Kraj

Pieniądze IPN, ludzie PiS w PZU. Co dalej we Francji? 5 tematów, o których warto dziś wiedzieć

Jarosław Kaczyński podczas marszu PiS, 10 maja 2024 r. Jarosław Kaczyński podczas marszu PiS, 10 maja 2024 r. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook
Nawrockiego bronili pod bronią, ale bez uprawnień. Ludzie kojarzeni z PiS nadal w zarządzie PZU. Kaczyński wiedział, powiedział i odpuścił. Co dalej we Francji – nie wiadomo. 1GA dziś na Wimbledonie.

1. Ustalenia „Polityki”: Nawrocki pod bronią, stanowiska w PZU

Zatrudnienie na zlecenie ochroniarzy dla prezesa IPN – z prawem do noszenia broni i stosowania środków przymusu bezpośredniego, przy niespełnieniu ustawowych wymogów stawianych pracownikom ochrony. Opłacanie czynszu za puste pomieszczenia (wraz z kosztami eksploatacyjnymi i mediami) czy poświadczenie nieprawdy przed kontrolerami. To tylko niektóre nieprawidłowości ujawnione podczas kontroli NIK z realizacji budżetu w IPN. Więcej na ten temat w tekście Katarzyny Kaczorowskiej.

Natomiast Anna Dąbrowska pisze o Tomaszu Kuliku i Macieju Rapkiewiczu. Choć są kojarzeni z PiS, obaj zachowali stanowiska w zarządzie PZU.

2. Kaczyński wiedział, powiedział i odpuścił

Jarosław Kaczyński wiedział, ale nie przeciwdziałał – przynajmniej formalnie – łamaniu prawa przy wydatkowaniu Funduszu Sprawiedliwości. To wynika z listu, jaki miał wysłać do Zbigniewa Ziobry. List ujawniła „Gazeta Wyborcza”.

Tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. prezes PiS „zwracał uwagę” Ziobrze, że promowanie polityków Solidarnej Polski (dziś to Suwerenna Polska) za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości może „przynieść fatalne skutki zarówno z punktu widzenia przebiegu kampanii, jak i ze względów związanych z jej rozliczeniem przed Państwową Komisją Wyborczą”.

Komentują na naszych łamach Ewa Siedlecka i Adam Szostkiewicz.

3. Francja: co ze wsparciem Paryża dla Ukrainy?

Jeśli w drugiej turze francuskich wyborów parlamentarnych Zjednoczenie Narodowe potwierdzi swoją przewagę, bardzo prawdopodobne wydaje się premierostwo Jordana Bardelli. A jego kohabitacja z prezydentem Emmanuelem Macronem grozi paraliżem polityki Paryża na unijnym forum.

Dzisiaj już nic nie wiadomo – uważa Agata Czarnacka. Ludzie potrzebują zmiany, zwłaszcza zatrzymania spadającej stopy życiowej, i będą się po nią zwracać albo do lewicy, która daje gwarancje utrzymania standardów demokratycznych, albo do skrajnej prawicy, która zapowiada sprzeczne z konstytucją i prawem międzynarodowym traktowanie migrantów, ograniczanie praw osób z podwójnym obywatelstwem i inne niedemokratyczne rozwiązania, ale bardziej niż lewica podoba się światu finansów i wielkich korporacji.

A co ze wsparciem Paryża dla Ukrainy? To pytanie jest kluczowe z punktu widzenia Europy – pisze Tomasz Bielecki.

4. PISA: sukces polskich 15-latków

Instytut Badań Edukacyjnych opublikował wyniki międzynarodowego sprawdzianu PISA 2022 w zakresie myślenia kreatywnego 15-latków. Po raz pierwszy organizatorzy postanowili sprawdzić nie tylko umiejętności matematyczne, rozumowanie w naukach przyrodniczych i rozumienie czytanego tekstu, ale także kreatywność. Obawialiśmy się tego testu, a jednak wyniki zaskoczyły. Jest sukces.

Jeśli jakiś nauczyciel sądzi, że uczy miernoty, to bardzo się myli. To raczej system podstaw programowych i metod ich realizowania próbuje zamienić uczniów w miernoty, a oni się nie dają. Uczymy dzieci nie tego, co trzeba – uważa Dariusz Chętkowski.

Bo bo nasza młodzież, o której mówi się, że ma tylko smartfony w głowie i bardziej kocha filmiki na TikToku niż czytanie książek czy rozwiązywanie zadań, okazała się ponadprzeciętnie kreatywna. Dokładnie w tym samym czasie, kiedy podano do wiadomości znaczące wyniki 15-latków, małopolska kurator oświaty wywołała wielką dyskusję opinią, iż należy znieść biało-czerwony pasek na świadectwach oraz inne znaki wyróżniania najlepszych. Niech wszyscy będą równi w przeciętności i bylejakości.

5. Nowe taryfy na prąd i gaz, zapłacimy więcej

W drugie półrocze wchodzimy z nowymi cenami energii. Jakimi? Politycy w tej sprawie trzymali nas w niepewności do ostatniego momentu. Do tego stopnia, że niektórzy otrzymali już od swoich dystrybutorów prądu i gazu nowe faktury, z których wynikało, że słono zapłacą.

Potem okazało się, że firmy się pospieszyły, bo dopiero w ostatnich dniach czerwca prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy na energię elektryczną i gaz na drugie półrocze 2024. W niektórych przypadkach także na przyszły rok. Więc może aż tak słono, jak się zapowiadało, nie będzie.

Ale generalnie ceny dla odbiorców domowych wzrosną – prognozuje Adam Grzeszak.

A poza wszystkim dziś w Wimbledonie gra Iga Świątek

Iga Świątek, liderka rankingu tenisistek, zagra dziś z Amerykanką Sofią Kenin w wielkoszlemowym Wimbledonie. Wczoraj z powodu kontuzji barku wycofała się z rywalizacji Aryna Sabalenka, jedna z największych rywalek Polki. Wimbledon to najważniejszy turniej na kortach trawiastych (których Świątek przesadnie nie lubi), przystanek między Rolandem Garrosem a igrzyskami w Paryżu.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną