Kraj

Kolejna śmierć mężczyzny na plebanii. 5 tematów, o których warto dziś wiedzieć

Zwłoki młodego mężczyzny odnaleziono w mieszkaniu wikariusza na terenie parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Drobinie. Zwłoki młodego mężczyzny odnaleziono w mieszkaniu wikariusza na terenie parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Drobinie. Achim Pock / Unsplash
Policja odkryła kolejne zwłoki na plebanii; premier o statusie tzw. neosędziów; antyrządowe protesty w Izraelu; projekt ustawy dotyczący wykorzystania pustostanów; 23 medale dla Polski na paralimpiadzie.

1. Kolejna śmierć mężczyzny na plebanii

Zwłoki młodego, ok. 30-letniego mężczyzny odkryto w mieszkaniu wikariusza na terenie parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Drobinie. „Funkcjonariusze na miejscu wykonali czynności pod nadzorem prokuratora. Do tej pory nikt nie został zatrzymany. W sprawie wszczęte najprawdopodobniej zostanie śledztwo przez Prokuraturę Rejonową w Sierpcu” – informowała rzeczniczka płockiej komendy. Wszystko wskazuje na to, że śledztwo zostanie wszczęte w kierunku art. 155 kk, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci.

Kilka miesięcy wcześniej, w marcu bieżącego roku, w mieszkaniu zajmowanym przez księdza rezydenta parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu również zmarł młody mężczyzna. Przy księdzu znaleziono 3,55 grama mefedronu, substancji podobnej do metamfetaminy. Duchowny był pod wpływem tej substancji. W tym przypadku śledztwo również jest prowadzone pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

Czytaj także: Samotny jak ksiądz. Biskup rozkazuje, męczą myśli o seksie

2. Premier o statusie tzw. neosędziów

Donald Tusk i Adam Bodnar przedstawili założenia do projektu ustawy regulującej status sędziów powołanych w oparciu o przepisy dotyczące KRS z grudnia 2017 r. Część awansów tzw. neosędziów ma być cofnięta. Minister sprawiedliwości podkreślał, że w przedstawionej propozycji najważniejsze jest „uznanie, że spośród sędziów powołanych po 2018 r. mamy trzy grupy”. Pierwsza grupa to „osoby, które niespecjalnie miały wybór, skończyły Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, zrobiły asesurę i nie miały do wyboru innej Krajowej Rady Sądownictwa, zostały poddane ocenie KRS i zostały sędziami”.

Jest też duża grupa osób, które zdecydowały się na awans po 2018 r. „W tym przypadku zostaną wyszczególnione dwie grupy. Jedna to osoby, które łączy tzw. wspólne przedsięwzięcie. One w sposób być może świadomy, być może nie, tak naprawdę brały udział w budowie porządku niedemokratycznego w Polsce” – podkreślał Bodnar. Z kolei ostatnia grupa to „osoby, które dostały ten awans, ale tylko dlatego, że miały nieprzepartą wolę awansowania w strukturze sądownictwa”. W takie sytuacji przewiduje się wprowadzenie instytucji czynnego żalu.

3. Antyrządowe protesty w Izraelu

Pół miliona Izraelczyków protestowało w sobotę w Tel Awiwie przeciw rządowi, żądając jak najszybszego przyjęcia zawieszenia broni z Hamasem, które pomogłoby w uwolnieniu więzionych w Strefie Gazy zakładników. Była to największa demonstracja w 76-letniej historii Izraela. W mieście doszło do starć z funkcjonariuszami, aresztowano pięć osób.

W innych miastach Izraela – Jerozolimie, Hajfie, Beer Szewie, Cezarei – na ulice wyszło łącznie 250 tys. osób. Demonstranci blokowali drogi i palili ogniska.

4. Projekt ustawy dotyczący wykorzystania pustostanów

Lewica złoży projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów – zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty w czasie konwencji pod hasłem „Mieszkanie prawem, nie towarem”. Zdaniem lidera Lewicy dopłaty do kredytów nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ przyczyniają się do wzrostu cen mieszkań i generują zyski dla deweloperów i banków. „Chcemy budować tanie mieszkania na tani wynajem. Widzieliśmy 222 tys. takich mieszkań wybudowanych w Wiedniu. To działa” – ocenił.

Podczas konwencji przemawiał także prezydent Włocławka, były wiceszef MRiT Krzysztof Kukucki. Według niego samorządy w całym kraju oczekują rządowego wsparcia na poziomie 3,5 mld zł, dzięki którym w przeciągu najbliższych lat mogłyby wybudować ok. 20 tys. mieszkań na tani wynajem.

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt budżetu państwa na rok 2025. Zabezpieczono w nim 4,28 mld zł na budownictwo mieszkaniowe.

5. 23 medale dla Polski podczas paralimpiady

Reprezentacja Polski zdobyła w Paryżu 23 medale: osiem złotych – dwa pływaka Kamila Otowskiego, jeden debla Patryk Chojnowski/Piotr Grudzień, a w singlu Chojnowskiego, Rafała Czupera i Karoliny Pęk (wszystko tenis stołowy) oraz lekkoatletek Barbary Bieganowskiej-Zając (już piąty tytuł w jej karierze) i Karoliny Kucharczyk (trzeci triumf); sześć srebrnych – Łukasza Ciszka, Lucyny Kornobys, Michała Dąbrowskiego, Kingi Dróżdż, Natalii Partyki i Renaty Śliwińskiej; a także dziewięć brązowych – drugi Dąbrowskiego, Lecha Stoltmana, Doroty Bucław, Karoliny Pęk w deblu z Partyką i w mikście z Grudniem. Trzecie miejsce wywalczyli również w strzelectwie Marek Dobrowolski, w kolarstwie Zbigniew Maciejewski i Rafał Wilk, a na stadionie lekkoatletycznym Maciej Lepiato.

W czasie igrzysk paralimpijskich w Tokio w 2021 r. Polacy zdobyli o jeden krążek więcej niż w Paryżu, jednak wtedy zajęli 17. miejsce w klasyfikacji medalowej. W tym roku kończą tę rywalizację na 16. pozycji.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną