Kraj

KO pokazała listy na eurowybory. Minister Sienkiewicz podał się do dymisji

Posiedzenie rządu Donalda Tuska, 2 kwietnia 2024 r. Posiedzenie rządu Donalda Tuska, 2 kwietnia 2024 r. Kancelaria Prezesa RM
Koalicja Obywatelska ogłosiła listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. A na nich nazwiska kilku ministrów i była prezydent Warszawy. „Listy mamy mocne” – podsumował wiceszef PO Rafał Trzaskowski. Zaś minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się od razu do dymisji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca – Koalicja Obywatelska przedstawiła w środę swoich kandydatów. Nazwiska wielu z nich ujawniła wcześniej m.in. „Gazeta Wyborcza”. „Nie każdy w to uwierzy, nie do każdego to dociera, ale te wybory są jednymi z najważniejszych w historii Polski powojennej” – powiedział premier Donald Tusk.

Gronkiewicz-Waltz wraca do gry

Warszawską listę otwiera minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński. W wyborach do Sejmu 15 października uzyskał najlepszy wynik w swoim okręgu (Płock i północno-zachodnie Mazowsze) – ponad 50 tys. głosów.

Tuż za nim jest Hanna Gronkiewicz-Waltz, wieloletnia prezydent Warszawy, wcześniej prezes Narodowego Banku Polskiego, która w ostatnich latach nie brała aktywnego udziału w bieżącej polityce.

Kolejne dwa miejsca przypadły koalicjantom – Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej i Annie Kamińskiej z Zielonych. Z piątego miejsca startuje Michał Szczerba, szef komisji śledczej ds. afery wizowej.

Listę województwa mazowieckiego otwiera starający się o reelekcję Andrzej Halicki.

Czytaj też: Parlament Europejski to fabryka kompromisów. Czy wzmocni się po najbliższych wyborach?

Z resortu do europarlamentu

„Jedynką” w Krakowie jest Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury (zaraz po ogłoszeniu tej informacji podał się do dymisji). Na Śląsku – Borys Budka, były przewodniczący PO i obecny minister aktywów państwowych. To trzeci kandydat, który chce się przenieść z resortu do europarlamentu.

Wrocławską listę otwiera były prezydent tego miasta Bogdan Zdrojewski. Za nim jest Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Pierwsze miejsce na Pomorzu przypadło wieloletniemu europarlamentarzyście i współtwórcy PO Januszowi Lewandowskiemu (w latach 2010–14 pełnił funkcję komisarza UE ds. budżetu). Na listach nie znalazło się za to dwóch innych europejskich weteranów: Jerzy Buzek (w PE zasiadał od 2004 r.) i Jan Olbrycht (też od 2004).

W Łodzi listę otwiera Dariusz Joński, szef komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. W Gorzowie Wielkopolskim – Bartosz Arłukowicz, w Bydgoszczy – Krzysztof Brejza, a w Poznaniu Ewa Kopacz, była premier, w ostatniej kadencji pełniąca funkcję wiceprzewodniczącej PE. Z drugiego miejsca w tym mieście startuje Michał Wawrykiewicz, współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy. Dalej – Marcin Bosacki, wiceprzewodniczący komisji ds. Pegasusa.

Czytaj też: Układ kalendarza

Trzaskowski: te listy są bardzo mocne

Listy ustalone zostały w środę w Warszawie na posiedzeniu zarządu Platformy Obywatelskiej. Po południu zatwierdziła je Rada Krajowa partii. Prezydent Warszawy i wiceszef PO Rafał Trzaskowski ocenił je jako „bardzo silne”. Dodał, że wśród kandydatur nie było zaskoczeń. „W związku z tym, że mamy kilku supermocnych europosłów, którzy już, niestety, nie będą startować, ponieważ idą na emeryturę, tym bardziej ważne jest, aby listy były mocne” – stwierdził Trzaskowski po posiedzeniu zarządu.

Komentował też start obecnych ministrów. „Donald Tusk mówił od samego początku, że będą dwa etapy. W pierwszym trzeba było doprowadzić państwo do funkcjonowania, przywrócić praworządność i demokrację, a teraz mamy kolejny, bardzo istotny etap” – przekazał.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Sport

Kryzys Igi: jak głęboki? Wersje zdarzeń są dwie. Po długiej przerwie Polka wraca na kort

Iga Świątek wraca na korty po dwumiesięcznym niebycie na prestiżowy turniej mistrzyń. Towarzyszy jej nowy belgijski trener, lecz przede wszystkim pytania: co się stało i jak ta nieobecność z własnego wyboru jej się przysłużyła?

Marcin Piątek
02.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną