Kraj

Już 300 tys. ofiar wirusa na świecie. Trzaskowski kandydatem PO?

W Polsce dziś odnotowano 411 zakażeń i 22 zgony. Globalna liczba osób zmarłych na Covid-19 przekroczyła 300 tys. Jutro o godz. 10 PO zdecyduje o swoim kandydacie na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji faworytem jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 17 615 (w tym 883 zgony)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: ponad 4,4 mln (300 tys. zgonów)
  • PO podejmie w piątek o godz. 10 decyzję w sprawie swojego kandydata na prezydenta
  • Coraz więcej zakażonych wśród górników
  • WHO: wirus SARS-Covid-19 moze z nami pozostać na zwasze
  • Przegłosowana w Sejmie ustawa o wyborach prezydenckich trafiła do Senatu
  • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
  • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

MEN publikuje wytyczne dla szkół podstawowych, klas I-III

MEN opublikowało w czwartek wytyczne, które będą obowiązywały w szkołach podstawowych od 25 maja podczas zajęć dla uczniów klas I-III. Najważniejsze wskazówki:

  • w grupie będzie mogło przebywać do 12 uczniów (w uzasadnionych przypadkach do 14);
  • jedna grupa uczniów ma przebywać w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali;
  • minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na jedną osobę (uczniów i nauczycieli);
  • odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić minimum 1,5 m (1 uczeń – 1 ławka);
  • sale należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę;
  • nauczyciel organizuje przerwy nie rzadziej niż po 45 minut. Grupa ma spędzać przerwy pod nadzorem nauczyciela;
  • zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego i pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu;
  • należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami;
  • szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili taką potrzebę. Zajęcia odbywają się w świetlicy szkolnej z zachowaniem zasady 4 m2 na osobę. W razie potrzeby mogą zostać wykorzystane inne sale;
  • rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru;
  • do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych, uczniowie do szkoły mogą być przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe;
  • przed wejściem do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego;
  • należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie;
  • przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia) dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników;

Czytaj też: Kręta droga powrotna do szkół. Panie Ministrze, pobudka!

300 tys. ofiar koronawirusa na świecie. Gdzie najwięcej?

Globalna liczba osób zmarłych w wyniku Covid-19 przekroczyła dziś 300 tys., wynika z danych serwisu Worldometer. Najwięcej ludzi umarło w USA (85 tys.). Wirus pochłonął 33 tys. ofiar w Wielkiej Brytanii, 31 tys. we Włoszech, po 27 tys. w Hiszpanii i we Francji.

Jeśli policzyć liczbę zgonów w relacji do populacji, najwięcej ofiar wirusa odnotowano w Belgii (768 na 1 mln mieszkańców). Kolejne kraje to: Hiszpania (584), Włochy (514), Wielka Brytania (495), Francja (415) i Szwecja (349). Polska zajmuje w tym zestawieniu 28. pozycję w Europie (23 zgony na milion mieszkańców).

Jak pisze PAP, takie zestawienie może jednak nie być najlepszym sposobem na porównywanie sytuacji, gdyż metodologia liczenia ofiar jest różna. Np. w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, liczby podawane przez resort zdrowia dotyczą jedynie osób, u których stwierdzono koronawirusa za pomocą testu. Jak informuje BBC, liczba aktów zgonu zawierających wzmianki o Covid-19 była o 8 tys. wyższa niż oficjalna liczba ofiar. Z kolei według urzędu statystycznego ONS liczba zgonów była w tym roku o 50 tys. wyższa niż średnia z pięciu ostatnich lat.

Belgia w oficjalnych bilansach uwzględnia nie tylko zgony osób, u których potwierdzono koronawirusa, ale też tych z podejrzeniem Covid-19. Różnica jest znacząca, bo spośród zmarłych w belgijskich domach opieki nad seniorami, gdzie śmierć poniosło ponad 50 proc. wszystkich ofiar pandemii, tylko ok. 4,5 proc. zmarłych zostało poddanych badaniom przed śmiercią.

Odmienne metodologie nie muszą jednak oznaczać, że sytuacji krajów nie da się porównać. Najlepszym sposobem może być porównanie „nadliczbowych” zgonów. Model dziennika „Financial Times” pokazuje wzrost liczby zgonów o ponad 50 tys. w Wielkiej Brytanii, a w Belgii – 8 tys. W ujęciu na 1 mln mieszkańców Wielka Brytania jest liderem.

Czytaj też: Ile osób w Polsce umarło naprawdę na Covid-19

Ministerstwo Zdrowia: dziś 411 zakażeń, 22 zgony

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 146 osób, w tym u 93 osób z woj. śląskiego – podało w czwartek po południu Ministerstwo Zdrowia. Łącznie zanotowano dotąd 17 tys. 615 przypadków. Resort podał też, że zmarło kolejne 14 osób, łącznie odnotowano 883 zgony. Rano resort raportował zakażenie koronawirusem u 265 osób oraz osiem zgonów.

Nowe przypadki, ogłoszone po południu, dotyczą osób z województw: śląskiego (93), mazowieckiego (22), małopolskiego (dziewięć), łódzkiego (siedem), dolnośląskiego (sześć), opolskiego (trzy), kujawsko-pomorskiego (jedna), lubelskiego (jedna), podkarpackiego (jedna), podlaskiego (jedna), wielkopolskiego (jedna) i zachodniopomorskiego (jedna).

Ministerstwo podało po południu, że zmarło 14 kolejnych chorych na COVID-19. To 60-letni mężczyzna w Grudziądzu; 89-letnia kobieta, 75-letni mężczyzna w Poznaniu, 90-letnia kobieta w Łańcucie, 68-letni mężczyzna w Wałbrzychu; 42-letni mężczyzna we Wrocławiu; 80-letni mężczyzna w Oleśnicy; 66-letni mężczyzna w Strzelcach Opolskich; 79-letnia kobieta w Szczecinie; 65-letni mężczyzna w Raciborzu; 87-letni mężczyzna w Zawierciu; 96-letni mężczyzna w Bielsku Podlaskim; 18-letnia kobieta w Radomiu oraz 84-letnia kobieta w Warszawie.

Trzaskowski kandydatem PO na prezydenta?

Jutro o godzinie 10 zbiera się zarząd Platformy Obywatelskiej, który ma ogłosić zmianę kandydata partii w wyborach prezydenckich. Według nieoficjalnych informacji Radia RMF FM zostanie nim Rafał Trzaskowski. Inne wymieniane nazwiska to marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz były szef dyplomacji Radosław Sikorski.

Jeszcze we wtorek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska podtrzymywała wolę kandydowania. – Nie zamierzam rezygnować ze startu – zapewniała w rozmowie z TVN24. W dopytywana, czy chce pozostać kandydatką, mówiła: – Będziemy o tym rozmawiać. Trzeba wygrać wybory z PiS, trzeba wygrać wybory z Dudą. Musimy się zorganizować, zebrać i ruszyć na przeciwnika skutecznie, jako cała formacja. To jest moment wielkiej jedności Platformy, którą musimy pokazać - oświadczyła Kidawa-Błońska.

Kidawa-Błońska została kandydatem PO na prezydenta w grudniu ubiegłego roku, gdy wygrała prawybory z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem. W ostatnich tygodniach, po wybuchu pandemii koronawirusa, zawiesiła kampanię, wzywała też do bojkotu wyborów, jeśli miałyby się odbyć na podstawie ustawy z 6 kwietnia. Jej poparcie w niektórych sondażach spadło do 2-4 proc.

Czytaj też: Co się nie zdarzyło 10 maja i co będzie teraz

Rafał Trzaskowski i Małgorzata Kidawa-Błońska. Zdjęcie archiwalne z kwietnia.Dawid Żuchowicz/Agencja GazetaRafał Trzaskowski i Małgorzata Kidawa-Błońska. Zdjęcie archiwalne z kwietnia.

Rośnie liczba górników z koronawirusem

Łączna liczba górników, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, osiągnęła w czwartek rano 1431. Od środy przybyły co najmniej 233 nowe przypadki.

W samej Polskiej Grupie Górniczej materiał do testów pobrano dotąd w sumie od ponad 9,6 tys. osób, do czwartku rano potwierdzono 899 przypadków wirusa (na 41 tys. zatrudnionych). Ogniskiem zakażeń jest rybnicka kopalnia Jankowice (część kopalni ROW), gdzie potwierdzono 450 zakażeń. Zakażonych jest też 279 górników z gliwickiej kopalni Sośnica i 155 z katowickiej kopalni Murcki-Staszic.

W należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalni Pniówek w Pawłowicach do czwartku potwierdzono 233 zakażenia. Łącznie w kopalniach JSW potwierdzono dotąd 245 zakażeń, a w kwarantannie jest 376 pracowników. Z kolei w należącej do Węglokoksu kopalni Bobrek w Bytomiu do środy potwierdzono 87 zakażeń, a 43 osoby wysłano na kwarantannę.

– Epidemia nie będzie żadnym pretekstem i okazją do szybszego wygaszania kopalń – zapewnił w czwartek minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin. Minister ujawnił, że rząd przygotowuje program naprawczy dla górnictwa, ma być gotowy do końca czerwca.

Czytaj też: Dlaczego sytuacja na Śląsku jest tak dramatyczna

Pobieranie wymazów do badań od górników w Gliwicach.Grzegorz Celejewski/Agencja GazetaPobieranie wymazów do badań od górników w Gliwicach.

PKP Intercity: Pendolino wracają na tory

W piątek 22 maja 2020 r. PKP Intercity przywraca pierwsze pociągi Pendolino, zawieszone z powodu epidemii koronawirusa – poinformowała spółka. „Na tory wraca osiem połączeń na trasie Kraków–Warszawa–Trójmiasto” – poinformowało PKP Intercity. Spółka sukcesywnie przywraca kolejne połączenia: od 3 maja na tory wróciło już ponad 40 pociągów, m.in. do Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Katowic, Przemyśla, Lublina, Łodzi, Szczecina, Zielonej Góry czy Olsztyna.

Pociągi Pendolino są obecnie dezynfekowane przez producenta tzw. metodą zamgławiania, w której drobne cząsteczki środka dezynfekującego są rozproszone w strumieniu powietrza. Dodatkowo pociągi będą czyszczone podczas jazdy na całej trasie, dezynfekowane będą klamki, poręcze, uchwyty czy przyciski sterowania drzwiami.

Na połączenia obsługiwane przez Pendolino można kupować bilety na 50 proc. miejsc, aby utrzymać dystans między pasażerami. Wszyscy pasażerowie dostaną pakiety bezpieczeństwa: maseczkę i rękawiczki jednorazowe oraz po dwie chusteczki dezynfekujące. Usługi gastronomiczne będą wciąż zawieszone.

Czytaj też: Czy kolej przetrwa koronawirusa

Zamieszanie ze szkołami. Zamknięte do 7 czerwca

Polaka Agencja Prasowa poinformowała po południu, że resort edukacji „przedłuży zamknięcie szkół do 26 czerwca, czyli końca roku szkolnego.” Informacje podchwyciły inne media, ale PAP sie z niej wycofał. Państwowa agencja wyjaśniła tylko, że doszło do „błędu merytorycznego”.

Resort wydał komunikat: „Do 24 maja zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Uczniowie mają zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W przygotowywanym rozporządzeniu będzie mowa o przedłużeniu terminu ograniczonego funkcjonowania szkół do 7 czerwca.”

W środę premier poinformował, że 25 maja zostaną uruchomione zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 13 szkół podstawowych, a także indywidualne konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i przygotowujących się do egzaminów ósmoklasistów. 18 maja ruszą zajęcia praktyczne w szkołach ponadlicealnych, branżowych i technikach, zajęcia pozalekcyjne np. w domach kultury, kursy i egzaminy prawa jazdy, otwarte zostaną także schroniska młodzieżowe – informował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Ekspert WHO: Wirus SARS-CoV-2 może nigdy nie zginąć

– Wirus SARS-CoV-2 może stać się endemiczny, tak jak to jest w przypadku wirusa HIV – powiedział ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Mike Ryan podczas wideokonferencji.

Ważne jest, aby wyłożyć karty na stół: ten wirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach i może nigdy nie zniknąć – powiedział Ryan. – Myślę, że musimy być realistami i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, kiedy ta choroba zniknie. Nie należy składać żadnych obietnic i nie podawać żadnych dat. Ta choroba może przerodzić się w długi problem lub może zniknąć nagle.

Ryan podkreślił, że obecnie opracowywanych jest ponad 100 potencjalnych szczepionek, w tym kilka jest na etapie badań klinicznych. Dodał, że eksperci zmagają się jednak z ogromnymi trudnościami, próbując znaleźć szczepionkę w 100 proc. skuteczną.

Ekspert WHO zaznaczył, że istnieją szczepionki na inne choroby, takie jak odra, których nie wyeliminowano w walce z koronawirusem. – Świat ma przed sobą długą, długą drogę, by opanować pandemię koronawirusa – powiedział Ryan, dodając, że ryzyko związane z zakażeniami nadal pozostaje bardzo wysokie „na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym”.

Czytaj też: Skalpel i cep, czyli dlaczego epidemia w Polsce nie gaśnie

Szumowski: nie wiadomo, czy turyści z zagranicy odwiedzą Polskę w wakacje

– Trudno teraz przesądzać, czy turyści z zagranicy odwiedzą Polskę w wakacje – powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Decyzja o ruchu turystycznym jest poważna, może wiązać się ze znacznym wzrostem zachorowań.

Szef resortu zdrowia został zapytany w RMF FM o to, czy w czasie wakacji do Polski będą mogli przyjeżdżać turyści z zagranicy, co wiąże się z dodatkowymi dochodami dla różnych branż. – Nie wiem. Nie potrafię dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie, dlatego że granice otwieramy najpóźniej, w czwartym etapie odmrażania, kiedy będziemy mieli dane, że nie ma nowych ognisk za granicą, w krajach sąsiednich – powiedział minister.

Komisja Europejska przyjęła w środę „pakiet turystyczny”, który z jednej strony ma ułatwić Europejczykom zaplanowanie lata, a z drugiej uratować szeroko pojętą branżę turystyczną. Odpowiadała ona do tej pory za blisko 10 proc. PKB w Unii (21 proc. w Grecji, 13 proc. we Włoszech, 5 proc. w Polsce), a według wstępnych szacunków na koniec roku jej dochody mogą się skurczyć o ok. 40 proc.

Czytaj też: „Lato nie będzie normalne”. Bruksela próbuje ratować wakacje

Znoszenie obostrzeń nie zwalnia z noszenia maseczki

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że sukcesywne znoszenie obostrzeń nie zwalnia nikogo z noszenia maseczki i zachowania dystansu społecznego. Nadal, aż do odwołania, mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych – podkreślił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy resortu.

– Pamiętajmy, że noszenie maseczki na brodzie lub pod nosem to nie jest odwaga i pewien szpan, ale daleko posunięty egoizm i brak odpowiedzialności. Maseczka nie ma nas chronić przed innymi, ale innych przed nami – przed zakażeniem od nas, jeżeli bylibyśmy nosicielem – powiedział Andrusiewicz. Rząd wprowadził 16 kwietnia, aż do odwołania, obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, m.in. na ulicach, w sklepach, kościołach, na targowiskach i dworcach.

Maseczek nie muszą nosić m.in. dzieci do ukończenia 4 lat oraz osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, osoby niesamodzielne i niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym albo głębokim.

Przy noszeniu maseczek należy przestrzegać pewnych zasada higieny: nie dotykać jej podczas noszenia, a po ściągnięciu dokładnie umyć ręce mydłem i wodą lub zdezynfekować specjalnym środkiem. Jednorazowe maseczki po ich użyciu należy wrzucać do odpadów zmieszanych, a te wielokrotnego użytku – materiałowe regularnie prać w temperaturze co najmniej 60 st. C.

Czytaj też: Są i dobre skutki kwarantanny

Rowerzysta na ulicach Rzeszowa.Patryk Ogorzałek/Agencja GazetaRowerzysta na ulicach Rzeszowa.

Biedroń pozostanie kandydatem Lewicy na prezydenta

Politycy SLD, Lewicy Razem, Wiosny i PPS potwierdzają, że w wyborach prezydenckich nie będzie zmiany kandydata na prezydenta, którym pozostanie Robert Biedroń.

Rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska zapewniła w rozmowie z PAP: – Nie będziemy wyłaniać kandydata, bo jest on już wyłoniony. Przyjmujemy założenie, że to jest kontynuacja tamtych wyborów, choć są one nazwane nowymi i nie ma co filozofować, robić jakichś prawyborów i tracić na nie czas.

W podobnym tonie wypowiada się także sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek. – Nie ma pomysłów zmiany naszego kandydata zaznaczył. Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny Wiosny, zaprzeczył też, aby zarządy partii miały się zbierać i udzielać kolejny raz poparcia dla kandydata. – Wszystko pozostanie utrzymane.

Rzeczniczka Lewicy Razem Dorota Olko potwierdza: – Jest to dla nas oczywiste, że Robert Biedroń jest nadal naszym kandydatem.

Czytaj też: Popcorn przy okrągłym stole. Co zrobi opozycja

Ministerstwo Zdrowia: 265 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 209 na Śląsku

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 265 osób, w tym u 209 osób z woj. śląskiego – podało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia. Łącznie zanotowano dotąd 17 tys. 469 przypadków. Resort podał też, że zmarło kolejne osiem osób, w sumie jest 869 zgonów.

Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (209), dolnośląskiego (19), małopolskiego (15), wielkopolskiego (12), opolskiego (pięć), lubelskiego (jeden), podkarpackiego (jeden), pomorskiego (jeden), warmińsko-mazurskiego (jeden) i zachodniopomorskiego (jeden).

Ministerstwo podało, że zmarło kolejne osiem osób: 83-letnia kobieta w Gliwicach; 62-letnia kobieta w Cieszynie; 78-letni, 93-letni i 66-letni mężczyźni oraz 75-letnia kobieta w Tychach; 90-letnia kobieta w Kędzierzynie-Koźlu, a także 69-letnia kobieta w Starachowicach. Wszystkie osoby – jak przekazało MZ – miały choroby współistniejące.

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2538 pacjentów, wyzdrowiało 6696 osób – poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia. W środę dane resortu mówiły o 6410 osobach, które wyzdrowiały, we wtorek o 6131, a w poniedziałek o 5816.

Resort podał też, że objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest obecnie 18 tys. 256 osób, a kwarantanną – 96 tys. 708.

Na koronawirusa przebadano dotąd 554 tys. 357 próbek pobranych od 506 tys. 733 osób – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 26,2 tys. testów – przekazał resort,

Czarnek: PiS otwarty na rozmowy z opozycją

Nasz ustawa dotycząca wyborów prezydenckich spełnia wszystkie zgłaszane postulaty, jeśli jednak opozycja będzie chciała spotkań, by przedstawić nam swoje poprawki, to zawsze jesteśmy do dyspozycji – powiedział PAP poseł PiS Przemysław Czarnek.

Zaznaczył, że jedna rzecz jest najważniejsza. – 7 sierpnia prezydent musi być już w swoim urzędzie na nową pięcioletnią kadencją, a to generuje pewne terminy, które są w tej ustawie zapisane i tych terminów na pewno nie zmienimy – podkreślił. – Terminów w ogóle nie dyskutujemy, natomiast jeśli chodzi o doprecyzowanie, czy to będzie jeden, czy dwóch urzędników gmin dostarczać przesyłkę korespondencyjną; czy obwodowa komisja wyborcza ma pracować do godz. 20 czy do 21 – to są rzeczy, które możemy oczywiście rozważać.

Sejm uchwalił we wtorek wieczorem nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich, autorstwa PiS. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą „mieszaną” – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

Rząd luzuje restrykcje. Wchodzimy w trzeci etap „odmrażania gospodarki”

Zasady trzeciego etapu odmrażania gospodarki na konferencji prasowej w KPRM zaprezentowali premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Przy zachowaniu odpowiedniego rygoru sanitarnego od 18 maja znów będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i inne tego typu, szczegółowo opisane w rozporządzeniu, ogłosił premier Mateusz Morawiecki. – Częściowo otwieramy również usługi gastronomiczne: restauracje, bary, lokale gastronomiczne, kawiarnie wszelkiego typu, ale też z utrzymaniem reżimu sanitarnego w środku, w pomieszczeniach – mówił premier. Funkcjonowanie lokali gastronomicznych – według słów premiera – opierać ma się na działalności ogródków.

Premier poinformował również, że 25 maja zostaną uruchomione zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 13 szkół podstawowych, a także indywidualne konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i przygotowujących się do egzaminów ósmoklasistów.

„Na nauczycielskich forach zawrzało, bo jakoś nie bardzo można sobie to wszystko wyobrazić. Według premiera i szefa MEN w trakcie zajęć opiekuńczych ma też być prowadzona »jakaś forma zajęć dydaktycznych«. Przy czym nauka zdalna ma być kontynuowana. Jak to połączyć?” – pyta Joanna Cieśla w imieniu nauczycieli.

18 maja ruszą zajęcia praktyczne w szkołach ponadlicealnych, branżowych i technikach, zajęcia pozalekcyjne np. w domach kultury, kursy i egzaminy prawa jazdy, otwarte zostaną także schroniska młodzieżowe – informował Dariusz Piontkowski. –Dzieci, które mają specjalne potrzeby, od 18 maja będą miały możliwość, za zgodą rodziców, odbywania indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz specjalistycznych – mówił minister.

Od najbliższej niedzieli 7 maja zostanie również zwiększony limit wiernych dopuszczonych do udziału w mszach świętych – poinformował także premier.

Trzeci etap „odmrażania” nastąpi także w sporcie. Jak zapowiedziano na konferencji, dopuszczone będą zajęcia sportowe w obiektach zamkniętych (w zależności od powierzchni od 12 plus trener do 32 osób plus trójka trenerów) oraz treningi z udziałem większej liczby osób na zewnątrz (na otwartych obiektach będzie mogło przebywać do 14 zawodników plus dwójka trenerów, a na pełnowymiarowych boiskach piłkarskich łącznie nawet 26 osób).

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną