Kraj

272 nowe zakażenia. Trzaskowski rozpoczyna kampanię na Śląsku

Konferencja prasowa Rafała Trzaskowskiego Konferencja prasowa Rafała Trzaskowskiego Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
„Obserwuję z dużym żalem, że rozpoczął się kolejny festiwal hejtu na Śląsk. Niektórzy Polacy twierdzą, że Śląsk ponosi winę za to, że epidemia w Polsce wygląda inaczej. To nieprawda” – kandydat PO mówił podczas konferencji prasowej w Rybniku.

  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: ponad 4,7 mln (ponad 313 tys. zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 18 529 (w tym 925 zgonów)
  • Premier wyklucza odcięcie Śląska od reszty kraju
  • Włochy od 3 czerwca otwierają granice
  • USA wznowią częściowe składki na WHO
  • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
  • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

Trzaskowski: Polityka powinna się opierać na empatii

„Świat ostatnio stanął na głowie, wszyscy zatraciliśmy podstawowe poczucie bezpieczeństwa, to wszystko wymaga zupełnie nowej polityki, opartej na empatii i efektywności, opartej na odwadze, wyobraźni i odpowiedzialności – mówił w niedzielę kandydat PO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Mówił też, że codziennie zastanawia się na tym, co się dzieje z dziećmi, które ze względu na zamknięcie szkół często pozbawione są jedynego ciepłego posiłku dziennie. „Myślę o tych tysiącach seniorów, którzy są w domach opieki społecznej. Przez te wszystkie ostatnie dni i tygodnie myślałem o nauczycielach, kierowcach, lekarzach i pielęgniarkach na pierwszym froncie walki, martwiłem się o ich bezpieczeństwo i zdrowie” – powiedział kandydat Platformy.

Rafał Trzaskowski zapowiedział też koniec telewizji publicznej, jaką znamy – na jej miejsce powstać ma nowa, „bez TVP Info, bez Wiadomości, bez publicystyki politycznej, bez tego wszystkiego, co dzisiaj zatruwa nasze życie publiczne”. Stwierdził, że telewizja, która miała być publiczną, „została przez PiS kompletnie” zdyskredytowana.

Prezydent Warszawy przyznał, że „jedną z rzeczy, która motywuje w tym wyborze jest to, że PiS traktuje samorządy jako wroga numer jeden i będzie chciał te samorządy niszczyć. Dla mnie Warszawa jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest cała Polska. Samorządy są niszczone nie tylko w Warszawie, ale i w Sanoku czy Pucku”.

Kandydat Platformy rozpoczął kampanię wyborczą od wizyty na Śląsku. „Obserwuję z dużym żalem, że rozpoczął się kolejny festiwal hejtu na Śląsk. Niektórzy Polacy twierdzą, że Śląsk ponosi winę za to, że epidemia w Polsce wygląda inaczej. To nieprawda – mówił podczas konferencji prasowej w Rybniku. „Rząd, który mówił tak dużo o górnictwie, sprowadza miliony ton węgla z Rosji i bardziej egzotycznych kierunków. Niestety, tutaj PiS zaprowadził nowe porządki, musimy temu powiedzieć stop” – dodał, odnosząc się do obsadzania kierowniczych stanowisk spółek węglowych „nieodpowiednimi ludźmi”.

Wciąż potrzebna druga tura

Z pierwszego sondażu ogłoszonego po zmianie kandydata PO na prezydenta, wynika, że Rafał Trzaskowski może uzyskać drugi wynik wśród wszystkich kandydatów. Sondaż Ibris daje mu 16 proc. poparcia. Największe ma wciąż Andrzej Duda – 43,2 proc. Trzeci w zestawieniu jest Szymon Hołownia (9,9 proc.), a tuż za nim Władysław Kosiniak-Kamysz (9,6 proc.).

56,2 proc. ankietowanych deklaruje, że weźmie udział w wyborach (zdecydowany udział deklaruje 40,6 proc. respondentów, a odpowiedzi „raczej tak” udzieliło 15,6 proc. badanych).

39,8 proc. Polaków twierdzi, że nie zamierza głosować w nadchodzących wyborach („zdecydowanie nie” – 25 proc. badanych, „raczej nie” – 14,8 proc. osób).

Pod koniec kwietnia udział w wyborach zapowiadało 43,1 proc. osób.

Od 16 maja nowe zasady przekraczania granicy

Od 16 maja 2020 r. po przekroczeniu granicy w ramach wykonywania czynności zawodowych, nie muszą odbywać kwarantanny:
• członkowie załogi statków powietrznych,
• marynarze, rybacy oraz inni członkowie załóg statków morskich oraz statków żeglugi śródlądowej, a także serwisanci statków oraz inspektorzy uznanych organizacji,
• osoby wykonujące w Polsce lub państwie sąsiadującym prace związane z przygotowaniem lub realizacją inwestycji w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych w rozumieniu ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych lub strategicznych inwestycji w sektorze naftowym w rozumieniu ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym,
• kierowcy pracujący na zasadach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego,
• obsady pociągów,
• kierowcy wykonujący przewóz drogowy pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy,
• kierowców wykonujących przewóz drogowy pojazdami przeznaczonymi do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym osób;
• osoby przekraczające granicę RP stanowiącą granicę wewnętrzną w celu wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub w państwie UE lub EOG (Europejski Obszar Gospodarczy),
• uczniowie i studenci „przekraczający granicę RP stanowiącą granicę wewnętrzną celu pobierania nauki w Polsce lub państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami studentami w celu umożliwienia tej nauki”,
• dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub państwie sąsiadującym i ich opiekunowie,
• osoby przekraczające granicę w celu prac w gospodarstwie rolnym, które znajduje się po obu stronach tej granicy,
• żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub żołnierzy wojsk sojuszniczych, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, wykonujących zadania służbowe,
• członkowie misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych oraz członków ich rodzin, a także przez inne osoby przekraczające granicę na podstawie paszportu dyplomatycznego.

Kto wciąż jest kierowany na kwarantannę po przekroczeniu granicy?

Co do zasady wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie. Podczas kontroli na granicy każdy podróżny zobowiązany jest podać adres, pod którym będzie ją odbywał. Informacje te są wprowadzane bezpośrednio do bazy danych i automatycznie przekazywane właściwym służbom, które będą weryfikować, czy obowiązek kwarantanny jest realizowany.

Ponad 18 tys. zakażeń w Polsce

Ministerstwo Zdrowia w niedzielę poinformowało o 272 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To pacjenci z województw: województw: śląskiego (180), wielkopolskiego (40), mazowieckiego (21), opolskiego (9), łódzkiego (6), dolnośląskiego (6), małopolskiego (4), pomorskiego (2), zachodniopomorskiego (2), lubelskiego (1) i podlaskiego (1). Zmarło dziesięć osób. To mieszkańcy Poznania, Krakowa, Raciborza, Piaseczna, Tychów, Łomży, Grudziądza oraz Zgierza. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

W sumie do tej pory w Polsce potwierdzono w sumie 18 529 zakażenia, w tym 925 zgonów.

W porównaniu do poprzedniej doby o 160 zmniejszyła się w Polsce liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym. Jest też więcej osób wyzdrowiałych – o 276 więcej niż wczoraj. Spada też liczba osób objętych kwarantanną, od wczoraj zmniejszyła się o 5 tys. 844 osoby.

Zakażonych koronawirusem na Śląsku jest już 2 tys. 244 górników – wynika z informacji zebranych w spółkach węglowych. To 1 tys. 268 pracowników Polskiej Grupy Górniczej, 497 z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i 479 z kopalni Bobrek. W woj. śląskim potwierdzono już łącznie 5 tys. 251 zakażeń, najwięcej w całym kraju. „Tylko jedna z nich wymagała leczenia szpitalnego, pozostali w dobrym stanie dochodzili do zdrowia w swoich domach pod nadzorem sanepidu. Najstarszy wyleczony ma 76 lat – to mieszkanka Bielska-Białej, najmłodszy ma 5 lat – to mały mieszkaniec Rudy Śląskiej” – poinformowali urzędnicy.

Na koronawirusa przebadano dotąd ponad 620,2 tys. próbek pobranych od 567 tys. osób – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 18,8 tys. testów.

103-letnia kobieta mieszkanka Kędzierzyna-Koźla została dziś najstarszym ozdrowieńcem w kraju. Kobieta została przywieziona do szpitala monoprofilowego 20 kwietnia z Domu Spokojnej Starości w Kościeliskach. Jej stan zdrowia ocenia się dziś jako dobry.

Wymazobus do badania medyków przed szpitalem im. Jana BizielaRoman Bosiacki/Agencja GazetaWymazobus do badania medyków przed szpitalem im. Jana Biziela

Nowy limit osób w kościołach, otwarte salony fryzjerskie

Od dziś obowiązuje zmieniony limit osób w kościołach. Na jedną osobę nie przypada już 15 mkw. lecz 10 mkw. Decyzja ta została ogłoszona w środę podczas konferencji premiera na temat znoszenia obostrzeń w związku z koronawirusem.

Od 18 maja ponownie zostaną otwarte salony fryzjerskie, restauracje oraz „wyspy” w galeriach handlowych. Ich działalność będzie jednak ograniczona w związku z koronawirusem. Do restauracji nie wejdzie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni sali, gdzie są oni obsługiwani. W przypadku kasyn będzie to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. W salonach fryzjerskich przebywać będą mogli wyłącznie obsługiwani klienci.

Zgodnie z opublikowanym w sobotę rozporządzeniem do odwołania nie będzie można organizować wystaw, targów, konferencji. Wciąż zamknięte pozostaną teatry i kina. Wyjątkiem od tej reguły są kina plenerowe oraz galerie sztuki.

Premier zapowiedział, że nie zamknie regionu

W sobotę na Śląsku był premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w posiedzeniu sztabu zarządzania kryzysowego. Po spotkaniu szef rządu wykluczył izolację Śląska czy województwa śląskiego: – Nie ma na to mojej zgody, nie ma na to zgody rządu. Mamy zasadę solidarnościową: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – powiedział Morawiecki. Premier zapowiedział, że od poniedziałku lub wtorku ruszą kopalnie, w których prace „praktycznie zamarły” (na początek na jedną zmianę), a także będzie można zwiększać produkcję tam, gdzie nie została ona zatrzymana.

O warunkach pracy w kopalniach pisał w „Polityce” Jan Dziadul: „Problem eksplozji koronawirusa w kopalniach związany jest ze specyfiką pracy. Codziennie setki górników stoją na nadszybiu, czekając na zjazd w dół, a potem tych kilkanaście–kilkadziesiąt osób tłoczy się w windowych klatach niczym sardynki w puszce. To samo w górę. A na dole w ciasnych wagonikach trzeba dotrzeć do przodka, zrobić swoje i tak samo wrócić. W przodku często pracuje się godzinami ramię w ramię”.

Świat walczy z koronawirusem

Na całym świecie odnotowano 4,7 mln przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 313 tys. osób, a 1,8 mln wyzdrowiało.

Ostatniej doby najwięcej nowych zakażeń ogłosiły USA (23,4 tys.) oraz Brazylia (prawie 15 tys.). W tym ostatnim kraju od początku epidemii COVID-19 stwierdzono ponad 233 tys. zakażeń, ponad 15 tys. osób zmarło.

W Stanach Zjednoczonych – państwie z największą liczbą zakażeń wirusem na świecie liczba zgonów z powodu Covid-19 wyniosła 88 tys. – wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych w ciągu ostatniej doby wzrósł o 1237 osób. Od początku marca do końca kwietnia z Nowego Jorku wyjechało z powodu COVID-19 około 420 tys. osób, najbardziej zamożnych mieszkańców miasta. Populacja najbardziej zamożnych dzielnic zmniejszyła się tym samy od 20 do 40 proc. Nowy Jork wciąż pozostaje epicentrum pandemii w USA, z ponad 186 tys. zakażeń i ponad 15 tys. zgonów.

Były prezydent USA Barack Obama ostro skrytykował w sobotę to, jak amerykańscy przywódcy poradzili sobie z pandemią koronawirusa.

Central Park na ManhattanieEast NewsCentral Park na Manhattanie

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła w niedzielę 282 tys., po wykryciu 9,7 tys. nowych przypadków w ciągu ostatniej doby. Oznacza to, że drugi dzień z rzędu ich dobowy przyrost nie przekracza 10 tysięcy.

We Włoszech od 18 maja będzie można podróżować po regionie bez wyjaśniania powodu, a od 3 czerwca między regionami. Również od 3 czerwca będą otwarte granice – przyjeżdżający do Włoch obywatele Unii Europejskiej oraz Szwajcarii nie będą musieli poddawać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. W poniedziałek we Włoszech otworzą się pozostałe sklepy, zakłady fryzjerskie, salony piękności, bary i restauracje. Nadal będzie obowiązywać przynajmniej metr odległości dystansu społecznego lub maseczka, jeśli taka odległość nie będzie możliwa.

Nowe zasady będą obowiązywać na plażach: wokół jednego parasola musi być zachowane 10 metrów kw. przestrzeni, a odległość między łóżkami czy leżakami musi wynosić 1,5 m. Na plaże nie będzie mogła wejść osoba, której temperatura przekracza 37,5 stopnia Celsjusza (będzie ona mierzona przed wejściem na plażę).

Czytaj także: Kiedy pojawi się odporność populacyjna na koronawirusa?

W Niemczech w ostatniej dobie stwierdzono 583 nowych zakażeń koronawirusem – podał Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie, a liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 174 tys. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła w tym kraju do 7 tys. 914.

Hiszpania chce przedłużyć stan epidemiczny o kolejny miesiąc, zgodę musi na to wydać jednak Kongres Deputowanych. Może się to nie udać, gdyż negatywnie o tym pomyśle wypowiadają się prawicowe partie w tym populistyczna Vox czy Partia Ludowa. Obowiązujący w tej chwili stan epidemiczny wygasa 24 maja. W Hiszpanii z powodu koronawirusa do tej pory zmarło ponad 27,5 tys. osób, odnotowano ponad 230 tys. zakażeń.

W sobotę liczba zakażonych koronawirusem w Indiach wzrosła do 85,9 tys., co oznacza, że w tym kraju wykryto więcej przypadków niż w Chinach, gdzie odnotowano 82,9 tys. zakażeń. Dzięki wprowadzonym pod koniec marca ograniczeniom tempo wzrostu nowych przypadków nie jest tak szybkie, jak wcześniej (obecnie liczba zakażeń podwaja się w ciągu 11 dni, wcześniej w ciągu 3,5 dnia). Indie mają też oficjalnie niższą śmiertelność niż Chiny – do tej pory zmarły 2752 osoby, w Chinach 4633.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Jak portier związkowiec paraliżuje całą uczelnię. 80 mln na podwyżki wciąż leży na koncie

Pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego od początku roku czekają na wypłatę podwyżek. Blokuje je Prawda, maleńki związek zawodowy założony przez portiera.

Marcin Piątek
20.11.2024
Reklama