Kraj

Teraz Giertych jest od aborcji? Posłowie idą na wakacje. 5 tematów, o których warto dziś wiedzieć

Manifa w Krakowie, 9 marca 2024 r. Manifa w Krakowie, 9 marca 2024 r. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
Dziś protest „Aborcja! Tak!”; Kamala Harris walczy o nominację Demokratów; ostatnie posiedzenie Sejmu przed wakacjami; nie żyje Alex Dancyg, porwany i więziony przez Hamas; skurczyła się polska reprezentacja na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

1. Aborcja. Protest pod Sejmem

Strajk Kobiet skrzykuje się pod Sejmem we wtorek o godz. 18 pod hasłem „Aborcja! Tak!”. Parlament odrzucił niedawno projekt depenalizacji przerywania ciąży, który zwalniał z ewentualnej odpowiedzialności karnej m.in. osoby i organizacje pomagające kobietom. Przeciwko zagłosowali m.in. posłowie PSL; niektórzy posłowie Koalicji Obywatelskiej wyciągnęli karty. Był wśród nich Roman Giertych, który w serwisie X (daw. Twitter) uznał projekt za „niechlujny”. Donald Tusk pozbawił go za to funkcji wiceministra i zawiesił jego członkostwo w klubie.

W poniedziałek w rozmowie z Gazeta.pl Roman Giertych wyszedł z własną propozycją ustawy. W jej świetle aborcja do 12. tygodnia byłaby ścigana wyłącznie na wniosek kobiety, która jej dokonała. „Tu nie ma żartów. Musimy znaleźć kompromis”, wyjaśnił.

Marta Lempart ze Strajku Kobiet zareagowała mocno: „Protest miał być przeciwko temu, co wyczyniają PSL i Giertych (oraz niezmiennie PIS i Konfederacja), ale skoro od aborcji w Koalicji Obywatelskiej już nie jest posłanka Dorota Łoboda, tylko Roman Giertych, który dzień przed naszym demo udziela, jako poseł KO, wielkiego wywiadu i przedstawia projekt łapanki na osoby pomagające w aborcjach, to już za nic nie ręczymy – możemy tylko pogratulować przegrania wyborów w 2027. Trochę szkoda”.

2. Kamala Harris staje do walki o nominację

Głównym tematem debaty publicznej w USA i na świecie jest decyzja Joe Bidena o rezygnacji z walki o reelekcję, ale i kandydatura Kamali Harris, którą w zamian wysunął. Partia Demokratyczna powinna porozumieć się co do kandydata przed konwencją w Chicago (19–22 sierpnia), gdy nominat zostanie formalnie zatwierdzony i oficjalnie ogłoszony. Na razie wsparcia udzielili Harris wpływowi politycy partii, jak gubernator Kalifornii Gavin Newsom, gubernatorka Michigan Gretchen Whitmer czy gubernator Pensylwanii Josh Shapiro. Wszyscy oni byli przedtem przymierzani do roli kandydata na prezydenta USA, więc ich poparcie jest symboliczne i znaczące.

Harris w poniedziałek wzięła udział w sportowym święcie i zabrała głos pierwszy raz, odkąd Joe Biden ogłosił swoją decyzję. Pytana o niego, przyznała, że osiągnął więcej niż jakikolwiek współczesny amerykański prezydent. Sztab Harris poinformował zarazem, że ma już zapewnione poparcie 1968 delegatów, a więc ponad wymagane minimum.

„Mam pełne przekonanie, że poprowadzi nas do zwycięstwa”, oceniła szanse Harris Nancy Pelosi, była przewodnicząca Izby Reprezentantów, która wcześniej publicznie namawiała Bidena do rezygnacji. Sponsorzy i donatorzy też reagują euforycznie – przekazali w jeden dzień 80 mln dol. na zasilające Demokratów konta organizacji non-profit ActBlue. Na fundusz Future Forward wpłynęło rekordowe 150 mln. Dlatego obóz Donalda Trumpa już wyciąga arsenał do walki z Harris.

3. Ostatnie posiedzenie Sejmu przed wakacjami

We wtorek 23 lipca Sejm zbiera się ostatni raz przed wakacjami – obrady potrwają do piątku. W harmonogramie jest kilka gorących tematów i projektów, m.in. sprawozdanie na temat renty wdowiej (rozwiązanie kosztowałoby budżet państwa 10 mln zł rocznie), czytanie nowelizacji przepisów o Trybunale Konstytucyjnym (w jego świetle wyroki wydane z udziałem tzw. dublerów traciłyby moc), wystąpienia prezesa NBP Adama Glapińskiego i szefa KRRiT Macieja Świrskiego (zda sprawozdanie ze swojej działalności w 2023). Informację o działalności KRS przedstawi z kolei jej przewodniczący Tomasz Zimoch. Niewykluczone, że relację z prac zda także szef NIK Marian Banaś.

Omawiana ma być prócz tego m.in. kwestia patronów 2025 r. Wśród kandydatów wymienia się Stefana Żeromskiego, Polskich Oficerów z Katynia, Miednoje i Ostaszków, 1000-lecie Królestwa Polskiego, Antoniego Słonimskiego i Olgę Boznańską.

4. Nie żyje Alex Dancyg, porwany i więziony przez Hamas

Alex Dancyg przez lata aktywnie działał na rzecz polsko-izraelskiego dialogu. Mieszkał w kibucu Nir Oz ok. 2 km od Strefy Gazy. Między innymi właśnie tutaj terroryści Hamasu wtargnęli 7 października 2023 r., dokonując masakry miejscowej ludności. Alex Dancyg został porwany. Bliscy nie ustawali w wysiłkach, żeby go odszukać, polskie MSZ zapewniło, że też działa w tej sprawie. W poniedziałek 22 lipca izraelska armia poinfmorowała, że Alex nie żyje.

Do Izraela Dancyg wyemigrował w wieku dziewięciu lat, całe życie mieszkał w Nir Oz. Wykładał na Uniwersytecie im. Ben Guriona w Beer Szewie, pracował dla Jad Waszem, miał w Polsce wielu przyjaciół. „Bez względu na to, jaki temat się porusza – on się na pewno na tym zna. Alex umie otwierać ludzi, jeśli nie żartem, to nawiązaniem do sportu. Jego umiejętności komunikacyjne są niezwykłe, w ogóle jest jedyny w swoim rodzaju”, mówiła „Polityce” Orit Margaliot, która pracowała z nim przed dwie dekady w Jad Waszem i założyła profil „Help Bring Alex Home #StandwithAlex” na Facebooku.

5. Hubert Hurkacz nie pojedzie na igrzyska

Igrzyska olimpijskie w Paryżu rozpoczną się już w najbliższy piątek 26 lipca. Polskie flagi na ceremonii otwarcia poniosą trzykrotna mistrzyni olimpijska, młociarka Anita Włodarczyk i koszykarz Przemysław Zamojski, zdobywca brązu z 2019 r. Dla 38-letniej Włodarczyk to prawdopodobnie ostatni występ na igrzyskach.

Fani tenisa mają powody do rozczarowań – z rozgrywek wycofał się właśnie Hubert Hurkacz, najlepszy polski singlista, ale i partner Igi Świątek w mikście oraz Jana Zielińskiego w deblu. Te mecze w konsekwencji się nie odbędą: w parze z Zielińskim musiałby wystąpić tenisista z wysokim rankingiem. A żeby Zieliński mógł partnerować Idze Świątek, musiałby zagrać singla (nie gra) lub debla. Hurkacz zmaga się z kontuzją kolana, z jej powodu poddał też niedawno mecz na Wimbledonie. Na kortach w Paryżu zobaczymy zatem tylko Polki: Igę Świątek, Magdalenę Linette, Magdalenę Fręch i Alicję Rosolską (w deblowej parze z Linette).

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Ranking ministrów rządu Tuska według „Polityki”. Kto jest silny, kto się chowa, a kogo jesień wymiecie

Wakacje się kończą, Donald Tusk zapowiada „nową agendę”, a autorzy „Polityki” postanowili subiektywnie ocenić w skali od 1 do 4, jak przez te ostatnie prawie dziewięć miesięcy radzili sobie poszczególni ministrowie.

Joanna Sawicka, Wojciech Szacki
31.08.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną