Wydania polityki

Specjalna oferta. Pakiet Premium 30% taniej.

Czytaj co miesiąc nowe cyfrowe wydanie specjalne.

SUBSKRYBUJ
Kraj

Aborcja: dziś sprawdzian dla koalicji. 5 ważnych tematów, o których warto wiedzieć

Sejm Sejm Sejm RP / X (d. Twitter)
Ważne głosowania w Sejmie; NATO ostrzega Rosję i Chiny; skrajna prawica dzieli się w Parlamencie Europejskim; groźne upały i nawałnice; sensacja na Wimbledonie.

1. Aborcja, uprawnienia służb siłowych, immunitet Marcina Romanowskiego

W Sejmie są dziś planowane kluczowe rozstrzygnięcia: ma się odbyć głosowanie m.in. w sprawie projektu depenalizującego pomoc w aborcji, odebrania immunitetu posłowi Suwerennej Polski Marcinowi Romanowskiemu i rozszerzenia uprawnień żołnierzy i Straży Granicznej w związku z wydarzeniami na granicy z Białorusią. Wszystkie te sprawy budzą olbrzymie emocje. Projekt, który znosiłby kary za wspieranie kobiet przerywających ciążę, to zarazem test sprawności koalicji – jeśli on nie zyska poparcia, to ustawy liberalizujące aborcję tym bardziej jeszcze poczekają. Niezależnie od tego Andrzej Duda już zapowiedział weto. „Pytanie, czy to głosowanie ma znaczenie, skoro prezydent na końcu powie »nie«. Otóż ma”, pisze na Polityka.pl Joanna Podgórska. Obowiązujące przepisy wywołują dziś bowiem efekt mrożący. Sygnał poparcia dla zmian mógłby dotrzeć z Sejmu do prokuratury, służb i lekarzy.

Marcin Romanowski odpowiadał w resorcie sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry za Fundusz Sprawiedliwości, z którego wyciekały pieniądze, wspierające głównie inicjatywy i kampanie kandydatów Solidarnej/Suwerennej Polski. W przypadku żołnierzy i służb granicznych Sejm rozstrzygnie zaś, na ile swobodnie mogą działać w razie zagrożeń (czytaj też: Czy służby siłowe dostaną coś w rodzaju licencji na zabijanie?).

2. Szczyt NATO: ostry sygnał dla Rosji i Chin

Szczyt w Waszyngtonie zatwierdził oczekiwane decyzje i przyniósł kilka niespodzianek. Większa mobilizacja dla Ukrainy, podwyższona czujność, również poza wojskowym spektrum zagrożeń, i gotowość do „dużej wojny” – tak brzmi definicja NATO AD 2024.

Po spotkaniu przywódców 32 krajów nie zabrakło sformułowań dobitnych. Członkostwo Ukrainy zostało określone jako „nieodwracalne”, Chiny po raz pierwszy dostały przestrogę graniczącą z groźbą, a agresja hybrydowa ze strony Rosji i Białorusi została podniesiona na taki poziom, który uzasadnia kolektywną odpowiedź w ramach art. 5. NATO odnotowało, że ma pół miliona wojsk w wysokiej gotowości „pod bronią” dla spełnienia planów obrony każdego centymetra terytorium sojuszniczego. Niedługo ma mieć w Europie amerykańską broń dalekiego zasięgu, o jakiej Rosja może tylko śnić. Nad wschodnią flanką Sojusz roztoczy parasol obrony powietrznej i antyrakietowej, której elementem będzie wreszcie baza pocisków przechwytujących w Polsce. O rozczarowaniach też jednak można mówić.

3. Nowe frakcje w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim szukają dla siebie miejsca skrajnie prawicowe partie, a często przy okazji brukselscy debiutanci. Są wśród nich politycy Konfederacji – część z nich zasili ostatecznie szeregi Europy Suwerennych Narodów, frakcji tworzonej przez niemiecką AfD. Własną frakcję powołał węgierski premier Viktor Orbán – Patrioci dla Europy zebrali już 82 eurodeputowanych, rekrutując m.in. wśród polityków Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, hiszpańskiego Vox i włoskiej Ligi. „Orbán ma oczywiście apetyt na więcej, jego ludzie chcieliby co najmniej detronizacji Liberałów. Możliwe, że pomoże polski komponent w postaci... reszty europosłów Konfederacji”, pisze Mateusz Mazzini. Europosłowie PiS raczej na nowy sojusz z Orbánem się nie skuszą, nie wiadomo też, co postanowi Grzegorz Braun. Portal „Politico” uznał go niedawno za jednego z najbardziej szalonych i nieprzewidywalnych debiutantów w PE. Może okazać się zbyt kontrowersyjny nawet dla grup, które mają w szeregach otwarcie prorosyjskich graczy.

4. W Polsce upały i potężne nawałnice

W czwartek przez Polskę przeszły nawałnice – strażacy interweniowali ok. 3,5 tys. razy, najczęściej w województwie mazowieckim. Ulice były zalane, wiatr zrywał dachy i łamał drzewa. W Białymstoku do rzeki wpadł samochód osobowy, kierowca stracił panowanie nad kierownicą, zdołał się na szczęście wyswobodzić. Podlasie straciło czasowo dostęp do prądu. W Nowym Sączu, Nowym Targu, Wieliczce, Brzesku i Limanowej ewakuowano uczestników pięciu obozów harcerskich. W powiecie suskim (Małopolska) przeszła trąba powietrzna. Do tragedii doszło w Tatrach Bielskich na Słowacji, nieopodal polskiej granicy – na szlak zeszła lawina błotna. Dwie osoby zginęły, 14 ewakuowano.

„Bądźmy ostrożni i śledźmy prognozy pogody”, alarmuje Państwowa Straż Pożarna w serwisie X (daw. Twitter). Piątek znów ma być upalny. Gwałtownych burz można się spodziewać po południu m.in. na Dolnym Śląsku i w Lubuskiem. W aktualnej „Polityce” publikujemy raport związany z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i ich wpływem na nasze zdrowie: „Uwaga! Upalna Polska. Będzie tylko gorzej. Jak przetrwać, jak się leczyć, jak chronić najsłabszych”.

5. Wimbledon: jest sensacja!

Turniej na trawiastych kortach Wimbledonu zakończy się już w ten weekend, właśnie rozstrzyga się faza półfinałowa. Wiadomo, że w ostatnim pojedynku kobiet zmierzą się w sobotę Włoszka Jasmine Paolini i Czeszka Barbora Krejcikova. Można mówić o sensacji: dla Paolini to drugi z rzędu finał w wielkim szlemie (w Paryżu uległa Idze Świątek), 28-latka z Toskanii rozgrywa właśnie sezon życia. Krejcikova powoli odbudowuje formę i zna smak zwycięstwa w wielkim turnieju: wygrała Rolanda Garrosa w 2021 r. W półfinale sprawiła dużą niespodziankę, pokonując w trzech setach Kazaszkę Jelenę Rybakinę, triumfatorkę Wimbledonu w 2022 r. i numer cztery w rankingu WTA.

Dziś o finał zawalczą tenisiści: Rosjanin Dmitrij Miedwiediew zmierzy się z Hiszpanem Carlosem Alcarazem, a potem swój mecz rozegrają Włoch Lorenzo Musetti i Serb Novak Djoković. Finał w niedzielę. Tego dnia zakończy się też turniej Euro 2024, w którym spotkają się reprezentacje Hiszpanii i Anglii.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną