Kraj

5 ważnych tematów, o których powinieneś dziś wiedzieć

Donald Tusk 6 grudnia w Sejmie Donald Tusk 6 grudnia w Sejmie Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl
Spotkanie Donalda Tuska z przyszłymi ministrami, in vitro i ceny energii w Senacie, przegłosowana komisja śledcza ds. wyborów kopertowych, chaos z nowymi szczepionkami na covid-19 i strefa czystego transportu w Warszawie. To pięć tematów, o których warto przeczytać dziś o poranku.

1. Donald Tusk spotka się z przyszłymi ministrami

O godz. 9 kandydat partii demokratycznych na premiera Donald Tusk spotka się w Senacie z przyszłymi ministrami swojego rządu, o czym pierwszy poinformował TVN24. Spotkanie ma mieć charakter roboczy i być „jasnym sygnałem, że idziemy po władzę przygotowani i Morawiecki może się pakować”, jak stwierdził Krzysztof Gawkowski (Lewica), który ma być wicepremierem i ministrem cyfryzacji. Znamy już cały skład rządu, na Polityka.pl przedstawiamy sylwetki wszystkich ministrów.

Znamy też harmonogram obrad Sejmu w sprawie powoływania rządu. W poniedziałek 11 grudnia swoją szansę dostanie Mateusz Morawiecki – o godz. 10 przedstawi exposé, a o 15 zaplanowane jest głosowanie nad wotum zaufania. Morawiecki nie ma szans na jego uzyskanie, więc pięć minut później rozpocznie się zgłaszanie kandydatur na premiera przez posłów. Wybór nowego szefa rządu, którym ma być Donald Tusk, rozpocznie się o godz. 16:30, głosowanie zaplanowano na 20. We wtorek 12 grudnia o godz. 9 Tusk wygłosi swoje exposé, głosowanie w sprawie wotum zaufania zaplanowano na 15.

2. Finansowanie in vitro i zamrożenie cen energii w Senacie

Dziś przed południem Senat wznowi obrady. Zajmie się przegłosowaną przez Sejm ustawą zakładającą refundację metody in vitro z budżetu państwa. Projekt obywatelski w tej sprawie przewiduje przygotowanie, wdrożenie i finansowanie programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności, obejmującego tzw. procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym in vitro. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm w ubiegłą środę.

Senat ma się zająć także nowelą ustawy w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Nowe przepisy służą zminimalizowaniu podwyżek cen energii i gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych, podmiotów użyteczności publicznej (szpitale, szkoły, przedszkola, ośrodki pomocy społecznej) oraz samorządów po 31 grudnia 2023 r. Nowelizację Sejm uchwalił w czwartek wieczorem.

3. Powstanie komisja śledcza ds. zbadania tzw. wyborów kopertowych

Posłowie w czwartek jednogłośnie opowiedzieli się za powołaniem pierwszej komisji śledczej w nowej kadencji. Ma zbadać, czy doszło do naruszenia prawa przy organizowaniu korespondencyjnych wyborów prezydenckich wiosną 2020 r. Organizację wyborów od Państwowej Komisji Wyborczej miała przejąć wówczas Poczta Polska. NIK stwierdził szereg nieprawidłowości; na sam druk pakietów, które miały być rozesłane do wyborców, zmarnowano ponad 76 mln zł.

„Robiliście wszystko, by wywalić wybory kopertowe, i wywaliliście. Dziś powołujecie komisję śledczą. Bardzo dziękujemy. Pokażemy, kto doprowadził do sytuacji, że wybory się nie odbyły” – mówił w czwartek w Sejmie były minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (PiS). Katarzyna Piekarska z KO odpowiadała: „Jak sobie pomyślę, jako pacjentka onkologiczna, ile można było zrobić za te 70 mln zł, to płakać mi się chce”. Stawienie się przed obliczem komisji zapowiedział m.in. były wicepremier rządu PiS Jacek Sasin.

4. Chaos z nowymi szczepionkami na covid-19

Wiadomo tylko jedno: Ministerstwo Zdrowia znowu nie panuje nad sytuacją – pisze dziennikarz „Polityki” Paweł Walewski. Do Polski dotarło na razie 210 tys. szczepionek, kolejne 200 tys. ma nadejść wkrótce. Pierwszego dnia, 6 grudnia, rzeczniczka resortu zdrowia przekazała informację, że Nuvaxovid podano na razie 3086 osobom i w systemie są wciąż 29 853 wolne terminy (ponad 50 tys. zajętych).

Problem w tym, że konsultanci ogólnopolskiej infolinii 989 nie mają aktualnych informacji o dostępie do nowych szczepionek, a system elektroniczny wydaje z automatu nowe skierowania tylko tym, którzy wykorzystali poprzednie. Jeśli więc ktoś nie skorzystał z poprzedniej dawki przypominającej, musi zaczekać teraz trzy miesiące i dopiero wtedy otrzyma nowe skierowanie. Chyba że w punkcie szczepień (czyli w przychodni lub aptece) trafimy na zdolnego i chętnego pracownika, który ręcznie dokona tej anulacji i uaktualni nasze żądanie.

5. Stołeczni radni przegłosowali strefę czystego transportu

Rada Warszawy głosami radnych KO przyjęła w czwartek uchwałę o strefie czystego transportu, która od lipca 2024 r. ograniczy ruch samochodów niespełniających norm emisji spalin. Uchwała przewiduje zakaz wjazdu do strefy dla samochodów z silnikiem diesla starszych niż 18 lat i pojazdów benzynowych starszych niż 27 lat. Osoby zamieszkałe w strefie i płacące podatki w Warszawie są zwolnione z wymagań do stycznia 2028 r., z reguł zwolnieni zostaną bezterminowo seniorzy powyżej 70 lat.

Nowe wymogi nie obejmą także: służb (np. pogotowia, policji, straży pożarnej, straży granicznej), pojazdów, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnością, autobusów szkolnych z wycieczką, pojazdów zabytkowych i historycznych, specjalnych (np. pomoc drogowa czy karawan pogrzebowy). Wyłączenia będą też dotyczyły przypadków losowych, np. dojazdu do szpitala, lekarza czy miejsca zdawania matury.

W trakcie sesji Rady Warszawy protestowali przeciwnicy strefy. Ich okrzyki („Hańba!”, „Marionetki!”) i gwizdy zmusiły przewodniczącą do przerwy w obradach.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Rozmowa z filozofem, teologiem i byłym nauczycielem religii Cezarym Gawrysiem o tym, że jakość szkolnej katechezy właściwie nigdy nie obchodziła biskupów.

Jakub Halcewicz
03.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną