W najnowszym, powiększonym, bo 124-stronicowym, numerze „Polityki” na długi weekend mamy dla Państwa wiele interesujących i aktualnych tematów, w tym:
• Sondaż „Polityki” i Kantar Public: co powinna teraz robić opozycja, jak się zachowywać wobec PiS, w jakich blokach iść do wyborów, kto powinien przewodzić opozycji, co sądzą wyborcy „nie-PiS-u” o swoich partiach – analizuje Mariusz Janicki.
• Jak wygląda „koniec pandemii”, luzowanie obostrzeń, otwieranie restauracji, kin, siłowni i innych usług, kto przetrwał, jakie są perspektywy tych biznesów – pisze Marcin Piątek.
• Czym są dzisiaj w Polsce klasy społeczne, jakie panują między nimi antagonizmy, jak wygląda nasza klasa średnia, co zmienia w tej kwestii plan zmiany systemu podatkowego przez PiS – o tym mówi prof. Andrzej Leder w rozmowie ze Sławomirem Sierakowskim oraz pisze w artykule Edwin Bendyk.
• Co znowu kombinuje Adam Bielan, który przystąpił do drugiego ataku na Jarosława Gowina, po co chce zakładać nową partię, czy to może wpłynąć na spójność Zjednoczonej Prawicy, a w konsekwencji na polityczną sytuację w kraju? O tym pisze Agnieszka Sowa.
• Kim jest poseł Maciej Gdula, naukowiec i polityk, teraz jedna z głównych twarzy Lewicy, walczący o sprawiedliwość społeczną, a jednocześnie krytykowany za duży osobisty majątek i zarobkowe wynajmowanie licznych nieruchomości – opisuje Rafał Kalukin.
• O tym, jak łatwo Kościół katolicki zdobywa wielkie połacie ziemi, a potem nimi obraca z zyskiem – pisze Zbigniew Borek.
• To, dlaczego wciąż tak wielu Polaków nie chce się szczepić na covid, jakie za tym stoją argumenty, spiskowe teorie, społeczne uwarunkowania i jak to się wiąże z poglądami politycznymi – przedstawia i analizuje Jędrzej Winiecki.
• O niszczeniu nadmorskiego pasa nad Bałtykiem i chaotycznym budowaniu na tych terenach – pisze Ryszarda Socha.
• Ile kosztowały szpitale tymczasowe w czasie pandemii, jaka jest cena ich likwidacji i czy to wszystko było racjonalne – raportują Katarzyna Kaczorowska i Paweł Reszka.
Ponadto w najnowszej „Polityce”: o nowych przepisach w ruchu drogowym; o słynnych 70-metrowych domkach z tzw. Polskiego Ładu – co to ma być?; o politycznych woltach peruwiańskiego pisarza Vargasa Llosy; o Billu Gatesie – idealnym bohaterze teorii spiskowych; o porodach przed wiekami, czyli polskiej mumii w ciąży; o przyszłych cyberwojnach; o narodzinach amerykańskiej sztuki i o nowych brzmieniach muzyki ludowej.
Proponujemy także wybór tekstów z nowego wydawnictwa „Polityki” – miesięcznika „Świat Nauki. Scientific American”. To wszystko i jeszcze więcej w naszym najnowszym numerze. Gorąco polecam i życzę inspirującej lektury!
Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego