Kraj

Bartek Chaciński poleca nowy numer „Polityki”

Najnowszy numer „Polityki” Najnowszy numer „Polityki” Polityka
Skończył się rok szkolny, rozpoczyna się czas odpoczynku i urlopów. Ale zabieramy na nie ze sobą różne pytania: te dotyczące Polski czy świata, i te bardziej osobiste.
Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Leszek Zych/Polityka Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W kolejnym wydaniu „Polityki”, które przygotowaliśmy u progu wakacji, próbujemy jak zwykle na te pytania odpowiadać. Wchodzimy w ten letni sezon z ciekawością i nadzieją, ale też z bólem żegnamy naszego redakcyjnego kolegę.

• Jak spędzają wakacje młodzi Polacy? Ani dalekie podróże, ani zwykłe nicnierobienie nie jest już takie samo. O tym, w jaki sposób zmieniają je rosnące koszty i otaczająca nas technologia, pisze Zbigniew Borek.

• Kiedy wolno strzelać? To z kolei pytanie, które w kontekście sytuacji na granicy zadają sobie dziś politycy i żołnierze – a wraz z nimi cała Polska. Wszystkie kontrowersje i prawne dylematy analizuje Ewa Siedlecka.

• Co z tą koalicją? O problemach i procesie dziwnego słabnięcia współrządzących ugrupowań, wewnętrznych tarciach, zawirowaniach i kalkulacjach – a czasem nawet złowrogich pomrukach – pisze Rafał Kalukin.

• Jak wyglądają współczesne śluby? Czy przybywa tych plenerowych? Jakie nowe pomysły mają państwo młodzi i co oferuje im ślubny rynek? Czy zmniejsza się liczebność wesel? I dlaczego coraz więcej „drugich” ślubów? Relacjonuje Joanna Cieśla.

• Najdroższa firma świata? Ostatnio to już nie był Apple, Google czy Microsoft. Łukasz Wójcik pisze tym, jak firma NVIDIA, znana z produkcji procesorów graficznych, stała się liderem sektora AI, wyprzedziła konkurencję, a jej prezesa opisuje się dziś jako „Taylor Swift biznesu technologicznego”.

Najnowszy numer „Polityki”PolitykaNajnowszy numer „Polityki”

• Czy ptak może zagłuszyć warkot ciężarówki? Owszem, pod warunkiem że to derkacz i jego głos słyszymy tuż nad uchem. Terkot tego niezwykłego ptaka usłyszymy jednak nawet z odległości kilometra. Ten ptasi fenomen opisuje Krzysztof Potaczała.

• Kim dla polskiej kultury będzie nowa ministra? Wydaje się, że znalazła sposób na wymianę kadr w podległych ministerstwu instytucjach. Ma też pomysł na to, jak zbalansować potrzeby środowiska i publiczności, a do dyspozycji – świeżo odblokowane fundusze z KPO. Hanna Wróblewska opowiada o tym wszystkim w wywiadzie dla „Polityki”.

• Kim był dla nas Łukasz Lipiński? Na to pytanie próbujemy sobie odpowiedzieć sami przez ostatnie dni, uzyskując różne odpowiedzi: świetnym liderem, wybitnym dziennikarzem, wyjątkowym kolegą. Wydaje się, że był wszędzie – jego głos docierał nie tylko do czytelników naszej gazety, a jego droga się do niej nie ograniczała – oraz że znał się na niemal wszystkim. Opisujemy to w tekście poświęconym zmarłemu zastępcy redaktora naczelnego „Polityki” i szefowi serwisu Polityka.pl.

W nowym numerze: • podpowiadamy też, jakie książki zabrać ze sobą na wakacje, • analizujemy boiskowy styl trenera Michała Probierza – ale przez pryzmat mody,• zastanawiamy się, czy gry wideo pomagają uczyć historii i • prezentujemy piosenkę irlandzkich dzieciaków, prawdopodobny hit lata.

Tej energii można by życzyć wszystkim. My jak zwykle życzymy w pierwszej kolejności miłej lektury.

Bartek Chaciński
Zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

Reklama
Reklama