Nowy gabinet Donalda Tuska powstanie na początku przyszłego tygodnia. W piątek rano miało miejsce spotkanie ministrów in spe, a następnie konferencja prasowa ich prezesa. „To było robocze spotkanie z kandydatami do przyszłego gabinetu. Proces odchodzenia dawnej ekipy jest procesem bolesnym i kosztownym dla Polski. Ale trwa także proces nowego rządu” – zaczął Tusk.
Wyraził nadzieję, że jego rząd zostanie zaprzysiężony przez prezydenta już w środę. Zapowiedział, że kilka godzin później w Brukseli zapadną ważne decyzje z punktu widzenia polskich interesów. „Zależy mi, byśmy szybko przystąpili do ich załatwiania” – podkreślił.
Czytaj także: Donald Tusk ma już pełny skład rządu. Kto w nim zasiądzie? Sylwetki ministrów
Tusk zapowiada przegląd kadr i audyt środków publicznych
Zdaniem Tuska PiS wykorzystał ostatnie tygodnie do demolowania państwa. „Staramy się to dokładnie monitorować. Co się da – zatrzymamy” – obiecał. Wypomniał odchodzącym ministrom niepohamowane rozdawnictwo i marnotrawstwo pieniędzy w tym czasie. „Tylko Ministerstwo Kultury po 15 października rozdysponowało ponad 400 mln zł, rozdając to swoim. Są głośne sprawy – w Chełmie, w Otwocku” – wymieniał. Jednocześnie zapewnił, że 800 plus stanie się faktem, podobnie jak podwyżki dla nauczycieli.
„Kiedy dziś rozmawiałem z kandydatami na ministrów, to zakładałem, że ta praca między nimi będzie pracą elastyczną, będą powstawały zespoły do rozwiązywania problemów” – powiedział Tusk. Zdradził, o czym rozmawiali. „Powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. To było moje zobowiązanie. Poszukamy też rozwiązań, które usatysfakcjonują polskich transportowców” – mówił. Jak dodał, mógłby „godzinami mówić, co będziemy robili przez pierwsze godziny”.
Będzie przegląd kadr i audyt wydatkowania środków publicznych. Gabinet Tuska ma się też przyjrzeć sprzedaży Lotosu. „Nie wykluczam komisji śledczej” – wyjaśnił. I zapowiedział międzyministerialne zespoły badające, we współpracy z prokuraturą, decyzje podejmowane przez rządy PiS.
Czytaj także: Umowa koalicyjna zapowiada trudne kompromisy. Ale widać, że kierownik jest tu jeden
„W tym rządzie nie będzie żadnych dwuznaczności”
Zapytany o kontrowersje wokół tzw. ustawy wiatrakowej odpowiedział, że uświadomił już członków swojego gabinetu, że trzeba być precyzyjnym i zwracać uwagę na każdy przepis. „Trzeba być czujnym ze względu na agresywną postawę PiS, który będzie chciał wykorzystać każdy najdrobniejszy pretekst albo nawet brak pretekstu, by sugerować niegodziwości” – dodał.
„W tym rządzie nie będzie żadnych dwuznaczności, wpływu z zewnątrz. To wykluczone” – zapewnił Tusk. Podkreślił, że przygotowano już plan w odniesieniu do kilku instytucji życia publicznego, w tym dotyczących praworządności. „Adam Bodnar pełni tam kluczową rolę. Na razie ten plan wymaga dyskrecji” – powiedział Tusk.
Tusk zapowiedział „sprzątanie po Czarnku”. Ministerstwo edukacji i nauki zostanie rozdzielone. Na czele resortów staną Barbara Nowacka i Dariusz Wieczorek. „Pani Barbara Nowacka będzie miała pełne ręce roboty, by przywrócić stan normalności i elementarnej przyzwoitości” – dodał.
Ministrowie w rządzie Tuska – nazwiska i resorty
Skład rządu KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy:
- Premier: Donald Tusk (KO)
- Wicepremier i minister obrony narodowej: Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
- Wicepremier i minister cyfryzacji: Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica)
- Minister finansów: Andrzej Domański (KO)
- Minister aktywów państwowych: Borys Budka (KO)
- Minister infrastruktury: Dariusz Klimczak (PSL)
- Minister rozwoju i technologii: Krzysztof Hetman (PSL)
- Minister rolnictwa i rozwoju wsi: Czesław Siekierski (PSL)
- Ministra klimatu i środowiska: Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050)
- Ministra funduszy i polityki regionalnej: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050)
- Ministra rodziny i polityki społecznej: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Nowa Lewica)
- Ministra edukacji: Barbara Nowacka (KO, Inicjatywa Polska)
- Minister nauki i szkolnictwa wyższego: Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica)
- Minister sprawiedliwości: Adam Bodnar (KO)
- Minister spraw wewnętrznych i administracji: Marcin Kierwiński (KO)
- Minister kultury i dziedzictwa narodowego: Bartłomiej Sienkiewicz (KO)
- Minister spraw zagranicznych: Radosław Sikorski (KO)
- Ministra zdrowia: Izabela Leszczyna (KO)
- Ministerstwo sportu i turystyki: Sławomir Nitras (KO)
- Minister koordynator ds. służb specjalnych: Tomasz Siemoniak (KO)
Ministrowie w Kancelarii Premiera:
- Szef Kancelarii Premiera: Jan Grabiec (KO)
- Minister ds. Unii Europejskiej: Adam Szłapka (KO, Nowoczesna)
- Ministra ds. polityki senioralnej: Marzena Okła-Drewnowicz (KO)
- Ministra ds. równości: Katarzyna Kotula (Nowa Lewica)
- Ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego: Agnieszka Buczyńska (Polska 2050)
Przypomnijmy: w poniedziałek rano Mateusz Morawiecki wygłosi exposé, następnie posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla jego rządu. Wiadomo jednak, że Sejm, w którym partie dotąd opozycyjne – KO, Trzecia Droga i Lewica – mają aż 248 głosów, a PiS zaledwie 191 (na 460), takiego wotum zaufania rządowi Morawieckiego nie udzieli. Sejmowa większość już w poniedziałkowy wieczór planuje przegłosować kandydaturę Donalda Tuska na szefa rządu. Nowy premier ma wygłosić swoje swoje exposé już we wtorek rano.