Kraj

Izabela z Bolesławca odnaleziona. Mentzen na prezydenta. 5 tematów, o których warto dziś wiedzieć

. . PantherMedia
Po 11 dniach od zaginięcia odnalazła się 35-letnia Izabela z Bolesławca; Trybunał nie-Konstytucyjny chroni Glapińskiego przed Trybunałem Stanu; Sławomir Mentzen kandydatem na prezydenta; rośnie liczba zakażeń koronawirusem; izraelska armia odzyskała ciało Alexa Dancyga.

1. Izabela z Bolesławca odnaleziona

We wtorek odnalazła się 35-letnia Izabela, która zaginęła wieczorem 9 sierpnia w okolicy autostrady A4. Zapukała do drzwi mieszkania znajomych w Bolesławcu, była wygłodzona i wycieńczona. Przypomnijmy: feralnego dnia jechała do Wrocławia, by odebrać ojca ze szpitala. Po drodze miał się zepsuć jej samochód. Poinformowała ojca, że nie będzie w stanie po niego przyjechać. Kiedy po godzinie nadal nie zorganizowała lawety, pomoc zorganizował on. Ale Izabela nie odebrała już telefonu. W pustym aucie na pasie awaryjnym w okolicy wsi Kwiatów znaleziono m.in. jej telefon. Zniknął jej biały plecak i dokumenty.

W poszukiwania włączyli się policjanci, strażacy, psy tropiące, drony i społeczność Świadków Jehowy. Prokuratura ustala, co działo się z kobietą przez 11 dni od zaginięcia. Izabela P. nie zgodziła się, by ujawniano informacje na jej temat zarówno mediom, jak i rodzinie.

2. Trybunał Przyłębskiej w obronie Glapińskiego

Trybunał Julii Przyłębskiej orzekł we wtorek, że przepisy ustawy o Trybunale Stanu dotyczące procedur przed sejmową komisją odpowiedzialności konstytucyjnej, stosowane wobec prezesa NBP Adama Glapińskiego, są niezgodne z konstytucją. Jak wyjaśniała sędzia sprawozdawczyni Krystyna Pawłowicz, komisja „nie jest organem Trybunału Stanu, ale jedną z komisji sejmowych, która nie ma nawet statusu komisji śledczej. (...) Jej skład zależy od aktualnej większości sejmowej, jest to zatem ciało o charakterze politycznym, w którym większość mają posłowie koalicji rządzącej. Ustawa o TS nie zawiera gwarancji niezależności członków tej komisji i bezstronnego przebiegu postępowania przed tą komisją” – stwierdziła Pawłowicz.

„To kolejny wyrok w obronie Adama Glapińskiego przed odpowiedzialnością konstytucyjną. I kolejny w bogatej kolekcji trybunału pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, który można uznać za wydany na zamówienie politycznych mocodawców sędziów i »dublerów«” – komentuje Ewa Siedlecka. I dodaje: „Wyrok – ten i inne – najprawdopodobniej pozostanie w stanie zawieszenia, tak jak działo się to za rządów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego z wyrokami TK sprzed przejęcia nad nim kontroli przez PiS. Sytuacja nie jest symetryczna, bo tamto zawieszenie wisiało w próżni, to zaś podparte jest uchwałą Sejmu i – przede wszystkim – wyrokami Trybunału Praw Człowieka w sprawie nieważności wyroków wydawanych przed »dublerów«. Ale jak długo może tak wisieć?”.

3. Sławomir Mentzen: kandydat na prezydenta

Rada Liderów Konfederacji postanowiła, że Sławomir Mentzen będzie kandydatem partii w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Wcześniej rozważano wyłonienie kandydata w prawyborach (mówiło się o wspólnym kandydacie dla całej prawicy). Przesądzająca okazała się decyzja Krzysztofa Bosaka, który w zeszłym tygodniu oficjalnie poparł Mentzena. W Radzie Liderów zasiada kilkanaście osób, w tym m.in. sam Mentzen, Barłomiej Pejo, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun i Konrad Berkowicz.

37-letni Mentzen jest doktorem ekonomii, w przeszłości był m.in. właścicielem kantoru, kancelarii podatkowej i sklepu myśliwskiego, posiada też browar. Popularność zyskał na TikToku, w 2023 r. został posłem, jest liderem wchodzącego w skład Konfederacji ugrupowania Nowa Nadzieja.

4. Fala covid-19 w Polsce

We wtorek w resorcie zdrowia spotkali się m.in. konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych, przedstawiciele Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski potwierdził, że w Polsce narasta fala zachorowań na covid. Nie wiadomo, ile jest zakażeń, ale „trend jest rosnący”. Oficjalnie w systemie zarejestrowanych jest prawie 1,2 tys. przypadków, ale to wyłącznie osoby przebadane w szpitalach i na podstawie zleceń lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Szczyt zachorowań jest spodziewany w połowie października.

Dr Grzesiowski zapowiedział, że pojawią się zalecenia ws. noszenia maseczek, dezynfekcji i higieny. Ma to nas uchronić przed covid-19, ale także grypą i wirusem powodującym zakażenia dróg oddechowych RSV.

5. Odnaleziono ciała zakładników, w tym Alexa Dancyga

Izraelska armia w okolicach Chan Junis w Strefie Gazy odnalazła ciała sześciu osób porwanych 7 października zeszłego roku, w tym polsko-izraelskiego historyka Alexa Dancyga, uprowadzonego z domu w kibucu Nir Oz. Jego śmierć armia potwierdziła przed miesiącem, zginął najpewniej w czasie izraelskiego nalotu w marcu.

Ważą się losy porozumienia między Izraelem a Hamasem w sprawie zawieszenia broni i uwolnienia zakładników w zamian za palestyńskich więźniów. Zaproponowaną przez USA, Egipt i Katar umowę zaakceptował Izrael, ale nie wiadomo, czy przyjmie ją Hamas. W tym tygodniu ma się odbyć kolejna runda negocjacji. Antony Blinken po wizycie w Tel Awiwie udał się do Egiptu, by kontynuować prace nad porozumieniem.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Ukraina przegrywa wojnę na trzech frontach, czwarty nadchodzi. Jak długo tak się jeszcze da

Sytuacja Ukrainy przed trzecią zimą wojny rysuje się znacznie gorzej niż przed pierwszą i drugą. Na porażki w obronie przed napierającą Rosją nakłada się brak zdecydowania Zachodu.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
04.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną