Kraj

Pacjenci specjalnej troski

Walka o łóżka na OIOM-ie. Rodzinny dramat marszałek Witek i pytania o leczenie przewlekle chorych

Czy istnieje maksymalny czas pobytu pacjenta na oddziale intensywnej opieki medycznej? Czy istnieje maksymalny czas pobytu pacjenta na oddziale intensywnej opieki medycznej? Michal Tulinski / Forum
Czy istnieje maksymalny czas pobytu pacjenta na oddziale intensywnej terapii? Lekarze mówią, że nie. Jednak chory bez szans na wyleczenie, ale stabilny, powinien trafić do zakładu opiekuńczego. Kluczowym wyzwaniem jest tu przekonanie do tego rodziny pacjenta.
Polska jako jeden z niewielu europejskich krajów rozwiniętych nie ratyfikowała konwencji bioetycznej, choć ją podpisała w 1998 r.Marek Kwiatkowski/Polityka Polska jako jeden z niewielu europejskich krajów rozwiniętych nie ratyfikowała konwencji bioetycznej, choć ją podpisała w 1998 r.

Doktor Bernard Zając, kierownik Oddziału Anestezjologii Intensywnej Terapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, po odebraniu telefonu mówi krótko: – Zapraszam do siebie na dyżur i wytłumaczę, jak się u nas pracuje.

Praca Oddziałów Intensywnej Opieki Medycznej zaczęła budzić zainteresowanie po ujawnieniu przez dziennikarzy Radia ZET sprawy dotyczącej marszałek Sejmu Elżbiety Witek czy precyzyjniej – jej męża Stanisława, który od 2,5 roku przebywa na OIOM w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Do tamtejszej prokuratury trafiła bowiem skarga kobiety, która twierdzi, że jej matka zmarła z powodu braku miejsca na oddziale intensywnej terapii, bo jedno z tych miejsc zajmuje pacjent, który jest w stanie wegetatywnym i powinien przebywać w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub hospicjum. Ten pacjent to właśnie Stanisław Witek. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie śmierci pacjentki, która osiem dni czekała na przeniesienie na OIOM w Legnicy.

Wybuchła afera. Prezes PiS oskarżył dziennikarzy o bezpardonowy atak na marszałek Sejmu. Szpital wydał oświadczenie, w którym poinformował, że w placówce „każdy przypadek jest traktowany indywidualnie. Wobec pacjentów w ciężkim stanie niemożliwe jest określenie normatywnego okresu hospitalizacji. (…) Czas pobytu pacjenta w danym oddziale wynika każdorazowo z oceny stanu pacjenta, jego rokowań oraz dostępności koniecznej do stosowania terapii. Decyzje w zakresie metod i sposobu leczenia pacjenta zawsze podejmują lekarze specjaliści”.

Swoje oświadczenie wydał też Narodowy Fundusz Zdrowia, który poinformował, że w ostatnich pięciu latach takich długoterminowych chorych na OIT i OIOM było 83, a decyzja o zakresie metod i sposobie leczenia pacjenta zawsze należy do lekarza specjalisty.

Polityka 17.2023 (3411) z dnia 18.04.2023; Temat z okładki; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Pacjenci specjalnej troski"
Reklama