Kraj

Obrotowi i obrotni

Komu podbiera Konfederacja i jakie ma opcje? Narobili kłopotów i PiS, i opozycji

Sławomir Mentzen, jeden z najbardziej dziś znanych liderów Konfederacji. Sławomir Mentzen, jeden z najbardziej dziś znanych liderów Konfederacji. Zbyszek Kaczmarek / Reporter
Szum wokół Konfederacji jest może nieadekwatny do jej rzeczywistych zwyżek sondażowych, ale widać, że ta formacja narobiła kłopotu i PiS, i opozycji. Z tym że Kaczyński nie będzie się wzdragał przed koalicją z konfederatami, a Tuskowi i reszcie nie będzie wypadało.
PiS i Konfederacji teoretycznie reprezentują zbliżone prawicowe spektrum, czyli konserwatywną obyczajowość, atencję dla Kościoła, nieufność wobec Europy, kult suwerenności.Max Skorwider PiS i Konfederacji teoretycznie reprezentują zbliżone prawicowe spektrum, czyli konserwatywną obyczajowość, atencję dla Kościoła, nieufność wobec Europy, kult suwerenności.

Do autora tego tekstu zadzwoniła w ubiegłym tygodniu ankieterka ośrodka badań opinii z prośbą o możliwość zadania kilku pytań na tematy społeczno-polityczne. I tak jej na tym zależało, że nie chciała przyjąć do wiadomości, że losowo wytypowany kandydat na respondenta, z racji wykonywanego zawodu, nie powinien podejmować się takiej roli. Ostatecznie więc udało jej się dopiąć swego, a zadane przez nią pytania okazały się interesujące.

Na początek zwyczajnie, czyli o udział w wyborach i aktualną preferencję partyjną. Potem zeszło na Konfederację: czy badany rozważa możliwość zagłosowania na tę partię. Dalej – czy słyszał o Sławomirze Mentzenie i jak go ocenia? Później już skupiliśmy się na Koalicji Obywatelskiej. Czy badanemu przypadły do gustu propozycje tzw. babciowego oraz kredytu zero procent na zakup mieszkania? I czy można – to już w przypadku odpowiedzi negatywnej – porównywać te postulaty do rozdawnictwa PiS? Na koniec jeszcze prośba o ocenę uniku KO przy głosowaniu uchwały o Janie Pawle II oraz wskazanie odpowiedzialnego za brak wspólnej listy opozycji.

Respondentów z zasady nie informuje się o celach badania, a tym bardziej nie powinni wiedzieć, kto jest zleceniodawcą. Nietrudno się jednak domyślić, że treść tej akurat ankiety musiała powstać w siedzibie PO, a samo badanie najpewniej ma charakter poufny, służąc jako materiał do wewnętrznej diagnozy i określenia taktyki. W tak niecodzienny sposób otrzymaliśmy więc komunikat, że niedawne wycieczki Donalda Tuska pod adresem Konfederacji nie były incydentem. Platformie urósł poważny rywal i trzeba się szykować do ostrzejszego starcia.

Spolaryzowani inaczej

Ostatni rwetes wokół konfederatów był jednak na swój sposób zaskakujący. Nie tylko Tusk, ale właściwie wszystkie opozycyjne partie rozwinęły tyralierę.

Polityka 15.2023 (3409) z dnia 04.04.2023; Polityka; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Obrotowi i obrotni"
Reklama