Kraj

Parada Równości 2023. „Wróżymy równość i piękność". Idą mer Paryża i ambasador USA

22. Parada Równości w Warszawie. Wśród uczestników prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i mer Paryża Anne Hidalgo. 17 czerwca 2023 r. 22. Parada Równości w Warszawie. Wśród uczestników prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i mer Paryża Anne Hidalgo. 17 czerwca 2023 r. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Ulicami Warszawy przeszła Parada Równości pod hasłem „Wróżymy równość i piękność”. „Wzajemne wspieranie się jest niesłychanie istotne. Są tacy, którzy chcą oszukiwać i mamić polskie społeczeństwo, że różnorodność, wolność i tolerancja to zagrożenie dla rodziny. Nie ma większego kłamstwa” – mówił przed startem Parady prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Parada Równości rozpoczęła się o godz. 14 w Warszawie pod stacją metra Świętokrzyska. Długi pochód ludzi z tęczowymi fagami i transparentami (np. „Szczęśliwa osoba trans, której nie zobaczysz w mediach”), a także konwój platform na samochodach kierował się ulicami Marszałkowską i Waryńskiego do stacji metra Politechnika. Potem wzdłuż Pola Mokotowskiego i al. Niepodległości w stronę Pałacu Kultury i Nauki. Następnie rondem ONZ w kierunku Świętokrzyskiej.

Trzaskowski: W Warszawie zawsze będziecie bezpieczni

Uczestnicy Parady domagają się przede wszystkim ochrony przed przemocą, dyskryminacją i wykluczeniem. Upominają się o prawa osób trans i o ochronę przed mową nienawiści. Chcą mieć możliwość zawierania małżeństw i związków partnerskich.

„Na czele marszu, obok naszej platformy, pojawi się ogromna flaga w barwach flagi osób transpłciowych. Tegoroczna Parada dedykowana jest prawom osób transpłciowych. Dostęp do procedury uzgodnienia płci wolnej od poniżania i refundowanej, ściganie aktów nienawiści, realna walka z dyskryminacją osób transpłciowych – bez tego nie możemy mówić o prawach człowieka ani o państwie zapewniającym każdemu godność. Parada będzie iść po realizację tych postulatów aż do ich zrealizowania. Wierzymy, że nastąpi ono jak najszybciej” – czytamy na Facebooku organizatorów Parady.

Zanim Parada Równości wyruszyła, głos zabrali prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i mer Paryża Anne Hidalgo.

„Chciałem podziękować wszystkim organizatorkom i organizatorom. Wszystkim organizacjom, które wspierają marsz. A także wszystkim ambasadom, które są tutaj obecne, dlatego że ten sygnał płynie teraz do całego świata: Warszawa jest europejska, uśmiechnięta i tolerancyjna” – mówił Trzaskowski, który szedł na czele Parady. „Wzajemne wspieranie się jest niesłychanie istotne. Są tacy, którzy chcą oszukiwać i mamić polskie społeczeństwo, że różnorodność, wolność i tolerancja to zagrożenie dla rodziny. Nie ma większego kłamstwa. (…) Wszyscy zawsze w Warszawie mogą czuć się bezpiecznie. Cala społeczność LGBT+ zawsze będzie tu bezpieczna” – mówił Trzaskowski.

Anne Hidalgo na Paradzie Równości: Paryż jest z wami!

Anne Hidalgo dodała: „Dzielę z Rafałem i organizatorami umiłowanie wolności i tolerancji. Nie ma równości bez różnorodności i wolności. Chcemy tolerancyjnych miast europejskich. Zależy nam, aby wszystkie społeczności wiedziały, że Paryż i Warszawa są przeciwko tym, którzy chcą naruszyć prawa kobiet, osób LGBT. Radość życia, bycia razem daje nam poczucie bezpieczeństwa. Paryż jest z wami” – stwierdziła mer Paryża.

W Paradzie wziął udział także ambasador USA w Warszawie Mark Brzeziński z personelem swojej placówki. „Stany Zjednoczone wspierają równość i wspieramy Polskę i wszystkich Polaków, którzy wyznają te wartości. Prawa człowieka, równość – to najważniejsze wartości. Dlatego dzisiaj razem ze mną idzie 30 pracowników ambasady i jestem z tego bardzo dumny. Będziemy zawsze stać za tymi, którzy są dyskryminowani” – powiedział Brzeziński w rozmowie z TVN24.

Jak podał portal Onet.pl, doszło do jednego incydentu. „Doszło do prowokacji ze strony przedstawicieli Fundacji Życie i Rodzina. Kilka osób postanowiło spalić tęczowe flagi — symbol marszu i społeczności LGBT+. Nikt z uczestników Parady Równości się tym nie przejął. Wszyscy są tutaj po to, żeby tańczyć, bawić się, walczyć o swoje prawa” – napisał reporter Onetu Bartłomiej Bublewicz.

W parku Świętokrzyskim od godz. 11 działa Miasteczko Równości, w którym rozstawiono stoiska i namioty organizacji pozarządowych, takich jak stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza czy Lambda, które działają przeciwko dyskryminacji.

Po zakończeniu parady organizatorzy zapraszają na inne wydarzenia. Wieczorem np. od godz. 19 w Kinotece trwać będzie Maraton Filmowy dla Równości. Z kolei w Kulturalnej przy placu Defilad odbędzie się silent disco. Organizatorzy zapraszają uczestników Parady na oficjalne after party do kompleksu Lunapark na Saskiej Kępie.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Sport

Iga tańczy sama, pada ofiarą dzisiejszych czasów. Co się dzieje z Polką numer jeden?

Iga Świątek wciąż jest na szczycie kobiecego tenisa i polskiego sportu. Ostatnio sprawia jednak wrażenie coraz bardziej wyizolowanej, funkcjonującej według trybu ustawionego przez jej agencję menedżerską i psycholożkę.

Marcin Piątek
28.09.2024
Reklama