Kraj

Sondaż Opinia24: Nawet wyborcy PiS nie wierzą w rząd Morawieckiego

Premier Morawiecki, 12 października 2023 r. Premier Morawiecki, 12 października 2023 r. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook
Nieco ponad połowa Polaków (51 proc.) uważa, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest utworzenie większościowego rządu przez partie opozycyjne – wynika z sondażu Opinia24.
Liderzy partii demokratycznych parafują umowę koalicyjną.Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl Liderzy partii demokratycznych parafują umowę koalicyjną.

Tylko 12 proc. badanych sądzi, że do PiS dołączy wystarczająca liczba posłów opozycji, żeby utworzyć rząd większościowy. Z kolei 7 proc. uważa, że PiS będzie w stanie stworzyć rząd mniejszościowy. Zdaniem 11 proc. nie uda się w ogóle stworzyć nowego rządu i konieczne będzie rozpisanie nowych wyborów. Pozostali badani (18 proc.) nie mają zdania na ten temat.

Misja Morawieckiego bez szans

Przypomnijmy, iż z jednej strony Andrzej Duda zapowiedział, że powierzy misję tworzenia nowego rządu dotychczasowemu pisowskiemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Z drugiej – partie opozycyjne parafowały w piątek umowę koalicyjną zawierającą program nowego rządu i część decyzji personalnych, w tym stanowisko premiera dla Donalda Tuska i marszałka Sejmu dla Szymona Hołowni.

PiS ma 194 miejsca w 460-osobowym Sejmie, do minimalnej większości 231 głosów brakuje 37 posłów. Żaden z innych klubów nie potwierdził, że chce negocjować stworzenie koalicji z PiS. Z kolei partie dotychczasowej opozycji, które powołały koalicję (Koalicja Obywatelska, Polska 2050, PSL, Lewica), mają stabilną większość 248 posłów.

Co ciekawe, w misję Mateusza Morawieckiego nie wierzą nawet wyborcy PiS. Scenariusze rządu tej partii wybrało tylko 38 proc. z nich: 28 proc. wierzy w koalicję większościową, a 10 proc. w gabinet mniejszościowy. Pozostałe 62 proc. wybrało inne scenariusze (24 proc. – rząd opozycji, 17 proc. – przyspieszone wybory) albo nie ma zdania.

W opozycję wierzą mężczyźni i młodzi

Optymistami w przygniatającej większości są wyborcy KO (89 proc. wierzy w powołanie rządu opozycji) i Lewicy (86 proc.). Nieco większymi sceptykami są zwolennicy Trzeciej Drogi (Polska 2050 i PSL), ale i wśród nich dwie trzecie uważa za najbardziej prawdopodobny scenariusz rządu partii demokratycznych.

W rząd opozycji wierzy więcej mężczyzn (61 proc.) niż kobiet (43 proc.) oraz przygniatająca większość ludzi od 18. do 25. roku życia (81 proc.). Umiarkowanymi optymistami w tej sprawie są 30- i 40-latkowie (odpowiednio 53 i 51 proc.). Nieco większy sceptycyzm panuje wśród 50-latków (45 proc.), 25–30-latków i pokolenia 60 plus (47 proc.).

Wiara w rząd opozycji jest proporcjonalna do wykształcenia, w jego powołanie wierzy 30 proc. osób po podstawówkach, 38 proc. po szkołach zawodowych, 55 proc. po szkołach średnich i 69 proc. osób z wykształceniem wyższym.

Badanie przeprowadzone 7–8 listopada na reprezentatywnej próbie 1005 Polaków w wieku 18+ metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI).

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Sport

Iga tańczy sama, pada ofiarą dzisiejszych czasów. Co się dzieje z Polką numer jeden?

Iga Świątek wciąż jest na szczycie kobiecego tenisa i polskiego sportu. Ostatnio sprawia jednak wrażenie coraz bardziej wyizolowanej, funkcjonującej według trybu ustawionego przez jej agencję menedżerską i psycholożkę.

Marcin Piątek
22.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną