Megapodwyżka Glapińskiego; koniec sporu o wyspy Czagos. 5 tematów, o których warto dziś wiedzieć
1. Megapodwyżka Glapińskiego
Jak podał w czwartek rano portal Money.pl, zarząd Narodowego Banku Polskiego przyjął uchwałę, dzięki której dotychczasowa premia, jaką prezes Adam Glapiński dostaje razem z pensją, wzrośnie o 30 proc. Jak wyliczyli dziennikarze tego serwisu, sprawi to, że w ciągu całego roku Glapiński zyska 191 tys. zł.
Wyjaśniają także, że wynagrodzenie szefa NBP składa się z dwóch części: pensji (wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny i za wysługę lat) oraz z premii, która jest równa wysokości pensji. Do tego dochodzą jeszcze bardzo duże nagrody specjalne stanowiące, jak pisze Money.pl, wielokrotność miesięcznego wynagrodzenia.
To wszystko ujawniono w momencie, gdy pracę zaczęła komisja odpowiedzialności konstytucyjnej, która zajmuje się wnioskiem o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Komisja przesłuchała już pierwszych świadków. We wniosku prezesowi NBP z nadania PiS postawiono osiem głównych zarzutów, m.in. naruszenie konstytucji i ustaw.
2. Janusz P. zatrzymany
Kiedyś znany poseł i polityk, a także przedsiębiorca i biznesmen Janusz P. został w czwartek zatrzymany przez CBA wraz z dwoma innymi osobami: Przemysławem B. i Zbigniewem B. Były poseł jest podejrzewany o oszustwo znacznej wartości, według mediów chodzi o naciągnięcie kilku tysięcy osób na kwotę ok. 70 mln zł.
Jak dowiedziała się PAP, wszystkich zatrzymanych przewieziono do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu. W czerwcu 2023 r. w sprawie działalności biznesowej Janusza P. prokuraturę zawiadomiła Komisja Nadzoru Finansowego.
O sprawę został dziś zapytany m.in. minister spraw wewnętrznych i minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. „Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuratura nie mają żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o to, jakie osoby są zatrzymywane, czy jakim osobom będą stawiane zarzuty. Trwają czynności, prokuratura będzie pewnie informowała o tym, co dalej” – stwierdził Siemoniak.
3. Liderki Strajku Kobiet uniewinnione
Trzy kobiety, które stały się symbolem oporu wobec opresyjnej władzy PiS i Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry – Marta Lempart, Klementyna Suchanow i Agnieszka Czerederecka – zostały w czwartek uniewinnione. Sprawę założono im jeszcze w trakcie protestów, gdy Prokuratorem Krajowym był przyboczny Ziobry Bogdan Święczkowski – dziś członek Trybunału Julii Przyłębskiej.
Właśnie ten Trybunał nieKonstytucyjny zdecydował w nieludzkim wyroku z 2020 r. odebranie Polkom prawa do aborcji nawet w przypadku ciężkiego i nieuleczalnego uszkodzenia płodu. Ta barbarzyńska decyzja wyprowadziła na ulice polskich miast setki tysięcy ludzi, którym przewodziły liderki Strajku Kobiet. Władza oskarżyła je więc o „nielegalne zgromadzenia” w czasie pandemii covidu.
Sąd uznał, że nie ma przesłanek, by stwierdzić, że podjęte przez kobiety działania miały na celu „sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób”. Nie ma bowiem żadnych dowodów na to, że osoby biorące udział w wydarzeniach były chore czy były nosicielami koronawirusa. Manifestujący starali się utrzymywać bezpieczne odległości i nosili maseczki. „To działania służb porządkowych sprawiały większe zagrożenie epidemiologiczne” – stwierdził sędzia. Według niego nie doszło też do znieważenia policjantów.
4. Brytania, Mauritius i wyspy Czagos
Ten spór trwał niemal 60 lat, ale w końcu – dzięki negocjacjom i działaniom dyplomatycznym – doszło do porozumienia między Wielką Brytanią a Mauritiusem. Ten pierwszy kraj przekaże temu drugiemu zwierzchnictwo nad wyspami Czagos, które są archipelagiem ok. 60 małych wysp na Ocenie Indyjskim. Wyjątek? Baza wojskowa na wyspie Diego Garcia pozostanie pod jurysdykcją brytyjsko-amerykańską przez co najmniej 99 lat.
Mauritius od dawna twierdził, że oddał wyspy Czagos pod zwierzchnictwo Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że był to warunek uzyskania pełnej niepodległości od Królestwa.
„To przełomowy moment w naszych stosunkach i demonstracja naszego trwałego zaangażowania w pokojowe rozwiązywanie sporów i w praworządność” – napisali we wspólnym oświadczeniu premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i premier Mauritiusu Pravind Jugnauth.
Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że porozumienie jest dowodem na to, że dzięki dyplomacji i partnerstwu kraje mogą przezwyciężyć długotrwałe historyczne wyzwania.
5. Macierewicz ma kłopoty
„Powiedziałem premierowi Donaldowi Tuskowi i wicepremierowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, że rozliczę Antoniego Macierewicza. I to zrobię” – mówił w środę w TVN24 wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk (KO). I zapowiedział, że „wstrząsający” raport o działalności podkomisji smoleńskiej jest już gotowy. Ma być upubliczniony w ciągu dwóch, maksymalnie trzech tygodni.
Wiceminister Tomczyk dodał, że w sprawie składane będą zawiadomienia do prokuratury. I będą dotyczyły nie tylko Macierewicza. „Mariusz Błaszczak, wbrew temu, co mówi, miał wiedzę, co dzieje się w podkomisji. Miał pełną świadomość tego, że w podkomisji dzieje się źle i że to do niczego nie prowadzi” – mówił Tomczyk.