Były premier stwierdził m.in., że nie zna Edgara Kobosa, a zdjęcia z nim robił podobnie jak z wieloma innymi osobami, które o to prosiły na konferencjach. Morawiecki odsyłał też z pytaniami do ministrów w jego rządzie, a także atakował posła Michała Szczerbę i Platformę Obywatelską. Z obrad został wykluczony poseł Andrzej Śliwka z PiS.
„Konsulom należą się przeprosiny”
„Sprawa korupcji wokół przyznawania wiz dotyczy 607 wiz, dlatego nazwałem tę komisję »komisją do spraw wyjaśnienia kłamstwa wizowego Platformy Obywatelskiej« – mówił na wstępie Mateusz Morawiecki. – We wrześniu ubiegłego roku była mowa o kilkuset tysiącach wiz, teraz zajmujemy się niewielką liczbą, którą wykryły służby mojego rządu”.
„Było w kilku krajach trochę nielegalnych i nieuczciwie działających tzw. pośredników, oszustów. Bardzo wielu z dzisiejszej koalicji rządzącej wolało wierzyć tym nieuczciwym pośrednikom niż setkom polskich dyplomatów – stwierdził były premier. – Rzucone zostało wielkie oszczerstwo na pracowników służb dyplomatycznych i konsularnych i im się należą przeprosiny”.
Morawiecki przekonywał: „Na początku sierpnia 2023 r., najpóźniej do połowy sierpnia, dowiedziałem się od pana ministra Kamińskiego, że służby mojego rządu wykryły nieprawidłowości przy przyznawaniu wiz. Po około dwóch tygodniach nastąpiło ponowne moje spotkanie z ministrem Kamińskim i na tym spotkaniu usłyszałem, że istnieją podejrzenia w prawidłowości zachowań ministra Wawrzyka”.
Rau, Kaczyński, Obajtek
Podczas przesłuchania nie zabrakło również wzajemnych złośliwości. „Pan kłamie. Mój chrześniak, jak pana widzi, to mówi: ooo, Pinokio” – mówił poseł Michał Szczerba. Na co zareagował poseł Piotr Kaleta: „Nie chciałby pan usłyszeć, co o panu mówi mój chrześniak”.
Komisja planuje przed wyborami przesłuchać jeszcze byłego szefa MSZ Zbigniewa Raua, byłego prezesa Grupy Azoty Tomasza Hincę, który odmówił składania zeznań, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i ponownie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka (który na przesłuchaniach konsekwentnie nie chce się stawić). Komisja zajmuje się badaniem nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023.