Kraj

Deklaracja szczytu NATO, tęczowe rodziny pod Sejmem. 5 ważnych tematów, o których warto dziś wiedzieć

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w trakcie konferencji prasowej po szczycie przywódców NATO w Waszyngtonie. 10 lipca 2024 r. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w trakcie konferencji prasowej po szczycie przywódców NATO w Waszyngtonie. 10 lipca 2024 r. Selcuk Acar / Anadolu Agency / Abacapress.com / Forum
Deklaracja szczytu NATO, premier spotkał się z mediami, depenalizacja aborcji w Sejmie, protest tęczowych rodzin ws. związków partnerskich, Anglia w finale Euro 2024 r.

1. Deklaracja szczytu NATO. „Ukraina będzie w Sojuszu”

„Będziemy wspierać Ukrainę na nieodwracalnej drodze do Sojuszu” – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po środowym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej z udziałem przywódców 32 państw NATO. Ogłosił też szereg decyzji, m.in. o wsparciu Ukrainy bronią o wartości co najmniej 40 mld dol., zwiększeniu nakładów na produkcję i zakup uzbrojenia czy wzmocnieniu zintegrowanej tarczy antyrakietową NATO. Pomóc ma w tym także nowo otwarta baza Aegis Ashore w Redzikowie – w środę oficjalnie ogłoszono, że po prawie sześciu latach opóźnień jest gotowa do rozpoczęcia misji. Jako „systemowe wyzwanie” dla globalnego bezpieczeństwa Stoltenberg wskazał Chiny i wezwał je do zaprzestania wspomagania rosyjskiej agresji.

Szereg decyzji podjętych przez Sojusz opublikowany został w deklaracji końcowej szczytu NATO.

2. Premier spotkał się z mediami

Po ogólnopolskim proteście mediów szef rządu Donald Tusk spotkał się z dziennikarzami. Premier zapewnił redaktorów naczelnych i przedstawicieli wydawców, że interesy władzy i dziennikarzy są zbieżne. – Jestem osobiście bardzo zainteresowany, też z racji zawodowego doświadczenia sprzed wielu lat, żeby wolność i niezależność mediów nie była sloganem, tylko czymś autentycznym – mówił premier.

Tusk stwierdził również, że obecnie nie widzi gotowych rozwiązań. Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy, przekazał mediom, że w celu ich wypracowania powstanie zespół roboczy.

Najważniejsze są ustalenia, a zgodnie z nimi powstanie zespół roboczy do zmian w prawie autorskim, złożony z przedstawicieli ministerstwa kultury, Repropolu i IWP, a finalna ustawa ma być uchwalona jeszcze w lipcu – zapewnił premier.

Obrady Senatu, który od 10 lipca miał zajmować się nowelizacją ustawy o prawie autorskim, zostały przeniesione na kolejne posiedzenie (od 24 lipca). Ostatnie posiedzenie Sejmu odbędzie się 26 lipca i będzie ostatnią szansą na przyjęcie przepisów satysfakcjonujących media oraz polityków koalicji rządzącej.

3. Posłowie zajmą się depenalizacją aborcji

Sejm rozpoczyna dziś dwudniowe posiedzenie, na którym zajmie się m.in. poselskim projektem nowelizacji art. 152 kodeksu karnego, który obejmuje m.in. częściową depenalizację i dekryminalizację czynów związanych z terminacją ciąży: całkowitego wyłączenia przestępności przerywania ciąży do jej 12. tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu.

Więcej o walce o depenalizację i dekryminalizację aborcji: Znowu mówimy o płodzie zamiast o kobiecie. „Miałyśmy nadzieję na rzetelną pracę”

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w wywiadzie dla TVN24, że nie podpisze ustawy w sprawie depenalizacji aborcji. Oznajmił, że według niego aborcja to „pozbawianie ludzi życia”.

4. Protest tęczowych rodzin

Z inicjatywy stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza w czwartek, 11 lipca, o godz. 19 przed Sejmem odbędzie się protest tęczowych rodzin i ich sojuszników „przeciwko kompromisowej (i kompromitującej) ustawie o związkach partnerskich, która nie tylko nie zapewnia bezpieczeństwa tęczowym rodzinom, ale odziera osoby w związkach jednopłciowych z godności”.

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano komunikat o projekcie ustawy o związkach partnerskich. Według zaproponowanych zapisów rejestrowany związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie osoby pełnoletnie stanu wolnego, niezależnie od płci, ale w projekcie zabrakło trzech istotnych elementów: możliwości przysposobienia dzieci przez pary jednopłciowe, prawa do ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego i wspólnoty nazwiska. Ponadto projekt ma trafić do Sejmu dopiero pod koniec roku.

Problem w tym, że nawet co do tak okrojonego projektu ustawy nie ma zgody w rządzącej koalicji: „za” głosować będą posłowie Lewicy, KO i Polski 2050, „przeciw” – PSL.

Tymczasem w środę wieczorem premier Donald Tusk zadeklarował w serwisie X:

„Będziemy głosować za depenalizacją aborcji. Będziemy głosować za związkami partnerskimi jako projektem rządowym, chociaż nie wszystkich udało mi się przekonać. Kończymy dyskusję, czas na decyzje”.

5. Anglia w finale Euro 2024 r.

Reprezentacja Anglii wygrała z Holandią 2:1 w drugim półfinałowym meczu piłkarskich mistrzostw Europy rozegranym w Dortmundzie. W finale Euro Anglicy znaleźli się drugi raz z rzędu – w 2021 r. przegrali z Włochami po rzutach karnych. Tym razem zmierzą się z Hiszpanią, która we wtorek pokonała Francję (także 2:1).

„Drużyna Southgate’a postanowiła chyba zatrzeć złe wrażenie z poprzednich dni. Koniecznie chciała wykonać następny krok. Krytykowani wcześniej Kane i Foden wyglądali na zupełnie odmienionych” – komentował przebieg meczu Krzysztof Matlak.

Finałowe starcie w niedzielę o godz. 21 w Berlinie.

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Trump bierze Biały Dom, u Harris nastroje minorowe. Dlaczego cud się nie zdarzył?

Donald Trump ponownie zostanie prezydentem USA, wygrał we wszystkich stanach swingujących. Republikanie przejmą poza tym większość w Senacie. Co zadecydowało o takim wyniku wyborów?

Tomasz Zalewski z Waszyngtonu
06.11.2024
Reklama