Kraj

Bartek Chaciński poleca nowy numer „Polityki”

Rząd ogłosił plan „trójskoku w nowoczesność”. Czy nowy projekt CPK to śmiała wizja megalopolis czy może megalomania? Przyglądamy się tym planom w najnowszym wydaniu „Polityki”.
Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Leszek Zych/Polityka Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

Wygląda na to, że jeśli chcemy przyglądać się ich realizacji, będziemy mieli co robić przynajmniej do zapowiadanego 2032 r. Tymczasem nie tracimy z pola widzenia innych tematów:

Jak długo będziemy płacić gotówką? Adam Grzeszak opisuje powody jednodniowego strajku bankomatów u progu wakacji. Cywilizacyjnie idziemy w stronę transakcji bezgotówkowych, ale coraz droższa gotówka ma dla niektórych dodatkową wartość, także polityczną.

Czy koalicję rządową dopada już rutyna? W sondażach obóz rządowy, który „jeszcze niedawno trzymał pakiet kontrolny, teraz dysponuje już tylko połówką tortu”, jak pisze Rafał Kalukin, dokonując bilansu gabinetu Donalda Tuska po sześciu miesiącach.

Jak przeprasza biskup? Mogli się o tym przekonać wierni w siedmiotysięcznej Witnicy. Biskup nie użył wprawdzie słowa „pedofil”, ale „nie zostawił wątpliwości” – jak donosi Zbigniew Borek – przyznając, że były proboszcz parafii dopuścił się wykorzystywania seksualnego nieletnich.

• Czy Demokraci zamienią Joe Bidena na lepszego kandydata? Po amerykańskiej telewizyjnej debacie dwóch kandydatów, której następstwa opisuje Tomasz Zalewski, opinia publiczna uznaje, że urzędujący prezydent może nie być „dość zdrowy”, media wzywają do zmiany, ale partia trzyma kurs na reelekcję.

• Co się wydarzyło na walnym zjeździe Stowarzyszenia Filmowców Polskich? I dlaczego o przegranym czterema głosami 11-godzinnym starciu prezesa Jacka Bromskiego z opozycją można by było nakręcić film – relacjonuje Violetta Krasnowska.

Gdzie się podziali nudyści? Okazuje się, że europejska kultura „wolnego ciała” przeżywa kryzys. Nawet w Niemczech zjawisko jest w wyraźnym odwrocie. Opisuje to Katarzyna Tubylewicz.

Najnowszy numer „Polityki”PolitykaNajnowszy numer „Polityki”

• Ciżemki z półmetrowym szpicem? W wywiadzie dla „Polityki” Bart Van Loo, autor książki „Burgundczycy. Książęta równi królom”, opisuje styl i szyk burgundzkiego dworu oraz prowadzoną przezeń dyplomację.

Czego szukają dla siebie seniorzy w grach wideo? I kto zdobywa platynę w złotych czasach dla srebrnych graczy? O zmieniającym się świecie rozrywki pisze Mateusz Witczak.

• Co nam daje praktyka pisania? Ola Salwa pisze o kaligrafii, która dla niektórych bywała zmorą, a dziś jest nadzieją – koi umysł i przynosi moc terapeutycznych korzyści.

Poza tym • analizujemy polski system alimentów, • mierzymy się z delikatną materią rozmów z chorymi na raka, • opowiadamy o wizji idealnego miasta, • zastanawiamy się, ile już w Trumpie faszysty i • co będzie muzycznym hitem lata.

A Państwu życzymy tylu pożytków i wrażeń z lektury, ile sami napotkaliśmy zaskoczeń i zdziwień przy pisaniu (nie zawsze kojącym) tych tekstów.

Bartek Chaciński
Zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

Reklama
Reklama