Kraj

Rasistowski spot PiS, Putin u Kima. 5 ważnych tematów, o których warto dziś wiedzieć

Prezes PiS Jarosław Kaczyński Prezes PiS Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość / Facebook
Rasistowski spot PiS; NIK zawiadamia prokuraturę ws. Funduszu Patriotycznego; kandydaci na prezydenta RP; niemiecka policja przewiozła do Polski afgańskich migrantów; Putin gości u Kim Dzong Una.

1. Rasistowski spot PiS

Spot PiS, krytykujący rząd Donalda Tuska za politykę migracyjną, wywołał falę oburzenia i komentarzy. Partia Razem zawiadomiła nawet prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a klip nazywa „rasistowskim ściekiem”. W materiale widać m.in. osoby o ciemnym kolorze skóry, ich oczy zasłonięto czarnymi paskami. Cytowany jest też Tusk („Polska będzie beneficjentem paktu migracyjnego”; „Nie będziemy za nic płacić i nie będziemy musieli przyjmować migrantów z innych kierunków. W polskich domach będzie lepiej”). Całości towarzyszy pytanie: „Czemu się nie uśmiechacie?”.

Jak wyjaśniła wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat (Razem), w zawiadomieniu do prokuratury przywołano art. 256 par. 1 i 2 kk (nawoływanie do nienawiści na tle różnic etnicznych i rasowych, produkowanie i prezentowanie nagrań propagujących takie treści), a także art. 257 kk (publiczne znieważenie grupy ludności z powodu jej przynależności etnicznej i rasowej).

2. Co z pieniędzmi z Funduszu Patriotycznego

Kontrola NIK wykazała szereg nieprawidłowości w przyznawaniu i rozliczaniu wsparcia z Funduszu Patriotycznego i zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które miało polegać na niedopełnieniu obowiązków przez dwóch pracowników Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Na 81 skontrolowanych wniosków o przyznanie dofinansowania w 49 pojawiły się wątpliwości, a Instytut w sposób nierzetelny, niecelowy i niegospodarny wydał prawie 14,3 mln zł. Nieprawidłowości polegały na błędnych ocenach wniosków, prowadzących do bezpodstawnego ich wykluczenia albo przekazania do kolejnego etapu i wypłaty dofinansowania. Pod lupą NIK znalazły się organizacje powiązane z Robertem Bąkiewiczem, w tym m.in. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Co więcej, w ocenie NIK nadzorujący Instytut minister kultury Piotr Gliński nie zlecał kontroli w Funduszu Patriotycznego.

3. Niemiecka policja przewiozła migrantów do Polski

Jak podał portal Chojna24, niemiecki radiowóz przekroczył granicę w Osinowie Dolnym i zostawił po polskiej stronie grupę migrantów z Bliskiego Wschodu. Auto odjechało, a uchodźcy oddalili się w nieznanym kierunku. Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek zapewnił, że Polska będzie wyjaśniać tę sprawę. Jego zdaniem zachowanie niemieckich funkcjonariuszy było „poza procedurą”. Premier Tusk zapowiedział, że o „niedopuszczalnym incydencie policji i rodziny migrantów po naszej stronie granicy” będzie rozmawiał z kanclerzem Olafem Scholzem. W piątek minister Tomasz Siemoniak spotka się ze swoją niemiecką odpowiedniczką.

Jak podała we wtorek Straż Graniczna, niemiecka policja wyraziła ubolewanie z powodu incydentu, a jej szef Dieter Romann zapewnił, że wszyscy kierownicy inspekcji policji federalnej w Niemczech zostali pouczeni, że takie postępowanie nie ma prawa się powtórzyć.

Radio Wnet podaje, że od 1 stycznia do 30 kwietnia policja federalna zarejestrowała 5 621 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę z Niemcami. Do Polski zawrócono 3 578.

4. Kandydaci na prezydenta Polski

Dziś faworytem do kolejnego wyborczego wyścigu jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, choć oficjalnie nie potwierdził jeszcze startu. Przybywa zaś informacji na temat jego ewentualnych rywali. We wtorek Wirtualna Polska podała, że na nieoficjalnej liście PiS są m.in. były premier Mateusz Morawiecki, przyszły europoseł Tobiasz Bocheński, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, prezes IPN Karol Nawrocki, były minister rozwoju Piotr Nowak i posłowie: Andrzej Śliwka, Zbigniew Bogucki i Waldemar Buda.

Jak czytamy, zdaniem prezesa PiS kandydatem na prezydenta powinien być „mężczyzna, względnie młody, ale z dorobkiem i doświadczeniem. Przebojowy, obyty w świecie, ale jednocześnie »bliski ludu«”. Cytowany przez WP bywalec siedziby PiS przy Nowogrodzkiej uważa, że powinien to być polityk „hardy w walce i odporny na presję. Taki Andrzej Duda 2.0, ale jeszcze lepszy”.

5. Putin z przyjacielską wizytą u Kima

Zachodnie sankcje są dla Rosji dotkliwe, więc Putin szuka oparcia w państwach Globalnego Południa i Azji. Temu m.in. służy dwudniowa wizyta w Korei Północnej. We wtorek, tuż przed jej rozpoczęciem, na pierwszej stronie oficjalnej partyjnej gazety „Rodong Sinmun” prezydent zapowiedział, że Rosja z Koreą Północną nadal będą obchodzić sankcje. Podziękował też Kim Dzong Unowi za poparcie w jego wojnie z Ukrainą. To pierwsza wizyta Putina w Korei od 2000 r. (wówczas spotkał się z ojcem obecnego przywódcy Kim Dzong Ilem). Dyktatorzy utrzymują relacje, ostatnio spotkali się we wrześniu 2023 we Władywostoku. Z Korei Północnej szerokim strumieniem płynie odtąd uzbrojenie i amunicja, tak potrzebne Moskwie do prowadzenia wojny. Pjongjang w zamian otrzymuje głównie żywność i ropę.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Sport

Iga tańczy sama, pada ofiarą dzisiejszych czasów. Co się dzieje z Polką numer jeden?

Iga Świątek wciąż jest na szczycie kobiecego tenisa i polskiego sportu. Ostatnio sprawia jednak wrażenie coraz bardziej wyizolowanej, funkcjonującej według trybu ustawionego przez jej agencję menedżerską i psycholożkę.

Marcin Piątek
22.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną