Kraj

Wybory 2023. Długie kolejki przed lokalami. Frekwencja do godz. 17 dużo wyższa niż cztery lata temu

Wybory 2023. 15 października. Kolejka do jednego z lokali wyborczych w Krakowie. Wybory 2023. 15 października. Kolejka do jednego z lokali wyborczych w Krakowie. Jakub Wlodek / Agencja Wyborcza.pl
Od godz.7 trwa głosowanie w wyborach parlamentarnych, w których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. PKW podała frekwencję do godz. 17., która wyniosła 57,54 proc. To dużo więcej, niż w wyborach parlamentarnych cztery lata temu. PKW zapewnia, że każdy, kto do godz. 21 dotrze do lokalu wyborczego, będzie mógł zagłosować.
.Anna S. Kowalska/Polityka .

Tekst aktualizowany

Lokale wyborcze są otwarte od godz. 7:00 do 21:00. Czas głosowania może zostać wydłużony, ale tylko w dwóch przypadkach: gdy o godz. 21:00 w lokalu lub przed nim stoi kolejka oczekujących na oddanie głosu lub wystąpią jakieś nadzwyczajne okoliczności. Jednocześnie w niedzielę odbywa się referendum krajowe.

W czasie trwania głosowania Państwowa Komisja Wyborcza podaje cząstkowe informacje o frekwencji wyborczej. W sumie PKW zapowiedziała cztery konferencje, trzy już za nami. Kolejna ma się odbyć już ok. godz. 22.

Frekwencja do godz. 17 dużo wyższa niż w 2019 r.

„Jak na razie wybory przebiegają spokojnie. Głosowanie odbywa się bez incydentów. Jedynie otrzymaliśmy informację, że w jednym z obwodowych lokali wyborczych w Legnicy brakuje prądu, ale awaria została usunięta” – powiedział w czasie pierwszej konferencji Sylwester Marciniak, szef PKW.

Trzy godziny później PKW podała pierwszą cząstkową frekwencję wyborczą do godz. 12. Wyniosła ona 22,59 proc., co oznacza, że wydano 6 407 615 kart na 28 368 789 uprawnionych do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu.

Ale dopiero kolejne dane podane przez PKW wieczorem pokazały, jak tłumnie Polacy wybierają nowy parlament. Frekwencja na godzinę 17. wyniosła aż 57,54 proc. To aż o około 12 punktów procentowych więcej, niż w wyborach cztery lata temu. W 2019 r. o tej samej porze zagłosowało 45,94 proc. uprawnionych.

Tak duża frekwencja w tym roku oznacza, że na 28 545 869 uprawnionych do głosowania do godz. 17 zagłosowało już 16 425 830 wyborców. Największą frekwencję odnotowano jak na razie w Mazowieckiem (60,77 proc.), Małopolskiem (58,90 proc.) i Łódzkiem (58,58 proc.). Najniższa frekwencja była do godz. 17 w województwach: opolskim (52,56 proc.), warmińsko-mazurskim (54,86 proc.) oraz podkarpackim (55,23 proc.).

Tak jak w południe wciąż większą frekwencję mamy w miastach (58,24 proc.), niż na wsiach (56,51 proc.). Jeśli chodzi o konkretne gminy, to największą zanotowano w Klwowie (75,59 proc.), a najmniejszą w Ustroniu (32,67 proc.).

W związku z tak wielką frekwencją Sylwester Marciniak przypomniał, że te osoby, które się stawią do godz. 21 w lokalu, mają prawo zagłosować. Wtedy jeden z członków komisji staje punktualnie o godzinie zakończenia głosowania na końcu kolejki i każdy, kto stoi przed nim, może oddać głos.

PKW, odpowiadając na pytania dziennikarzy, stwierdziła, że członkowie komisji wyborczych nie mogą: 1) pytać wyborców, czy chcą dostać jakąś konkretną kartę do głosowania; 2) odnotowywać ołówkiem deklarację wyborcy, że nie chce wziąć np. karty referendalnej.

Wybory 2023. Kiedy sondaż exit poll?

Widać, że Polska wybiera tłumnie. Od rana dochodzą głosy o długich kolejkach przed wieloma lokalami wyborczymi. Podobnie jest w wielu miejscach za granicą, gdzie głosuje Polonia.

Po zamknięciu lokali zakończy się cisza wyborcza, wtedy też powinniśmy się dowiedzieć, jakie są wyniki sondaży exit poll.

W wyborach do Sejmu we wszystkich 41 okręgach listy zarejestrowało sześć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica, Trzecia Droga Polska 2050 – PSL, Konfederacja oraz Bezpartyjni Samorządowcy. Wybory do Senatu odbywają się w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych.

W lokalu wyborczym dostaniemy trzy jednostronicowe karty: jedną z listą komitetów oraz ich kandydatami do Sejmu, drugą do Senatu, a trzecią z pytaniami referendalnymi.

Trzeba pamiętać, żeby idąc do lokalu, zabrać dokument ze zdjęciem i danymi osobowymi. To może być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka, książeczka wojskowa.

Wybory 2023. Jak oddać ważny głos?

Zasada jest prosta – na karcie do Sejmu jeden x, na karcie do Senatu jeden x. Trzeba odnaleźć kandydata, na którego chce się oddać głos, a następnie postawić ten właśnie znak (x) w kratce przy jego nazwisku. Kratka znajduje się po lewej stronie nazwiska. Jeżeli x zostanie postawiony na jednej karcie obok nazwiska więcej niż jednego kandydata albo nie postawi się go wcale, głos będzie nieważny. W razie pomyłki nie otrzymamy drugiej karty wyborczej. W przypadku referendum głos ważny jest wtedy, gdy głosujący postawi znak x w jednej z kratek przy odpowiedzi na dane pytanie. Będzie nieważny, jeśli znak x nie zostanie postawiony w żadnej z kratek lub będzie postawiony w obu kratkach przy jednym pytaniu. Nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania, każde traktowane jest oddzielnie.

Obywatele głosujący poza granicami kraju zgodnie z kodeksem wyborczym „przynależą” do dzielnicy Warszawa-Śródmieście. Głosują więc na kandydatów/kandydatki startujące w okręgu obejmującym tę dzielnicę. W przypadku wyborów do Sejmu jest to okręg nr 19 (Warszawa), a do Senatu okręg nr 44 (Warszawa: Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz).

Jeśli okaże się, że kogoś nie ma w spisie wyborców, wtedy trzeba okazać dokument ze zdjęciem, a przewodniczący obwodowej komisji wyborczej powinien skontaktować się telefonicznie z wydziałem spraw obywatelskich urzędu gminy (miasta) i zweryfikować, czy wyborca mieszka na terenie obwodu, w którym chce oddać głos. Jeżeli weryfikacja okaże się pozytywna, to wyborca zostaje dopisany do listy wyborców i dostaje karty do głosowania.

Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Jak portier związkowiec paraliżuje całą uczelnię. 80 mln na podwyżki wciąż leży na koncie

Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od początku roku czekają na wypłatę podwyżek. Blokuje je Prawda, maleńki związek zawodowy założony przez portiera.

Marcin Piątek
20.11.2024
Reklama