Ile ważą małe partie
Ile ważą małe partie. W Sejmie zasiądą przedstawiciele aż 17 ugrupowań
W wyborach do Sejmu próg wyborczy przekroczyło pięć komitetów wyborczych, na listach każdego z nich znaleźli się członkowie więcej niż jednej partii. Dzięki temu w ławach poselskich zasiądą reprezentanci aż 17 ugrupowań. I tak dla przykładu, poza partiami wchodzącymi w skład Koalicji Obywatelskiej – czyli PO, Nowoczesną, Inicjatywą Polską oraz Zielonymi – na listach komitetu znaleźli się także członkowie Agrounii. Sama Platforma Obywatelska zdobyła 23,12 proc. w skali kraju i 122 posłów, kandydaci Nowoczesnej – 1,74 proc., 6 posłów i Inicjatywy Polskiej – 1,17 proc., 3 posłów. Co może być ciekawe, szczególnie w obliczu tego, ile zamieszania wzbudziło zaproszenie Agrounii na listy, to jej członkowie zdobyli niewiele mniej głosów niż reprezentanci Zielonych (0,25 proc. i tylko 1 poseł Michał Kołodziejczak vs 0,31 proc. i 3 posłów).
Na listach Trzeciej Drogi poza członkami PSL i Polski 2050 znaleźli się także reprezentanci: Centrum dla Polski (0,32 proc., 3 posłów), Unii Europejskich Demokratów (0,1 proc.), Porozumienia oraz Wolnościowców. Jeśli chodzi zaś o dwóch głównych koalicjantów, to członkowie PL2050 lub kandydaci popierani przez tę partię zdobyli 6,15 proc. i 31 mandatów, a członkowie PSL lub kandydaci przez PSL popierani: 5,4 proc. i 27 mandatów.
Z połączenia SLD i Wiosny powstała w 2021 r. Nowa Lewica (5,55 proc. i 19 posłów). Na listach tej partii znaleźli się także – i odnieśli względny sukces – członkowie Lewicy Razem (2,1 proc. i 7 posłów). Poza tym z list tego komitetu startowali reprezentanci: Unii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Socjaldemokracji Polskiej.
Zjednoczona Prawica była reprezentowana na listach PiS przez cztery partie. Poza PiS (29,12 proc., 157 mandatów) były to: Suwerenna Polska, Partia Republikańska oraz Kukiz’15.