Kraj

Ranking ministrów rządu Tuska

Ranking ministrów rządu Tuska według „Polityki”. Kto jest silny, kto się chowa, a kogo jesień wymiecie

Posiedzenie rządu Donalda Tuska Posiedzenie rządu Donalda Tuska Krystian Maj / Kancelaria Prezesa RM
Wakacje się kończą, Donald Tusk zapowiada „nową agendę”, a autorzy „Polityki” postanowili subiektywnie ocenić w skali od 1 do 4, jak przez te ostatnie prawie dziewięć miesięcy radzili sobie poszczególni ministrowie.

Cały rząd, jaki jest, każdy widzi. Gabinet Tuska działa bez jasnego programu; trudno przecież za taki uznać sto konkretów Platformy, lakoniczną umowę koalicyjną czy ogólne raczej exposé premiera. Brakuje sprawnej komunikacji, co sprawia, że trudno się połapać, o co tak naprawdę rządzącym chodzi, poza rzecz jasna oczywistym postulatem rozliczenia poprzedników.

Gabinet Tuska

Te niedostatki mają różne źródła. Czasy niepewne, wojna u bram Polski i Unii; Tusk musi poświęcać dużo czasu i energii na przekonywanie Zachodu o rosyjskim zagrożeniu. Instytucje państwa – jak Trybunał Konstytucyjny – są zdewastowane po ośmiu latach rządów PiS. Prezydentem wciąż jest Andrzej Duda, co w oczywisty sposób blokuje większość inicjatyw koalicji rządzącej. Pierwsze miesiące nowej władzy to także dwie kampanie wyborcze – samorządowa i europejska – w których partie koalicyjne ze sobą rywalizowały, a podkreślanie różnic było ważniejsze niż harmonijna współpraca. Te obiektywne czynniki utrudniają pracę rządu i go osłabiają. Ale są też grzechy własne.

Gabinet Tuska nie został zbudowany optymalnie, aby sprawnie rządzić, ale musiał zaspokoić apetyty partii go tworzących. Rozrósł się niepomiernie, stając się najliczniejszym rządem w historii III RP: premier i 25 ministrów, tego jeszcze nie było. Partie koalicyjne mają różne interesy, zwracają się do różnych grup wyborców, spierają się, ciągną ten wóz w różne strony. Na ważne stołki trafili ludzie lepiej lub gorzej do tego przygotowani, o czym świadczy niedawna przykra historia chwilowego wiceministra sprawiedliwości, zdymisjonowanego za pochopne korzystanie ze służbowej karty kredytowej. Przyjrzyjmy się zatem bliżej rządowej kadrze.

Zaplecze Tuska wykruszyło się po wyborach europejskich.

Polityka 36.2024 (3479) z dnia 27.08.2024; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Ranking ministrów rządu Tuska"
Reklama