Kaczyński przed komisją ds. afery wizowej. 5 ważnych tematów, o których warto dziś wiedzieć
1. Kaczyński i Obajtek przed komisją ds. afery wizowej
Na piątek o godz. 9:00 przed sejmową komisją śledczą ds. afery wizowej zaplanowano przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego i Daniela Obajtka, byłego szefa Orlenu, a obecnie kandydata PiS-u na europosła. Obaj byli wezwani na środę 5 czerwca, ale żaden z nich nie stawił się przed komisją.
Tym razem prezes PiS zapowiedział swoją obecność w Sejmie. Dodał jednocześnie, że na miejscu Obajtka by tego nie robił. „Co ma piernik do wiatraka, co ma prezes do tych spraw. Tutaj chodziło o jakieś rzekome gigantyczne afery” – powiedział lider PiS. Na pytanie, czy były prezes Orlenu ukrywa się na Węgrzech, Kaczyński odparł, że „trwają prześladowania człowieka, który zrobił ogromne rzeczy dla Polski”.
W środę sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej zdecydowała o skierowaniu do sądu wniosków o nałożenie na Kaczyńskiego i Obajtka 3 tys. zł kary za nieusprawiedliwione niestawiennictwo oraz o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie tego drugiego. Sąd odmówił uwzględnienia wniosku komisji w tej ostatniej sprawie, ale zgodził się na karę pieniężną dla byłego prezesa Orlenu.
2. Strzały i rykoszety na granicy
Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze do grupy migrantów uzbrojonych w niebezpieczne narzędzia, usiłujących przekroczyć polsko-białoruską granicę. Dwóm z nich postawiono w czwartek 6 czerwca zarzut przekroczenia uprawnień i narażenia życia innych osób. Jak podaje Onet, pierwsze strzały miały zostać oddane w górę, zgodnie z przepisami. Kolejne także, jednak migranci nadal napierali, więc żołnierze zaczęli strzelać w ziemię przed nimi. Oddali w sumie 43 strzały.
Również w czwartek pojawiła się informacja o śmierci polskiego żołnierza ranionego dzidą w klatkę piersiową. Do incydentu doszło 28 maja na polsko-białoruskiej granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych. Żołnierz z Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie został ugodzony nożem w klatkę piersiową przez migranta znajdującego się po drugiej stronie zapory. Mężczyzna przełożył rękę przez szczeliny między przęsłami stalowej zapory i w ten sposób zadał cios w okolice żeber. Początkowo stan wojskowego określano jako ciężki, ale stabilny. Zmarł w czwartek w godzinach popołudniowych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.
3. Sondaż IBRiS dla Onetu: 33,1 proc. dla KO
W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez IBRIS dla Onetu tuż przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska ma 1,8 pkt proc. przewagi nad Prawem i Sprawiedliwością. Na KO chce głosować 33,1 proc. (+2,6 pkt proc. w porównaniu do kwietnia) ankietowanych, PiS popiera 31,3 proc. (+2,3 pkt proc.) uczestników sondażu, Trzecią Drogę (Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe) 11,6 proc. (-0,2 pkt proc.). Dalej są Konfederacja z 9 proc. (+0,6 pkt proc.) oraz Lewica z 8,2 proc. (-1,3 pkt proc.).
Sondaż został przeprowadzony przed pojawieniem się informacji o polskich żołnierzach zatrzymanych na granicy polsko-białoruskiej.
4. Zełenski z wizytą we Francji
W ramach wizyty Wołodymyr Zełenski spotka się z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem i wystąpi w siedzibie władz miejskich Paryża.
W czwartek, w czasie uroczystości związanych z 80-leciem operacji wojsk aliantów w Normandii, Emmanuel Macron zapowiedział przekazanie Ukrainie francuskich myśliwców Mirage 2000-5. Francuski prezydent powiedział, że samoloty te pomogą Ukrainie „w obronie jej ziemi, jej przestrzeni powietrznej”. W wywiadzie telewizyjnym prezydent Francji mówił także, że przewidziano szkolenie lotników ukraińskich na tym sprzęcie na terytorium Francji.
Przekonywał, że Paryż chce pomóc Ukrainie się bronić, ale nie chce „eskalacji wojny”.
5. Ziobro handlował z Rosją mimo sankcji
Z Funduszu Sprawiedliwości nadzorowanego przez Zbigniewa Ziobrę od 2019 r. kupowano ciężkie wozy gaśnicze dla strażaków. To głównie auta sprowadzane z litewskiej montowni Kamaza, ale też lekkie samochody ratowniczo-gaśnicze rosyjskiej marki Gaz Gazela – wynika z ustaleń Katarzyny Kaczorowskiej, dziennikarki „Polityki”.
– Rząd Zjednoczonej Prawicy wiedział już wtedy doskonale, że wojna jest realna. Te informacje pochodziły od sojuszników, przede wszystkim Amerykanów – uważa Hanna Gill-Piątek, była posłanka, a obecnie radna sejmiku województwa łódzkiego, która prześledziła zakupy rosyjskich ciężarówek dla strażaków. W sieci bez trudu można znaleźć informacje i o tych zakupach, i o uroczystościach przekazywania czeków i wozów. Jeszcze w lutym 2023 r., a więc rok po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, nowego kamaza przywitano w remizie OSP Ligota pod Raszkowem. Wóz kosztował 1,3 mln zł. To najprawdopodobniej ostatni kamaz, który trafił do polskich strażaków.