- Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 15 996 (w tym 800 zgonów)
- Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: ponad 4,1 mln (ponad 280 tys. zgonów)
- Putin odwołał paradę z okazji 75. rocznicy Dnia Zwycięstwa, Łukaszenka nie
- Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
- Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00
Uchwała PKW w sprawie wyborów
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w niedzielnej uchwale, że „w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. brak było możliwości głosowania na kandydatów”. Zgodnie z przepisami w takiej sytuacji marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14 dniu od ogłoszenia uchwały PKW w Dzienniku Ustaw. Nowe głosowanie powinno się odbyć w terminie 60 dni od dnia zarządzenia marszałka.
Sprawozdanie wyborcze PKW, które miało trafić do Sądu Najwyższego, nie zostanie sporządzone z uwagi na to, że głosowanie się nie odbyło, „a w takiej sytuacji postępuje się tak jak przy braku kandydatów i przy jednym ewentualnym kandydacie, kiedy się nie przeprowadza wyborów”.
Sylwester Marciniak, szef PKW, pytany na konferencji prasowej, czy obecna sytuacja oznacza ogłoszenie wyborów od początku dla wszystkich kandydatów, odpowiedział, że „w tej chwili trudno to przesądzać”.
Wybory 28 czerwca najbardziej prawdopodobne?
Z nieoficjalnych informacji „Gazety Wyborczej” wynika, że PiS i Porozumienie Jarosława Gowina porozumiały się w sprawie daty wyborów – 28 czerwca. Jak twierdzą rozmówcy dziennika, PiS i Porozumienie nie wyklucza też terminu o dwa tygodnie późniejszego, by móc przeprowadzić głosowanie wyłącznie w lokalach wyborczych.
W sobotę na Nowogrodzką w Warszawie zaczęli zjeżdżać najważniejsi politycy obozu rządzącego. Wszystko wskazywało na to, że PiS na wybory prezydenckie forsuje termin 23 maja, co mogłoby oznaczać rozpad koalicji z Porozumieniem Jarosława Gowina, który w ostatnią środę dogadał się z Jarosławem Kaczyńskim, że wyborów w maju jednak nie będzie. W sobotę miało się odbyć orędzie telewizyjne marszałkini Sejmu Elżbieta Witek, w którym miała ogłosić nowy termin wyborów prezydenckich, ale do niego nie doszło. „Wyborcza” poinformowała, że z jej źródeł wynika, iż wyborów 23 maja jednak nie będzie.
Prawie 16 tys. zakażeń koronawirusem w Polsce
Resort zdrowia poinformował w sobotę o kolejnych 345 przypadkach zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce.
MZ potwierdziło też śmierć 15 osób: to osoby w wieku od 58 do 77 lat, pochodzące z Raciborza, Wolicy, Gdańska, Poznania, Krakowa, Łańcuta, Starachowic, Kędzierzyna Koźla oraz Tych. Wszystkie miały choroby współistniejące. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych w naszym kraju wynosi 800, a suma wszystkich zakażeń od początku epidemii to 15 996.
W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest obecnie 2658 osób, kwarantanną objętych jest 100 tys. 784 osób, a nadzorem epidemiologicznym 17 tys. 225 – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Wyzdrowiało 5698 osób. W ciągu ostatniej doby wykonano 16,2 tys. testów. Do tej pory w Polsce przebadano 460 tys. 686 próbek (421 168 osób).
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że „jeśli w najbliższym tygodniu nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to możliwe będzie zniesienie kolejnych restrykcji od 18 maja, chodzi między innymi o ponowne otwarcie restauracji z pewnymi ograniczeniami”. Dodał, że resort zdrowia rozważa powrócić do niektórych obostrzeń na Śląsku, gdzie występuje skokowy wzrost zachorowań.
W poniedziałek oraz we wtorek kwestią obostrzeń będzie zajmował się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.
5 tys. testów dla górników
W związku z krytyczną sytuacją na Śląsku, gdzie w kilku tamtejszych kopalniach pojawiły się nowe ogniska zakażeń, od czwartku górnicy są badani przesiewowo na obecność koronawirusa. W sobotę do badań pobrano 2,5 tys. próbek, dziś ma być ich dwa razy więcej. Do wykonywania tych testów uruchomiono siedem mobilnych punktów pobrań.
Najwięcej zakażonych jest w trzech kopalniach Polskiej Grupy Górniczej oraz w jednym zakładzie Węglokoksu i jednej kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W sumie potwierdzono obecność koronawirusa u ponad pół tysiąca pracowników.
PO składa własną propozycję w sprawie wyborów
Borys Budka zapowiedział złożenie projektu nowelizacji kodeksu wyborczego, który zapewni przeprowadzenie wyborów prezydenckich zgodnie z konstytucją. „Ta ustawa zapewni przeprowadzenie wyborów przez PKW w trybie mieszanym, pod pełną kontrolą i w pełnej transparentności, z zapewnieniem dostępu do pakietów wyborczych za potwierdzeniem odbioru, z zapewnieniem organizacji ich przez obwodowe komisje wyborcze, a nie przez urzędników pana [ministra Jacka] Sasina i urzędników Poczty Polskiej, i w konstytucyjnym terminie” – mówił w czasie konferencji prasowej.
Wiceszefowa KE o wyborach w Polsce
Viera Jourova w wywiadzie opublikowanym w niedzielę we „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” zapowiedziała, że zamierza nadal uważnie śledzić rozwój sytuacji w Polsce. „W istocie, polski rząd ma teraz więcej czasu, aby postąpić właściwie” – uważa wiceszefowa Komisji Europejskiej, odpowiedzialna za unijne wartości i przejrzystość.
Podkreśliła, że w Europie istnieje kilka zasad gwarantujących wolne i uczciwe wybory. „Kandydaci ubiegający się o urząd muszą mieć równe szanse. Każdy obywatel musi mieć możliwość oddania głosu (...). Polska zobowiązała się do (przestrzegania) tego, ale teraz wszystko to jest kwestionowane. Bardzo mnie to, jako obywatelkę Europy, niepokoi” – powiedziała.
Pytana o bardziej zdecydowane działania, Jourova zwróciła uwagę, że obywatele Polski i Węgier sami wybrali swoje rządy. „Nie mogę tego ignorować (...). My liberałowie musimy zapytać, jakie popełniamy błędy, dlaczego nie udało nam się pozyskać ludzi z ich wiejskich i biednych terenów? Pozwoliliśmy na powstanie zbyt dużych nierówności” – tłumaczyła.
Kaczyński: Tarcia między nami nie są niczym nowym
We fragmencie wywiadu, jakiego prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił tygodnikowi „Gazeta Polska”, prezes PiS stwierdził, że formuła obozu Zjednoczonej Prawicy jest źródłem jej sukcesu. „Tarcia między nami nie są, jak sądzę, niczym nowym. Dochodziło do nich w przeszłości, choćby podczas uchwalania reformy sądownictwa. Ta formuła obozu Zjednoczonej Prawicy, choć niekiedy jest problematyczna, jest także źródłem naszego sukcesu. I o tym nie możemy zapominać” – powiedział Kaczyński.
„Wybory prezydenckie są bowiem dla tej ekipy [chodzi o opozycję] ostatnią szansą na odzyskanie choćby części wpływów. Przez 3 lata nie będzie przecież żadnych wyborów. I w mojej opinii oni w pewnym momencie uwierzyli, że wygraną w wyścigu prezydenckim mają już w zasadzie w kieszeni. Pojawiły się uprawdopodobniające to sondaże. Ale proszę mnie nie pytać, co stało za tym, że liderzy PO uwierzyli w możliwość zdobycia prezydentury przez panią Kidawę-Błońską” – dodał Kaczyński w cytowanym w niedzielę przez portal Niezalezna.pl fragmencie wywiadu.
Cała rozmowa zostanie opublikowana w poniedziałkowym wydaniu „Gazety Polskiej”.
Czytaj także: Wyborczy tumult w PiS. O co była ta cała szarpanina?
Lewica proponuje okrągły stół ws. wyborów
Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski zaproponował wszystkim klubom parlamentarnym rozmowy przy okrągłym stole ws. przeprowadzenia wyborów. Spotkanie miałoby odbyć się w środę 13 maja. „Nie stawiamy warunków wstępnych, chcemy, żeby głównym tematem były mądre i w sposób konstytucyjny zorganizowane wybory (...). Wyciągamy rękę do PiS, do innych partii opozycyjnych i mówimy: chodźmy razem, usiądźmy do stołu razem” – powiedział Gawkowski.
Mariusz Janicki: Dwóch Jarosławów urządza Polskę
Sasin wydał rozporządzenie ws. spisu wyborców
W sobotę w „Dzienniku Ustaw” opublikowano rozporządzenie ministra aktywów państwowych ws. przekazania spisu wyborców gminnej obwodowej komisji wyborczej oraz Poczcie Polskiej w związku z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich. Zgodnie z rozporządzeniem wójt, burmistrz lub prezydent miasta przekazuje spis wyborców przewodniczącemu gminnej obwodowej komisji wyborczej. Ponadto wspomniani włodarze mają przekazać spis wyborców wyznaczonemu operatorowi (Poczcie Polskiej).
Wcześniej władze wielu samorządów odmawiały przekazania spisów wyborców Poczcie Polskiej, powołując się na brak podstawy prawnej, gdyż w tym czasie nie było jeszcze uchwalonej ustawy o głosowaniu korespondencyjnym.
Świat zmaga się z koronawirusem
1,4 mln osób wyzdrowiało już z Covid-19 na całym świecie – wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Liczba wykrytych zakażeń wynosi już w sumie 4,1 mln. Do tej pory w trakcie pandemii zmarło 280 tys. ludzi. Kraje z najwyższą liczbą wykrytych zakażeń to: USA – 1,3 mln, Hiszpania – 262 tys., Włochy – 218 tys., Wielka Brytania – 215 tys., Rosja – 198 tys. i Francja – 176 tysięcy.
W Stanach Zjednoczonych ostatniej doby odnotowano ponad 25 tys. nowych przypadków. Zmarły 1422 osoby. Najwięcej w stanie Nowy Jork (łącznie 26 tys.). 9,1 tys. zgonów odnotowano w New Jersey, 4,8 tys. w Massachusetts i 4,5 w Michigan. Według prognoz Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle do 4 sierpnia umrze blisko 135 tys. Amerykanów zakażonych SARS-CoV-2.
W sobotę trzech członków specjalnego zespołu Białego Domu ds. koronawirusa poddało się kwarantannie. To dr Anthony Fauci (ważny ekspert USA w dziedzinie wirusologii), wirusolog dr Robert Redfield i Stephen Hahn, szef Agencji Kontroli Leków i Żywności (FDA), który odpowiada za testy na obecność SARS-CoV-2.
Andrew Cuomo, gubernator stanu Nowy Jork, poinformował o tym, że troje małych dzieci zmarło w Nowym Jorku z powodu „nowego schorzenia” związanego z koronawirusem, a ponad 73 dzieci cierpi na rzadkie schorzenie przypominające zespół wstrząsu toksycznego i chorobę Kawasakiego. Według Cuomo wiele z nich nie ma objawów typowych dla schorzeń układu oddechowego łączonych z koronawirusem.
Były prezydent USA Barack Obama ostro skrytykował w sobotę działania jego następcy Donalda Trumpa wobec pandemii koronawirusa, określając je jako „absolutnie chaotyczną katastrofę”.
We Francji ostatniej doby potwierdzono 579 nowych zakażeń. Parlament przegłosował ustawę przedłużającą stan zagrożenia epidemicznego do 10 lipca. Umożliwia ona m.in. utworzenie systemu do identyfikacji osób zakażonych koronawirusem oraz zbieranie danych o osobach, z którymi się kontaktowały. W poniedziałek 11 maja francuscy uczniowie wrócą do szkół po ośmiu tygodniach kwarantanny, choć nie we wszystkich departamentach.
Z kolei we Włoszech w weekend 9–10 maja obowiązują złagodzone restrykcje wprowadzone z powodu pandemii. Wiele osób wybrało tego dnia parki i plaże oraz zamierza korzystać z ponownego otwarcia restauracji i barów, które mogą prowadzić tylko sprzedaż na wynos. We Włoszech z powodu koronawirusa zmarło już ponad 30 tys. osób. Ostatniej doby – 194 osoby.
Jak poinformował Instytut im. Roberta Kocha, wskaźnik reprodukcji koronawirusa wzrósł w Niemczech do 1,1. Oznacza to, że jedna zakażona osoba zaraża więcej niż jedną osobę. W ostatnim tygodniu wskaźnik utrzymywał się poniżej 1. W ciągu ostatniej doby zachodni sąsiedzi odnotowali 736 nowych zakażeń i 39 zgonów. W Niemczech od początku pandemii zmarło z powodu Covid-19 ponad 7,5 tys. osób, a wyzdrowiały 143 tysiące.
Niektóre państwa decydują się na stopniowe łagodzenie restrykcji, by umożliwić wizyty turystów. W Niderlandach od 1 lipca wolno otworzyć kempingi i parki wypoczynku. Za dwa miesiące Grecja chce się znów otworzyć dla zagranicznych turystów – zapowiedział minister stanu Giorgos Gerapetritis. Również Chorwacja zamierza umożliwić przyjazdy turystów latem tego roku.