Kraj

Koniec tego dobrego

Z życia sfer

Zdaniem ekonomistów niedługo wielu Polaków będzie sobie mogło pozwolić wyłącznie na przyjemności darmowe, takie jak korzystanie z windy i toalety, szczepienia na Covid-19 czy zbieranie grzybów i chrustu.

Coraz więcej przyjemności się w Polsce kończy. Praworządności i pieniędzy unijnych już nie ma, z powodu masowego śnięcia ryb niedługo może się skończyć wędkarstwo, a z braku gazu – piwo i inne orzeźwiające napoje. Na skutek rosnących cen węgla, pelletu i oleju opałowego za chwilę skończy się ciepło w domach, a na skutek inflacji i drożyzny – pieniądze w portfelach, co niektórych ostatecznie odetnie od możliwości osiągania jakichkolwiek przyjemności.

Rządzący zapewniają, że nie ma powodów do paniki, bo ryby w Odrze zatruły się z przyczyn naturalnych i nawet jeśli są śnięte, to pływają i wędkarze mogą je łowić. Na inflację, drożyznę, podwyżki cen węgla i gazu rząd nic nie poradzi, ale jeśli idzie o miliardy z UE, premier uspokaja, że nie są nam potrzebne, podobnie jak i praworządność. A brakom dwutlenku węgla można łatwo zaradzić, dodając do piwa CO2 wypuszczany obecnie do atmosfery przez polskie elektrownie. Dzięki temu polskie piwo zyska zabójcze walory smakowe, a elektrownie nie będą musiały wykupować zezwoleń na emisję CO2, bo zamiast do atmosfery związek ten trafiałby bezpośrednio do organizmów Polaków.

Zdaniem ekonomistów niedługo wielu Polaków będzie sobie mogło pozwolić wyłącznie na przyjemności darmowe, takie jak korzystanie z windy i toalety, szczepienia na Covid-19 czy zbieranie grzybów i chrustu. Ostatnio rząd dorzucił do tego również możliwość skorzystania z ławek z wielkim konturem Polski stojących już w kilku polskich miastach. Przepisy zapewniają przyjemność siedzenia na „przeznaczonych do rekreacji i wypoczynku instalacjach” aż trzem osobom naraz, jeśli w sumie nie ważą więcej niż 225 kg. Niestety rekreacja i wypoczynek mają charakter bardzo ograniczony, ponieważ przepisy zabraniają spożywania na ławce alkoholu, środków odurzających, a także palenia tytoniu i e-papierosów.

Polityka 37.2022 (3380) z dnia 06.09.2022; Felietony; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Koniec tego dobrego"
Reklama