Kraj

Blinken w Warszawie. Trump krytykuje Swift. 5 tematów, o których warto dziś wiedzieć

Donald Trump Donald Trump White House Photo by Shealah Craighead / Flickr
Były europoseł PiS zatrzymany; Niemcy wznawiają kontrole na wszystkich granicach; sekretarz stanu USA w Warszawie; Trump krytykuje Taylor Swift; Rosjanie popełnili w Ukrainie 137 tys. zbrodni wojennych.

1. Były europoseł PiS Ryszard C. zatrzymany

W środę na warszawskim lotnisku agenci CBA zatrzymali byłego europosła PiS Ryszarda C. W tym samym czasie służby zatrzymały w stolicy jego żonę Emilię H. Sprawa dotyczy afery wokół Collegium Humanum. Były rektor uczelni Paweł C. (ma 75 zarzutów prokuratorskich) jest bratankiem europosła. Ryszard C. angażował się w promowanie uczelni, która prowadziła handel dyplomami MBA. Z kolei jego żona była pracownicą Collegium Humanum. Na razie nie wiadomo, o co konkretnie oboje są podejrzewani.

To nie koniec problemów Ryszarda C. „Gazeta Wyborcza” ujawniła w poniedziałek, że składając sfałszowane wnioski o zwrot kosztów podróży, europoseł wpisał nieprawdziwe dane dotyczące 18 pojazdów: 14 samochodów, dwóch motorowerów, motocykla i ciągnika siodłowego. Polityk miał oszukiwać europarlament między czerwcem 2009 a listopadem 2013 r. „w krótkich odstępach czasu” i „w wykonaniu z góry powziętego zamiaru” na łączną kwotę 203 167 euro.

2. Niemcy wznawiają kontrole na granicach

16 września ruszą tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych Niemiec. Chodzi o to, by lepiej chronić się przed nieuregulowaną migracją także w ramach strefy Schengen – tłumaczą władze w Berlinie. To zarazem reakcja na presję wyborców, którzy – co udowodniły m.in. niedawne wybory w Turyngii i Saksonii – domagają się zaostrzenia polityki migracyjnej. Kontrole mają potrwać sześć miesięcy.

„W sprawie granicy polsko-niemieckiej zapowiedzi Berlina nie oznaczają zmiany w terenie, bo takie kontrole Niemcy wprowadziły i przedłużały już od października 2023 r. Początkowo w Polsce pojawiła się nawet teoria, że to reakcja na aferę wizową, choć Niemcy dystansowały się od tego wyjaśnienia” – pisze w „Polityce” Tomasz Bielecki.

W reakcji na tę decyzję premier Donald Tusk skrytykował Berlin za podważanie reguł Schengen i zapowiedział zabiegi o konsultacje w tej sprawie na unijnym forum.

3. Sekretarz stanu USA w Warszawie

W czwartek wizytę w Polsce złoży sekretarz stanu USA Antony Blinken, który spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Donaldem Tuskiem i ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

W środę Blinken i szef dyplomacji Wielkiej Brytanii byli w Kijowie. „Bez pomocy Stanów Zjednoczonych Ukraina nie zdoła zwyciężyć w wojnie z Rosją; oczekujemy, że Waszyngton pozwoli nam na wykorzystywanie amerykańskiego uzbrojenia do ataków na cele w głębi Rosji” – oświadczył po spotkaniu z politykami prezydent Wołodymyr Zełenski. Wielka Brytania przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocowy o wartości ponad 600 mln funtów (ponad 3 mld zł) – zapowiedział minister spraw zagranicznych David Lammy. Jak podkreślił, „wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy jest niezachwiane. (…) Zapewni to niezbędną pomoc Ukraińcom, którzy znoszą nieustanne ataki Rosji”.

4. Donald Trump: Taylor Swift „zapłaci cenę” za poparcie Harris

„Nigdy nie byłem fanem Taylor Swift. (...) Zdaje się, że ona zawsze popierała Demokratów, i prawdopodobnie zapłaci za to cenę na rynku muzycznym” – powiedział Trump w telewizji Fox News. Piosenkarka ogłosiła po wtorkowej debacie kandydatów na prezydenta USA, że w tegorocznych wyborach zagłosuje na Kamalę Harris i jej kandydata na wiceprezydenta Tima Walza. Swift jest jedną z największych gwiazd muzyki pop. Magazyn „Time” przyznał jej tytuł „Człowieka Roku 2023”.

Wtorkowa debata była jedynym zaplanowanym dotąd pojedynkiem telewizyjnym Harris i Trumpa i zarazem ich pierwszym spotkaniem twarzą w twarz. W badaniu fokusowym CNN przeprowadzonym tuż po debacie wśród 13 niezdecydowanych wyborców z Pensylwanii siedmiu uznało, że są skłonni oddać głos na Harris, a czterech chce poprzeć Trumpa.

5. Zełenski: 137 tys. zbrodni wojennych w Ukrainie

Rosyjscy żołnierze popełnili ok. 137 tys. zbrodni wojennych w Ukrainie – ogłosił Wołodymyr Zełenski w środę na konferencji „United for Justice”. Jak podkreślił, mowa tylko o zbrodniach, które udało się udokumentować. „Chodzi o zbrodnie przeciwko pokojowi i ludzkości, przeciwko naszemu państwu, przeciwko naszemu narodowi, przeciwko Ukrainie i Ukraińcom” – dodał.

„Prawdopodobnie nie ma kraju, w którym nie słyszano by o tym, co okupant zrobił na naszej ziemi i przeciwko naszym ludziom. I każdy kraj musi wiedzieć, że okupant zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za to wszystko” – powiedział. Rosjanie przeszli tymczasem do kontrataku w obwodzie kurskim.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną