Kraj

Latarniki wyborcze. Gdzie sprawdzisz, która partia podziela twoje poglądy?

Wybory parlamentarne 2023 Wybory parlamentarne 2023 Anna S. Kowalska / Polityka
Centrum Edukacji Obywatelskiej opublikowało już swój Latarnik Wyborczy na 2023 r. Gdzie jeszcze sprawdzimy, kto reprezentuje nasz głos?

Najpopularniejszy jest Latarnik Wyborczy, od 19 lat przygotowywany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Publikowany przy okazji każdych wyborów ma pomóc w świadomym głosowaniu poprzez porównanie deklaracji poszczególnych komitetów wyborczych z poglądami użytkowników.

PiS nie odpowiedziało na pytania CEO

W tym roku składa się z 20 pytań, m.in. o wysokość podatków, cen w Polsce, polityki zagranicznej i praworządności. Na każde pytanie można odpowiedzieć na trzy sposoby: zgodzić się, nie zgodzić lub nie mieć zdania. Na końcu dostajemy wynik zgodności z odpowiedziami poszczególnych komitetów wyborczych.

Do udziału zaproszone zostały wszystkie komitety, które wystawiły listy we wszystkich okręgach wyborczych. Na ten moment odpowiedzi udzieliły wszystkie prócz Prawa i Sprawiedliwości. CEO uzupełniło odpowiedzi PiS na podstawie programu wyborczego partii i wypowiedzi jej kluczowych przedstawicieli.

„Latarnik jest narzędziem neutralnym politycznie” – deklaruje dr Jędrzej Witkowski, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej. „Dokładamy starań, by w rzetelny i równy sposób zaprezentować programy wszystkich komitetów wyborczych” – dodaje.

Czytaj też: Wypełniłeś test wyborczy i jesteś zaskoczony wynikiem? Ekspert uspokaja

Zielony Latarnik Wyborczy WWF

Swój Zielony Latarnik Wyborczy przygotowała też Fundacja WWF. „Oddaj głos naturze” – zachęca do udziału. I pyta: „Czy Polska o jakiej marzysz i na którą zagłosujesz, jest Polską w której żyjesz?”.

Zielony Latarnik Wyborczy WWF składa się z 10 pytań, na które wcześniej odpowiedziały ugrupowania polityczne. Dotyczą rzek w Polsce, zmian klimatu, stosunku do gospodarki węglowej, odnawialnych źródeł energii, rolnictwa i żywności ekologicznej. Pod każdym z pytań znajduje się też stanowisko fundacji.

MamPrawoWiedziec zadaje pytania kandydatom, nie komitetom

Jeszcze w tym tygodniu ukaże się kwestionariusz wyborczy serwisu MamPrawoWiedziec.pl. Podstawowy quiz, obowiązkowy dla każdego kandydata, składa się z kilkunastu pytań. Druga część, już bardziej szczegółowa, składa się z pytań dotyczących aktualnych tematów tych wyborów, m.in. energetyki, środowiska, migracji, zdrowia, czy bezpieczeństwa.

Tym, co odróżnia te kwestionariusze od choćby Latarnika jest to, że MamPrawoWiedziec.pl wysyła swoje pytania nie komitetom wyborczym, a poszczególnym kandydatom (łącznie kilka tysięcy osób). Końcowe porównanie też nie odpowiada na pytanie, do której partii jest nam najbliżej, ale który z kandydatów w danym okręgu najbardziej podziela nasze poglądy.

Czytaj też: Róża Rzeplińska dla „Polityki” o tym, jak PiS może wydawać miliony, by utrzymać się przy władzy.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Jak portier związkowiec paraliżuje całą uczelnię. 80 mln na podwyżki wciąż leży na koncie

Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od początku roku czekają na wypłatę podwyżek. Blokuje je Prawda, maleńki związek zawodowy założony przez portiera.

Marcin Piątek
20.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną