokuratury przeanalizował dokumentację medyczną. Z jego opinii wynika, że stan zdrowia Ziobry pozwala mu uczestniczyć w postępowaniu.

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” sam Ziobro zapowiedział, że decyzję o tym, czy stawi się przed komisją, ujawni dopiero w dniu przesłuchania. „Z zamówionej przez komisję śledczą tak zwanej opinii biegłego (...) ma wynikać, że tuż po chemioterapii i radioterapii byłem wyleczony z raka i mogłem wrócić do pracy, a także zeznawać przed komisją. Czyli lekarze zrobili mi ciężką operację i okaleczyli na całe życie dla kaprysu. To kompletna bzdura” – ocenił polityk.

2. Nowa strategia migracyjna Polski

W sobotę 12 października premier Donald Tusk ogłosił nowy plan migracyjny dla Polski. „Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo” – takie hasło jej przyświeca. „Polska musi odzyskać 100-proc. kontrolę, kto do Polski przyjeżdża. Państwo jest od tego, aby do Polski trafiali ludzie, którzy chcą pracować, integrować, uczyć się na prawdziwej uczelni” – mówił premier. I zapowiedział: „Jednym z elementów strategii będzie czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu i będę w Europie domagał się prawa do uznania tej decyzji. My dobrze wiemy, jak to jest wykorzystywane przez Łukaszenkę, Putina, szmuglerów, przemytników ludzi. To będzie obiektywnie najbezpieczniejsze miejsce w Europie”.

Ogłoszony w sobotę dokument ma być procedowany szybko. We wtorek strategią ma się zająć Rada Ministrów. Przyjęcie uchwały ws. strategii migracyjnej będzie pociągało za sobą przyjęcie pakietu ustaw regulujących m.in. kwestie przyznawania wiz.

3. PiS wchłonął Suwerenną Polskę

W mijający weekend w Przysusze dokonała się fuzja PiS i Suwerennej Polski. Partie zobowiązały się w dziesięciu punktach do „przywrócenia” w Polsce ładu ustrojowego i wolności, asertywności w Unii Europejskiej, organizacji referendum w razie zmian traktatowych w UE, odrzucenia Zielonego Ładu dla Europy, obrony złotówki, tradycyjnych wartości i rodziny, a także do budowy dobrych relacji z USA i rozliczenia rządu Donalda Tuska. PiS ma odtąd dwóch nowych wiceprezesów: Patryka Jakiego i Michała Wójcika.

Dodatkowo Komitet Polityczny PiS został uzupełniony o cztery osoby: Beatę Szydło, Michała Wosia, Rafała Bochenka i Michała Wójcika. PiS powołał też Komitet Wykonawczy do zadań bieżących pod wodzą Mariusza Błaszczaka; w jego składzie znajdzie się 29 osób.

Pomysł zjednoczenia sceptycznie oceniają politycy obu formacji, przede wszystkim sam Zbigniew Ziobro. Dla mniejszej partii fuzja oznacza kres politycznego projektu budowanego przez 13 lat, opartego m.in. na otwartej, ostrej krytyce Unii Europejskiej. PiS z kolei będzie musiał podzielić się władzą w okręgowych strukturach.

4. Izraelskie czołgi wjechały do bazy ONZ

Izraelskie czołgi wdarły się przez bramę jednej z baz zajmowanych przez siły pokojowe ONZ w Libanie. Najpierw trzy plutony w niedzielę nad ranem przekroczyły Błękitną Linię wyznaczającą granicę izraelsko-libańską, a następnie dwa czołgi Merkawa wjechały na teren ONZ, niszcząc główną bramę.

To kolejne z serii incydentów, do których dopuściły się ostatnio walczące z Hezbollahem wojska izraelskie. Premier Beniamin Netanjahu uważa, że siły oenzetowskie muszą opuścić tereny, gdzie toczą się walki między Tel Awiwem a terrorystami.

Kilkadziesiąt państw potępiło izraelskie ataki na żołnierzy sił pokojowych ONZ. Oświadczenie wydane przez 40 krajów uczestniczących w misji pod patronatem ONZ w Libanie (UNIFIL) zainicjowała Polska.

5. Raport o zdrowiu Kamali Harris

Biały Dom udostępnił szczegółowy raport na temat stanu zdrowia i ogólnej kondycji kandydatki na prezydenta USA 59-letniej Kamali Harris. W komunikacie oznajmiono, że cieszy się ona „znakomitym zdrowiem”, ma wystarczającą fizyczną i psychiczną odporność oraz siłę, by sprawować funkcję prezydenta.

78-letni Donald Trump nie opublikował takich informacji, a sztab wyborczy kandydatki Demokratów podkreśla, że jego wypowiedzi na wiecach są coraz „dłuższe”, „dywagujące”, „wulgarne”. Harris oskarżyła byłego prezydenta o brak transparentności w kwestii jego stanu zdrowia, zauważając, że dzieli ich prawie 20 lat.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Siostrom tlen! Pielęgniarki mają dość. Dla niektórych wielka podwyżka okazała się obniżką

Nabite w butelkę przez poprzedni rząd PiS i Suwerennej Polski czują się nie tylko pielęgniarki, ale także dyrektorzy szpitali. System publicznej ochrony zdrowia wali się nie tylko z braku pieniędzy, ale także z braku odpowiedzialności i wyobraźni.

Joanna Solska
11.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną