Najpopularniejszy jest Latarnik Wyborczy, od 19 lat przygotowywany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Publikowany przy okazji każdych wyborów ma pomóc w świadomym głosowaniu poprzez porównanie deklaracji poszczególnych komitetów wyborczych z poglądami użytkowników.
PiS nie odpowiedziało na pytania CEO
W tym roku składa się z 20 pytań, m.in. o wysokość podatków, cen w Polsce, polityki zagranicznej i praworządności. Na każde pytanie można odpowiedzieć na trzy sposoby: zgodzić się, nie zgodzić lub nie mieć zdania. Na końcu dostajemy wynik zgodności z odpowiedziami poszczególnych komitetów wyborczych.
Do udziału zaproszone zostały wszystkie komitety, które wystawiły listy we wszystkich okręgach wyborczych. Na ten moment odpowiedzi udzieliły wszystkie prócz Prawa i Sprawiedliwości. CEO uzupełniło odpowiedzi PiS na podstawie programu wyborczego partii i wypowiedzi jej kluczowych przedstawicieli.
„Latarnik jest narzędziem neutralnym politycznie” – deklaruje dr Jędrzej Witkowski, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej. „Dokładamy starań, by w rzetelny i równy sposób zaprezentować programy wszystkich komitetów wyborczych” – dodaje.
Czytaj też: Wypełniłeś test wyborczy i jesteś zaskoczony wynikiem? Ekspert uspokaja
Zielony Latarnik Wyborczy WWF
Swój Zielony Latarnik Wyborczy przygotowała też Fundacja WWF. „Oddaj głos naturze” – zachęca do udziału. I pyta: „Czy Polska o jakiej marzysz i na którą zagłosujesz, jest Polską w której żyjesz?”.
Zielony Latarnik Wyborczy WWF składa się z 10 pytań, na które wcześniej odpowiedziały ugrupowania polityczne. Dotyczą rzek w Polsce, zmian klimatu, stosunku do gospodarki węglowej, odnawialnych źródeł energii, rolnictwa i żywności ekologicznej. Pod każdym z pytań znajduje się też stanowisko fundacji.
MamPrawoWiedziec zadaje pytania kandydatom, nie komitetom
Tym, co odróżnia te kwestionariusze od choćby Latarnika jest to, że MamPrawoWiedziec.pl wysyła swoje pytania nie komitetom wyborczym, a poszczególnym kandydatom (łącznie kilka tysięcy osób). Końcowe porównanie też nie odpowiada na pytanie, do której partii jest nam najbliżej, ale który z kandydatów w danym okręgu najbardziej podziela nasze poglądy.
Czytaj też: Róża Rzeplińska dla „Polityki” o tym, jak PiS może wydawać miliony, by utrzymać się przy władzy.