Kraj

W sobotę 771 nowych zakażeń koronawirusem, 11 osób zmarło

Na Covid-19 zmarło kolejnych 11 osób, potwierdzono 771 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej w woj. małopolskim i śląskim – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 56 090, a zgonów do 1869.

  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 56 090 (w tym 1 869 zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: 21,3 mln (ponad 764 tys. zgonów)
  • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
  • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

W sobotę 771 nowych zakażeń koronawirusem, 11 osób zmarło

Na Covid-19 zmarło kolejnych 11 osób, potwierdzono 771 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej w woj. małopolskim i śląskim – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 56 090, a zgonów do 1869.

Nowe potwierdzone ostatniej doby przypadki zakażenia koronawirusem wykryto u osób z województw: małopolskiego (150), śląskiego (133), mazowieckiego (96), pomorskiego (69), wielkopolskiego (62), dolnośląskiego (57), łódzkiego (42), świętokrzyskiego (41), podkarpackiego (36), zachodniopomorskiego (21), lubelskiego (16), warmińsko-mazurskiego (14), kujawsko-pomorskiego (11), lubuskiego (10), opolskiego (7) i podlaskiego (6).

Resort przekazał też informacje o śmierci zakażonych koronawirusem 11 osób. Najmłodsza zmarła kobieta miała 37 lat (Grudziądz), a najstarsza - 97 lat (Kraków). MZ podało, że wszystkie zmarłe osoby miały choroby współistniejące.

Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 56 090. Zmarło 1869 z nich, a 38 853 wyzdrowiały.

W piątek 832 nowych zakażeń koronawirusem, 15 osób zmarło

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 832 osób, łącznie wykryto dotąd 55 tys. 319 przypadków – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło 15 osób; w sumie odnotowano 1858 zgonów.

Ministerstwo skorygowało tym samym swoje wcześniejsze piątkowe zestawienie, w którym błędnie zsumowano liczbę przypadków (do 825).

Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą osób z województw: małopolskiego (184), śląskiego (160), mazowieckiego (143), łódzkiego (54), pomorskiego (46), wielkopolskiego (43), podkarpackiego (39), podlaskiego (31), opolskiego (31), lubelskiego (23), kujawsko-pomorskiego (22), dolnośląskiego (21), warmińsko-mazurskiego (16), zachodniopomorskiego (8), lubuskiego (8) i świętokrzyskiego (3).

Resort podał, że zmarło kolejne 15 osób zakażonych koronawirusem, w wieku od 67 do 90 lat. Zgony miały miejsce m.in. w Poznaniu, Łańcucie, Krakowie, Łodzi, Zgierzu i Starachowicach. Większość osób – jak wskazano MZ - miała choroby współistniejące.

Ministerstwo przekazało, że ze względu na zdublowany zgon osoby z woj. pomorskiego z czwartku usunięto go z wykazu.

W czwartek resort poinformował o 811 nowych przypadkach, w środę – 715, we wtorek – 551, a w poniedziałek – 619.

W czwartek wzrost zakażeń w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 811 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (181), mazowieckiego (148), małopolskiego (136), pomorskiego (61), wielkopolskiego (54), lubelskiego (46), podkarpackiego (46), łódzkiego (39), dolnośląskiego (23), podlaskiego (17), opolskiego (15), kujawsko-pomorskiego (14), świętokrzyskiego (12), warmińsko-mazurskiego (11), zachodniopomorskiego (6) oraz lubuskiego (2).

Zmarło 14 osób, u większości wystąpiły choroby współistniejące.

Ponad 20 mln infekcji na świecie

Jak podał we wtorek Johns Hopkins University, który zbiera globalne dane o koronawirusie, liczba chorych na Covid-19 od momentu wybuchu pandemii przekroczyła na świecie ponad 20 mln. Najwięcej przypadków potwierdzono w Stanach Zjednoczonych (ponad 5 mln), Brazylii (ponad 3 mln), Indiach (ponad 2,2 mln) i Rosji (ponad 890 tys.). Z powodu koronawirusa zmarło ok. 747 tys. chorych. Najwięcej w USA (ponad 163 tys.), Brazylii (ponad 101 tys.), Meksyku (ponad 53 tys.) oraz Wielkiej Brytanii (ponad 46 tys.).

Czytaj też: Bardzo dziwna wojna PiS z wirusem

Władimir PutinKremlin.ru/mat. pr.Władimir Putin

Putin ogłasza: mamy szczepionkę

Władimir Putin właśnie ogłosił, że Rosja stała się pierwszym krajem, który udzielił zgody na szczepionkę przeciw Covid-19. Jej testy miały według rosyjskich władz trwać dwa miesiące. Na posiedzeniu rządu transmitowanym w telewizji Putin stwierdził, że szczepionka jest bezpieczna i została nawet podana jednej z jego córek. „Wiem, że działa dość skutecznie, tworzy silną odporność i powtarzam, przeszła wszystkie potrzebne kontrole” – dodał. Szczepionkę miał opracować moskiewski Instytut Gamaleya.

Są jednak wątpliwości i obawy co do szybkości, z jaką Rosja przeprowadza całą procedurę, a niektórzy eksperci obawiają się, że ważniejszy dla rosyjskich władz stał się wyścig i prestiż związany z ogłoszeniem sukcesu niż zasady wprowadzania do obiegu preparatów przewidziane przez naukowców.

Putin liczy na to, że wkrótce Rosja rozpocznie masową produkcję swojej szczepionki, a rząd zapowiada rozpoczęcie większego badania z udziałem tysięcy uczestników, powszechnie znanego jako badanie trzeciej fazy, uważanego za niezbędny etap wprowadzenia szczepionki do systemu ochrony zdrowia.

W Rosji od początku pandemii zakaziło się koronawirusem ponad 890 tysięcy osób, a zmarło ponad 14,9 tys.

Dłuższy zakaz połączeń lotniczych z 45 krajami

Rząd w związku z pandemią zamierza przedłużyć do 25 sierpnia zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych, który ma objąć 45 państw. Projekt rozporządzenia w tej sprawie ukazał się w ostatni piątek w wykazie prac legislacyjnych i programowych. „W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego” – cytuje fragment rozporządzenia TVN24.

W grupie państw, których zakaz będzie nadal dotyczył, są: Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Rosja, Brazylia, Andora, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Suazi, Meksyk, Izrael, Katar, Kuwejt, Argentyna, Armenia, Azerbejdżan, Chile, Dominikana, Ekwador, Gabon, Gwatemala, Honduras, Irak, Kazachstan, Kirgistan, Kolumbia, Kosowo, Kostaryka, Macedonia, Malediwy, Mołdawia, Panama, Peru, Republika Południowej Afryki, Salwador, Serbia, Singapur, Surinam, Republika Zielonego Przylądka, Rumunia, Stany Zjednoczone Ameryki, Oman, Luksemburg, Boliwia, Bahamy.

W porównaniu do poprzedniej wersji rozporządzenia z końca lipca z tej grupy wypadły dwa kraje: Portugalia i Szwecja.

Wracają obostrzenia w 19 powiatach

Zgodnie z zapowiedziami ministra Łukasza Szumowskiego niektóre restrykcje wróciły, ale lokalnie. Dotyczą 19 powiatów, w których ostatnio notuje się najwięcej zakażeń. Obostrzenia obejmują zasady funkcjonowania targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu, zgromadzeń w kościołach. „Okazuje się, że te największe wzrosty odnotowujemy w bardzo konkretnie zlokalizowanych obszarach, to 19 powiatów w Polsce na niemal 400” – mówił kilka dni temu minister zdrowia.

W tzw. czerwonej strefie, czyli w dziewięciu powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, wieluńskim, pszczyńskim, rybnickim, wodzisławskim oraz w Nowy Sączu, Rybniku i Rudzie Śląskiej, noszenie maseczek jest teraz obowiązkowe w każdym miejscu publicznym, czyli poza miejscem zamieszkania. W weselach odbywających się w powiatach „czerwonych” będzie mogło wziąć udział maksymalnie 50 osób, bawić będzie się można z zakrytymi ustami i nosem. Dochodzą też ograniczenia w liczbie pasażerów w komunikacji miejskiej (50 proc. miejsc musi zostać wolnych). Pozostałe dziesięć wytypowanych powiatów to tzw. strefa żółta, w której nowe obostrzenia są mniej rygorystyczne (np. dopuszczalna liczba bawiących się na weselu wynosi 100).

Turyści na KrupówkachMarcin Szkodziński/ForumTuryści na Krupówkach

Kwarantanna dla przyjeżdżających z Polski

W związku z rosnącą liczbą infekcji kolejni nasi sąsiedzi decydują się na wpisanie Polski na listę państw, z których przyjeżdżający muszą odbyć obowiązkową, kilkunastodniową kwarantannę. W ostatni piątek zrobiły to razem Litwa, Łotwa i Estonia. To oznacza, że każdy, kto przekroczy ich granice z Polską, przez kilkanaście dni nie będzie mógł swobodnie się przemieszczać.

Wcześniej podobną decyzję podjęły władze Ukrainy. Jak podał rządowy portal Gov.pl, Polska została umieszczona na liście krajów o podwyższonym ryzyku Covid-19. Osoby wjeżdżające na Ukrainę będą musiały przejść 14-dniową kwarantannę. Będzie się ją odbywać w miejscu zamieszkania za pomocą aplikacji „Działaj w domu” („Дій вдома”). Władze ukraińskie zalecają pobranie i zalogowanie się do aplikacji przed przybyciem.

Od tej zasady są wyjątki, obowiązkowej kwarantannie nie będą podlegać:

  • osoby poniżej 12. roku życia
  • osoby, które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem, przy czym nie może on trwać dłużej niż 48 godzin
  • instruktorzy sił zbrojnych państw NATO i krajów członkowskich programu „Partnerstwo dla Pokoju”, którzy biorą udział w szkoleniach Sił Zbrojnych Ukrainy
  • pracownicy misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, przedstawiciele oficjalnych misji międzynarodowych, organizacji akredytowanych na Ukrainie oraz członkowie ich rodzin
  • kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia
  • działacze kultury, na zaproszenie instytucji kultury, wraz z jedną osobą towarzyszącą na każdą taką osobę.
W Polsce notujemy w sierpniu rekordowo wysokie liczby zakażeń.manae/PantherMediaW Polsce notujemy w sierpniu rekordowo wysokie liczby zakażeń.

Czytaj też: Ilu przypadków zakażenia koronawirusem nie udało się wykryć?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Ile tak naprawdę zarabiają pisarze? „Anonimowego Szweda łatwiej sprzedać niż Polaka”

Żeby żyć w Polsce z pisania, pisarz i pisarka muszą być jak gwiazdy rocka. Zaistnieć, ruszyć w trasę, ściągać tłumy. Nie zaszkodzi stypendium. Albo etat.

Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
13.12.2024
Reklama