Kraj

Ile zarabia prezes PKOl, dymisja za wakacje służbowym autem. 5 tematów, o których warto dziś wiedzieć

Ministerstwo sportu chce się m.in. dowiedzieć, jaką pensję wypłaca sobie Radosław Piesiewicz jako prezes PKOl. Ministerstwo sportu chce się m.in. dowiedzieć, jaką pensję wypłaca sobie Radosław Piesiewicz jako prezes PKOl. Michal Chwieduk / Newspix.pl
PKOl pod ścianą; IMGW wydaje alerty pogodowe; ukraińskie drony doleciały nad Moskwę; pierwszy raz od 45 lat w Polsce gości premier Indii; na wakacje służbowym samochodem – dymisja w rządzie.

1. Ile zarabia Piesiewicz w PKOl

„Żaden szef PKOl do tej pory nie pobierał wynagrodzenia, ze zdumieniem dowiedziałem się, że to się zmieniło” – mówił podczas środowej konferencji minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Według ujawnionych informacji prezes Radosław Piesiewicz ma pobierać zarobki bez podstawy prawnej. Nitras zwrócił się do niego o przekazanie opinii publicznej szczegółowych informacji na temat pensji, finansowania PKOl z budżetu państwa, z uwzględnieniem wydatków na wsparcie sportowców, członków oraz inne cele.

„Dziś jesteśmy w sytuacji, że nikt, włącznie z komisją rewizyjną PKOl, nie wie, ile zarabia pan prezes, ile zarabiają wiceprezesi, a jest ich kilku. Daję im wszystkim bardzo jasny komunikat. Wakacje i zabawa na koszt polskiego sportu i sportowców, i na koszt podatnika się skończyły” – mówi Nitras w okładkowym wywiadzie dla „Polityki”.

Szef resortu poinformował również o konsultacji z prezesem NIK Marianem Banasiem oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, którzy mają przeprowadzić kontrole w PKOl dotyczące wydatkowania środków.

2. Na wakacje służbowym samochodem – dymisja w rządzie

Wskazany przez Lewicę wiceminister sprawiedliwości Bartłomiej Ciążyński podał się do dymisji, gdy Wirtualna Polska ujawniła, że pojechał na wakacje służbowym samochodem, a tankując, zapłacił służbową kartą.

„Popełniłem błąd, nie miałem świadomości, wiedzy, że nie mogę tak uczynić. To błąd, za który muszę ponieść odpowiedzialność. Środki, które spożytkowałem, tankując, zwróciłem. Z głębi serca, bardzo szczerze przepraszam za zaistniałą sytuację. Jest mi przykro, że tak się stało” – powiedział podczas konferencji prasowej Ciążyński.

„Błędy się zdarzają, ale trzeba za nie płacić. Dotyczy to w szczególności ludzi władzy" – skomentował na X premier Donald Tusk. Po czym dodał: „Dymisja przyjęta”.

Z kolei Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu oświadczyła, że prowadzi w tej sprawie postępowanie sprawdzające.

3. Ukraińskie drony nad Moskwą

We wtorek i środę ukraińskie drony znów uderzyły w różne obiekty w Rosji. Najciekawsze, że całkiem sporo z nich doleciało nad Moskwę. Nawet Rosjanie twierdzą – o czym piszą na Polityka.pl nasi eksperci Michał i Jacek Fiszerowie – że to największy do tej pory atak dronowy na stolicę.

„Oficjalnie obrona zestrzeliła wszystkie 11 aparatów, ale pokazano zdjęcia z pożarów. Nie wiadomo, co się pali. Rosjanie dodają, że zestrzelili też 23 aparaty bezpilotowe w obwodzie briańskim, sześć pod Biełgorodem, trzy nad Kaługą, dwa nad Kurskiem. Nie ma żadnych informacji o trafionych obiektach” – piszą Michał i Jacek Fiszerowie.

I przypominają, że obie strony przesadzają z doniesieniami o ilości zestrzelonych środków napadu powietrznego (dronów, pocisków, samolotów), ale Rosjanie są w tym mistrzami – zawsze głoszą, że zestrzeliwują wszystko, a straty powodują spadające szczątki.

4. Premier Indii Narendra Modi w Polsce

Premier Indii wylądował w Warszawie w środę po południu, ostatni raz szef rządu tego kraju był w Polsce 45 lat temu. Modi przyjeżdża więc jako pierwszy premier Indii do Polski po upadku PRL. W czwartek spotka się m.in. z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą.

„Właśnie wylądowałem w Polsce. Z niecierpliwością wyczekuję kolejnych punktów agendy. Wizyta ta nada rozpędu relacjom indyjsko-polskim i przyniesie korzyści naszym obu narodom” – można było przeczytać na profilu premiera Indii na X. Kolejny wpis poświęcony był spotkaniu z „indyjską diasporą, której energia uosabia silne więzy łączące obydwa narody”.

Główne cele wizyty? „Po pierwsze, chcemy podpisać strategiczne partnerstwo, mamy takie już z Korea Południowa, Japonią i Chinami. Najwyższy czas, żebyśmy mieli takie kompletne porozumienie z Indiami, które obejmuje de facto wszystko, ponieważ są to regularne kontakty polityczne, kontakty dyplomatyczne, kontakty biznesowe, kontakty naukowe oraz w sferze kultury” – mówił w środę wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski.

Po wizycie w Warszawie premier Indii – najpierw samolotem do Rzeszowa, a potem pociągiem – uda się do Kijowa.

5. Uwaga na ulewy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed opadami deszczu i burzami na wschodzie Polski i wybrzeżu. Możliwy jest grad, a suma opadów może miejscami wynieść nawet 80 mm. W czasie burz możliwe są porywy wiatrów do 70 km/h, a miejscami nawet do 90 km/h. W czwartek zachmurzenie ma być małe i umiarkowane, ale okresami będzie rosnąć do dużego, zwłaszcza na północy kraju.

IMGW wydało alarmy trzeciego stopnia w województwach: małopolskim (w powiatach tarnowskim, gorlickim, nowosądeckim, brzeskim, bocheńskim, wielickim, myślenickim, suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim), podkarpackim (w powiatach dębickim, ropczycko-sędziszowskim, strzyżowskim, jasielskim, krośnieńskim, sanockim, leskim, bieszczadzkim, przemyskim, jarosławskim), lubelskim (w powiatach kraśnickim, janowskim, biłgorajskim, zamojskim, tomaszowskim, hrubieszowskim, chełmskim, krasnostawskim, łęczyńskim, lubelskim) oraz świętokrzyskim (w powiecie sandomierskim).

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną