Kraj

Bartek Chaciński poleca nowy numer „Polityki”

Nowy numer „Polityki” Nowy numer „Polityki” Polityka
Sondaż „Polityki”: Polacy odpowiadają na najbardziej drażliwe pytania. Dlaczego „Imagine” obraża polski Kościół. O talii prezesa Kaczyńskiego. Czy zapominanie ma dobre strony? To tylko wybrane tematy z najnowszego numeru. Zapraszamy do lektury całości.
Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Leszek Zych/Polityka Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

Jako Polacy często jesteśmy za, a nawet przeciw – jak w paradoksalnej myśli Lecha Wałęsy albo w tytule popularnej audycji radiowej. I moglibyśmy się zapisać zbiorowo do Partii Umiarkowanego Postępu, tej od Jaroslava Haška. A nade wszystko cenimy spójnik „ale”. Antykoncepcja awaryjna – tak, ale dla niepełnoletnich tylko za zgodą rodziców. Związki partnerskie – owszem, ale niekoniecznie z prawem do przysposobienia dzieci. Korekta płci – tak, ale nie dla osób poniżej 18. roku życia. W sondażu zamówionym przez „Politykę” zadaliśmy Polakom same drażliwe pytania i w najnowszym wydaniu prezentujemy wyniki, wraz z obszernym komentarzem Mariusza Janickiego.

A ponadto w nowym numerze „Polityki”:

Pytamy o to, dlaczego „Imagine” wciąż obraża polski Kościół. Czy może otwarta religijna wspólnota zamieniła się już w narodową twierdzę? Joanna Podgórska rozmawia o tym z dominikaninem o. Pawłem Gużyńskim.

Zaglądamy w talię kart prezesa Kaczyńskiego. Kogo PiS wystawi w wyborach prezydenckich: Tobiasza Bocheńskiego? Zbigniewa Boguckiego? A może Karola Nawrockiego? Profile tych kandydatów szkicuje w swoim tekście Wojciech Szacki.

Przepytujemy Jakuba Józefa Orlińskiego o to, co zobaczył na olimpijskim zapleczu. Nasz śpiewak i breakdancer relacjonuje pracę zespołu przygotowującego efektowną oprawę imprezy od kuchni, zdradzając nieznane dotąd szczegóły. Rozmowę przeprowadził Jacek Hawryluk.

Nowy numer „Polityki”PolitykaNowy numer „Polityki”

Podążamy też za koncepcją igrzysk sportowych bez ograniczeń. Miliarderzy mają pomysł na imprezę konkurencyjną dla działań MKOl – chcą znieść kontrole dopingowe i sprawdzić, co z tego wyniknie. Opisuje ten pomysł w „Polityce” Łukasz Wójcik.

Opowiadamy, jak szuka się w sieci cyberpedofilów. Może nie ma w tych akcjach uzbrojonych po zęby antyterrorystów, ale wejście CBZC – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – i tak bywa zaskakujące. Pracę tej jednostki opisuje Violetta Krasnowska.

Sprawdzamy, kto się najbardziej boi turystów. A dokładniej – w jakich miejscach ludzie obawiają się masowej turystyki, która wróciła na przedpandemiczny poziom, gotowa na nowo zadeptać nasz glob. Jędrzej Winiecki opisuje, jak się bronią mieszkańcy wakacyjnych rajów.

Poza tym w numerze: niezwykle ciekawa rozmowa z prof. Rafałem Wnukiem o tragicznych wyklętych, czyli o tych, którzy po wojnie nie złożyli broni. I fascynujący powrót do książek Czesława Miłosza, wznawianych przy okazji 20. rocznicy śmierci wybitnego polskiego poety. A jeśli ktoś zapomniał już, co polecaliśmy na początku niniejszego tekstu – nic nie szkodzi. W numerze znajdzie też tekst o pożytkach z zapominania.

Zapraszam do lektury i proszę o nas pamiętać także za tydzień.

Bartek Chaciński
Zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Andrzej Duda: ostatni etap w służbie twardej opcji PiS. Widzi siebie jako następcę królów

O co właściwie chodzi prezydentowi Andrzejowi Dudzie, co chce osiągnąć takimi wystąpieniami jak ostatnie sejmowe orędzie? Czy naprawdę sądzi, że po zakończeniu swojej drugiej kadencji pozostanie ważnym politycznym graczem?

Jakub Majmurek
23.10.2024
Reklama