Kraj

Kolejne nazwiska kandydatów w wyborach do PE. 5 ważnych tematów, o których warto dziś wiedzieć

Politycy PiS Politycy PiS Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Kurski, Kamiński, Obajtek, Szydło, Brudziński, Kolarski wśród „jedynek” PiS do PE; PSL zatwierdza swoje listy; Sikorski: Putin może skończyć wojnę w pięć minut; uchwała SN ws. kredytów frankowych; kolejne posiedzenie komisji ds. Pegasusa.

1. Sikorski: Putin może skończyć wojnę w Ukrainie w pięć minut

„Władimir Putin może skończyć wojnę na Ukrainie w pięć minut, jednym telefonem do ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, że wycofuje wojska z Ukrainy” – mówił szef MSZ Radosław Sikorski, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów. „Niestety Ukraina nie może tego skończyć jednym telefonem, to duża różnica” – zaznaczył.

Sikorski wygłosił w czwartek w Sejmie exposé o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. „W nowej i groźnej sytuacji międzynarodowej, w obliczu wojny u naszych granic i nasilającej się rosyjskiej agresji, podkreślił dwa główne i oczywiste: zapewnienie krajowi bezpieczeństwa i budowanie silnej Polski w silnej Unii Europejskiej. Bezpieczeństwo to pewność przetrwania i rozwoju kraju, zwłaszcza że Rosja dąży do obalenia ładu międzynarodowego, który w 1989 r. pozwolił nam na wydobycie się z jej szkodliwego dyktatu i zapewnił start do normalności, prawdziwą przemianę cywilizacyjną” – relacjonował w „Polityce” Marek Ostrowski.

Do późnego popołudnia nad wystąpieniem Sikorskiego debatowali posłowie wszystkich klubów. Szef MSZ odpowiedział m.in. na pytanie dotyczące obecności wojsk NATO w Polsce. „Fajnie jest przypisywać sobie zasługi innych, ale przypominam, kto się domagał dwóch ciężkich brygad amerykańskich w Polsce i kiedy pierwsza stała obecność amerykańska w Polsce się pojawiła. Na lotnisku w Łasku, w 2013 r., nie PiS był wtedy u władzy” – mówił.

2. Jedynki PiS: Kurski, Kamiński, Obajtek, Szydło, Brudziński

Jacek Kurski, Mariusz Kamiński, Daniel Obajtek, Beata Szydło, Joachim Brudziński, Wojciech Kolarski, Adam Bielan, Małgorzata Gosiewska znaleźli się wśród „jedynek” na listach PiS do PE, jak dowiedział się PAP. W czwartek listy kandydatów zostały przyjęte przez Komitet Polityczny PiS.

W Warszawie jedynką będzie posłanka Małgorzata Gosiewska, na Mazowszu europoseł Adam Bielan. W okręgu pomorskim z pierwszego miejsca wystartuje europosłanka Anna Fotyga, w kujawsko-pomorskim europoseł Kosma Złotowski, w okręgu obejmującym woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie z pierwszego miejsca wystartuje były prezes TVP Jacek Kurski, w łódzkim europoseł Witold Waszczykowski, w Wielkopolsce „jedynką” będzie prezydencki minister Wojciech Kolarski, na Lubelszczyźnie były szef MSWiA Mariusz Kamiński, na Podkarpaciu były szef Orlenu Daniel Obajtek, a w okręgu obejmującym woj. małopolskie i świętokrzyskie liderem listy została była premier, europosłanka Beata Szydło.

3. PSL zatwierdzi listy do Parlamentu Europejskiego

W piątek zbierze się Naczelny Komitet Wykonawczy PSL, by zatwierdzić swoich kandydatów do PE. Szymon Hołownia i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosili w środę wspólny start w wyborach jako koalicyjna Trzecia Droga. Lider PSL wskazywał, że od pozycji polskiej delegacji w Europejskiej Partii Ludowej zależy m.in. to, czy będziemy mogli zabiegać o najważniejsze stanowiska: szefa KE, szefa PE, wysokiego przedstawiciela ds. międzynarodowych, szefa RE czy komisarza ds. bezpieczeństwa i obronności.

Dopytywany, czy rekonstrukcja rządu obejmie tylko czterech ministrów, powiedział: „Rozumiem tutaj, że każdy z koalicjantów ma prawo do oceny, premier ma prawo i obowiązek do oceny i rozmowy na ten temat. Każdy sobie zdaje sprawę, że to jest misja, której początek jest znany, ale koniec zawsze może w każdym momencie nastąpić, to jest normalne, to jest polityka, tak się działa w rządzie”.

4. Uchwała SN ws. kredytów frankowych

Sąd Najwyższy w uchwale Izby Cywilnej potwierdził to wszystko, co przez lata ustalił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W przypadku klauzul abuzywnych nie można ich zastępować innymi postanowieniami – oznacza to, że umowy walutowych kredytów hipotecznych mogą być unieważniane. Czwartkowa uchwała zamyka dyskusję o alternatywie w postaci tzw. odfrankowienia umów. Sąd Najwyższy potwierdził również, że bankom nie należy się żadna rekompensata za korzystanie przez klienta z kapitału. Udało się także ustalić, że bieg przedawnienia roszczeń banku wobec klienta (chodzi o zwrot kapitału) zaczyna się, gdy tenże klient zakwestionuje umowę.

„Czy ta uchwała rozwieje wątpliwości tych już stosunkowo nielicznych sędziów, którzy wciąż stają w procesach frankowiczów po stronie banków? Być może, chociaż łatwo argumentować, że jest ona wadliwa, skoro podjęli ją neosędziowie” – komentuje Cezary Kowanda.

5. Kolejne posiedzenie komisji ds. Pegasusa

Dziś w południe rozpocznie się kolejne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Ma zeznawać była główna księgowa Ministerstwa Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek.

Przewodnicząca komisji śledczej Magdalena Sroka (PSL-TD) powiedziała, że do zadań Pińciurek należało rozliczanie Funduszu Sprawiedliwości. „Skupimy się na przekazaniu przez Fundusz Sprawiedliwości kwoty 25 mln do CBA. Nasuwa się pytanie, czy główna księgowa resortu nie miała wątpliwości co do przepisów, które dawały podstawę do przekazania tych środków” – podkreśliła Sroka.

Przesłuchanie potrwa ok. czterech godzin. „Ze względu na trwające posiedzenie Sejmu posiedzenie rozpocznie się dopiero w południe, dlatego przesłuchamy tylko jednego świadka” – wyjaśniła.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama