Kraj

PE uchylił immunitety czworgu europosłom PiS

Beata Kempa Beata Kempa Krystian Maj / KPRM / Flickr CC by SA
Parlament Europejski zdecydował w czwartek o uchyleniu immunitetów Beacie Kempie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu i Tomaszowi Porębie. Za straszenie migrantami.

Immunitety w Parlamencie Europejskim stracili Beata Kempa, Beata Mazurek, Patryk Jaki i Tomasz Poręba. Wszyscy podali dalej lub lajkowali w mediach społecznościowych spot wyborczy PiS z kampanii przed wyborami samorządowymi w 2018 r., który straszył wyborców przed imigrantami spoza Europy.

Popełnienie „przestępstw rasistowskich na terenie Polski” zarzucił im założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafał Gaweł. Obecnie przebywa w Norwegii, akt oskarżenia posiłkowego wniósł w listopadzie 2021 r., gdy prokuratura dwukrotnie oddalała zarzuty jako bezzasadne.

Wniosek o uchylenie immunitetów polskim europarlamentarzystom skierował do Parlamentu Europejskiego sąd w Warszawie. We wtorek poparła go Komisja Prawna PE – pomimo opinii posła sprawozdawcy Gillesa Lebretona, który uznał, że wniosek jest motywowany politycznie i rekomendował jego odrzucenie.

Czytaj też: Reporter „Polityki” incognito na Zjeździe Sympatyków Jakiego

Oskarża Rafał Gaweł

Rafał Gaweł, prawomocnie skazany w Polsce za oszustwa finansowe, dostał azyl w Norwegii. „Sprawa ma szczególny aspekt” – zauważyła w 2020 r. Ewa Siedlecka, zwracając uwagę, że Gaweł jest współzałożycielem OMZRiK. „Można sądzić, że to właśnie antyrasistowska działalność Gawła, obok faktu zmasowanego nacisku na polski wymiar sprawiedliwości i sukcesywnego odbierania sędziom gwarancji niezawisłości, była powodem przyznania azylu. Tamtejsze władze nie zajmowały się kwestią jego winy czy niewinności” – pisała nasza publicystka, podkreślając, że polskie sądy stały się niewiarygodne za granicą.

„Sytuacja jest bezprecedensowa: do tej pory zdarzały się jedynie odmowy wydania osób ściganych w Polsce na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Uzasadnienie podobne: nie ma gwarancji dla niezależności sądów, a co za tym idzie – sprawiedliwego procesu” – dodała. Zwracając przy tym uwagę na jednoczesny brak dowodów ani opinii niezależnych obserwatorów na to, że proces Gawła nie był uczciwy, a sądy nie orzekały niezawiśle.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną