- Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 1051 (w tym 14 zgonów)
- Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: 462 tys., 20,8 tys. zgonów, 113,8 tys. wyleczonych
- Rząd przyjmuje tzw. tarczę antykryzysową, pakiet ustaw z pomocą dla firm i pracowników
- Granice Polski zamknięte do 13 kwietnia. Restrykcje obejmą dojeżdżających do pracy za granicę
- Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
Rząd przyjmuje tarczę antykryzysową
Rząd zatwierdził w środę pakiet ustaw (tzw. tarczę antykryzysową), który trafi w piątek pod obrady Sejmu. – To największy polski pakiet wsparcia w historii; jego całkowita wartość wyniesie co najmniej 10 proc. PKB – mówił premier Mateusz Morawiecki w nagraniu opublikowanym na Facebooku. Główne cele to ochrona zatrudnienia i płynności finansowej w firmach. Na pakiet składają się: tzw. specustawa w sprawie zwalczania Covid-19, projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej i zmiany dotyczące Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).
Pakiet przewiduje m.in. pokrycie przez państwo składek na ZUS przez trzy miesiące dla mikrofirm, które zatrudniają do dziewięciu pracowników, oraz samozatrudnionych i zleceniobiorców. Ponadto w pakiecie zapisano: świadczenie miesięczne do ok. 2 tys. zł wypłacane zatrudnionym na umowy zlecenia lub o dzieło oraz samozatrudnionym, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do 40 proc. przeciętnego miesięcznego, i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.
Czytaj też: Koncert życzeń Morawieckiego i Dudy. Tarcza napędzi inflację
Na „tarczę” składają się m.in. także: • ochrona konsumentów przed nadmiernym wzrostem cen, • korzystniejsze zasady rozliczania straty, • wsparcie firm transportowych i turystycznych, • obniżenie o 90 proc. czynszów najemców lokali i tzw. wysp w galeriach, • przedłużenie pozwoleń na pracę dla obcokrajowców, • zwalnianie z naliczania kar umownych za opóźnienia przy realizacji przetargów, • umożliwienie gminom odstąpienia od pobierania podatku od nieruchomości od firm, • gwarancje de minimis z BGK i dopłaty BGK do odsetek, • fundusze płynnościowe BGK, PFR i KUKE, w tym możliwość uzyskania – przez średnie i duże firmy – z funduszu PFR Inwestycje podwyższenia kapitału lub finansowania w postaci obligacji – łącznie o wartości 6 mld zł.
– Tarcza miałaby obowiązywać od 1 kwietnia – powiedziała na konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W czwartek pakiet miałby być skonsultowany z opozycją. Emilewicz zadeklarowała jednocześnie, że jeżeli sytuacja związana z koronawirusem będzie się przedłużać, to rząd gotowy jest rozszerzać „wachlarz pomocy”.
Szef resortu finansów Tadeusz Kościński wyjaśnił, że w sytuacji nadzwyczajnej, a z taką właśnie mamy do czynienia, firmy mogą występować do urzędów skarbowych z wnioskami o rozłożenie podatku na raty, przesunięcie terminu, a nawet umorzenie należności w ogóle. – Chcemy, by formalności związane z ubieganiem się o zwolnienie ze składek na ZUS i świadczenia postojowe dla samozatrudnionych i zleceniobiorców były maksymalnie uproszczone – zapowiedziała z kolei prezes ZUS Gertruda Uścińska.
Proponowane rozwiązania były krytykowane przez przedstawicieli pracodawców i opozycję jako spóźnione i niewystarczające.
Prezydent o sprzęcie ochronnym z Chin
Prezydent Andrzej Duda w popołudniowym wystąpieniu podkreślał, że w pakiecie antykryzysowym ma się znaleźć na jego wniosek trzymiesięczne zwolnienie z ZUS dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych. Wcześniej taki postulat zgłaszała opozycyjna Koalicja Obywatelska. Prezydent podkreślał też, że podobne zwolnienie obejmie rolników ubezpieczonych w KRUS. Rodziny rolników mają też dostać zasiłki na opiekę nad dziećmi do lat ośmiu, tak jak pracownicy.
Duda powiedział również, że rozmawiał z prezydentem Chin Xi Jinpingiem o imporcie maseczek, kombinezonów, gogli i innego sprzętu ochronnego z tego kraju. Pierwszy samolot z takim sprzętem ma jutro wylądować w Warszawie.
Zmarło czterech pacjentów, 150 nowych przypadków
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, który jest szpitalem zakaźnym, zmarli w nocy dwaj pacjenci zakażeni koronawirusem: 41- oraz 71-latek. Mężczyźni mieli choroby towarzyszące. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że to 11. i 12. ofiara śmiertelna epidemii koronawirusa. Kolejna osoba, 73-letni mężczyzna, zmarła dziś w Bolesławcu, po południu doszła kolejna ofiara śmiertelna – mężczyzna w Skarżysku-Kamiennej.
Resort poinformował, że liczba zakażonych wzrosła dziś o 150 osób do łącznie 1051 od początku epidemii. Ministerstwo podało także, że najnowsze dane mówią o przebadaniu ponad 26 tys. próbek. W ciągu poprzedniej doby wykonano ponad 3,3 tys. testów.
W Polsce obecnie jest 1615 osób hospitalizowanych w związku z koronawirusem, a 70 528 objętych jest kwarantanną – poinformowało wieczorem MZ. Resort podał, że do kwarantanny po powrocie do kraju zgłoszono 138 680 osób. Objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest z kolei 56 930 osób.
Baczyński: W tym fatalnym momencie trafiliśmy na władzę, której trudno ufać
Granice zamknięte co najmniej do 13 kwietnia
Decyzja o zamknięciu granic została przedłużona o 20 dni, do 13 kwietnia, poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Granice zostały zamknięte 15 marca, początkowo na 10 dni. Jak podkreślił Kamiński, nie oznacza to zablokowania przepływu towarów. „Wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli, dla naszego kraju płynnie przekraczają granice” – zapewnił.
Od piątku restrykcje obejmą także polskich obywateli pracujących na co dzień za granicą. „Te osoby, które będą przekraczały granicę polską, będą poddane rygorowi kwarantanny dwutygodniowej. Mają dwa dni, żeby ustabilizować swoją sytuację zawodową, mogą zostać po drugiej stronie granicy, mają czas na wynajęcie tymczasowych kwater, być może ich pracodawcy będą w tym im pomocni. Musimy zaostrzyć pewne rygory sanitarne” – powiedział Kamiński.
Szef MSWiA ostrzegł, że policja będzie rygorystycznie pilnować przestrzegania nowych zasad dotyczących przemieszczania się i przebywania w grupach. Policja kontroluje też Polaków będących na kwarantannie. Na 103 tys. kontroli przeprowadzonych wczoraj tylko 380 osób oddaliło się z miejsca kwarantanny. Kamiński zapowiadał, że będą one karane.
MSWiA chce też, żeby dla osób przebywających na kwarantannie obowiązkowe stało się używanie kontrolnej aplikacji komórkowej przygotowanej przez resort cyfryzacji. Projekt potrzebnych przepisów ma być złożony do Sejmu przed piątkowym posiedzeniem. Na razie aplikacji używa blisko 15 tys. osób na ponad 100 tys. poddanych kwarantannie.
Sejm zbierze się jutro i zmieni regulamin
Prezydium Sejmu podjęło decyzję o zwołaniu Sejmu na czwartek i przyjęciu zmian w regulaminie – w związku z wątpliwościami i krytyką PO i Konfederacji. Jako pierwszy informację podał dziennikarz RMF FM Patryk Michalski.
Posłowie zbiorą się na sali plenarnej, tak jak się spotykają zwykle, ale dokonają jedynie zmian w regulaminie Sejmu, które umożliwią zdalne obrady. Dzięki temu w piątek będą mogli debatować i głosować w sprawie pakietu antykryzysowego już spoza Sejmu.
Piątkowe głosowania mają się odbyć za pomocą formularza w sieci. „Będzie specjalny komunikator, będzie specjalny link przesłany przez Biuro Informatyki Sejmu, tak byśmy wiedzieli na pewno, że dany poseł to na pewno ten poseł” – zapowiadała wcześniej marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Dziś okazało się, że taki link z loginem i hasłem omyłkowo trafił np. do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który w tej kadencji posłem nie jest.
Czytaj też: Sejm poza Sejmem. Jak PiS ratuje większość
Świat walczy z wirusem
Do 7503 wzrosła we Włoszech w ciągu doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem – poinformowała tamtejsza obrona cywilna. Od wtorku stwierdzono 683 zgony, to jednak mniej niż dzień wcześniej, gdy informowano o 743 zmarłych. Łączna liczba osób zakażonych to 57 tys., o 3491 więcej niż we wtorek. Liczna nowych zakażeń w statystykach także spada i to czwarty dzień z rzędu.
„Jesteśmy w fazie widocznej stabilizacji” – mówili przedstawiciele obrony cywilnej na środowej konferencji. Namawiali Włochów do pozostania w domach, bo to „delikatny moment”. Po raz pierwszy od początku kryzysu we Włoszech danych na konferencji prasowej nie przedstawił szef obrony cywilnej Angelo Borrelli, który ma podwyższoną temperaturę. Zapowiedział, że będzie w izolacji.
Drugi test na obecność koronawirusa u kanclerz Niemiec Angeli Merkel dał wynik negatywny – oświadczył w środę rzecznik rządu. Szefowa rządu Niemiec będzie badana po raz kolejny na początku przyszłego tygodnia. Merkel udała się na dwutygodniową kwarantannę w niedzielę wieczorem, gdy okazało się, że lekarz, który dokonał u niej rutynowego szczepienia przeciwko pneumokokom, sam był zainfekowany koronawirusem.
Brytyjski parlament przyjął w środę ustawę, która daje rządowi daleko idące kompetencje do walki z epidemią, m.in. do zatrzymywania ludzi i umieszczania ich w izolacji. Ustawa daje podstawy prawne do powrotu do pracy emerytowanych pracowników służby zdrowia, a także do włączenia do pomocy studentów ostatnich lat kierunków medycznych i pielęgniarskich. Ponadto ustawa daje rządowi prawo do ograniczania lub zakazywania zgromadzeń masowych, możliwość zamykania szkół i placówek opieki nad dziećmi.
Wprowadza też zabezpieczenia dla osób, które zawieszają pracę zawodową, by wesprzeć służbę zdrowia w charakterze wolontariusza. Do pomocy brytyjskiej publicznej służbie zdrowia NHS zgłosiło się w ciągu kilkunastu godzin ponad 250 tys. wolontariuszy. Wśród zakażonych wirusem jest brytyjski następca tronu książę Karol.
34 tys. Polaków wróciło do kraju samolotami LOT
Blisko 34 tys. osób wróciło do kraju od niedzieli 15 marca w ramach akcji „Lot do domu” – poinformowały w środę PLL LOT. 44 maszyny – dreamlinery, boeingi 737 i embraery – wykonały w sumie 252 loty.
Dziś zaplanowano 13 rejsów – m.in. z Zanzibaru, Bangkoku, Chicago, Denpasar, Dublina, Amsterdamu, Londynu, Oslo, Paryża i Barcelony. Przewoźnik zabiera Polaków i uprawnionych do tego cudzoziemców. W kolejnych dniach LOT ma przywieźć polskich obywateli m.in. z Male na Malediwach, Kolombo, Genewy, Madrytu, Brukseli i Londynu (26 marca), a także z Cancun, Varadero, Helsinek, Baku, Rijadu, Alicante i Algieru (27 marca). LOT wykona też loty czarterowe z Sydney, Toronto, Manili i Cebu na Filipinach.
Pozostałe rejsy do 11 kwietnia zostały odwołane, do tego czasu planowane są tylko loty czarterowe w ramach operacji „Lot do domu”. Aktualna lista miejsc, z których możliwy jest powrót, dostępna jest tutaj.
Do projektu dołączyli przewoźnicy Polonus i PKP Intercity. Uruchomili dodatkowe połączenia krajowe – pociągi i autokary, które rozwiozą pasażerów z Lotniska Chopina do domu bez dodatkowych kosztów. Informacje o rozkładach dostępne są na stronie tutaj i na stronie Lotniska Chopina.
Wszystkie osoby wracające do Polski w ramach akcji „Lot do domu” mierzoną temperaturę, a następnie kierowane są na obowiązkową 14-dniową kwarantannę.
Wielki pakiet pomocowy w USA
Senatorzy USA i przedstawiciele rządu osiągnęli porozumienie w sprawie ustawy o bodźcach ekonomicznych, które mają złagodzić skutki epidemii dla gospodarki – powiadomił przedstawiciel Białego Domu Eric Ueland. Negocjacje w sprawie tzw. pakietu stymulacyjnego, który ma być wart 2 bln dol., trwały kilka dni.
Pakiet ma objąć m.in. fundusz o wartości 500 mld dol. na pomoc dla gałęzi gospodarki, które znalazły się w dramatycznej sytuacji, oraz zbliżoną kwotę na płatności bezpośrednie dla Amerykanów w wysokości do 3 tys. dol., a także 350 mld dol. na pożyczki dla małych firm, 250 mld na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 75 mld dla szpitali – informuje agencja Reuters.
Pakiet ma złagodzić ekonomiczne skutki pandemii, w wyniku której w USA zmarło już ponad 660 osób, a zakażonych jest ponad 50 tys. W Stanach zamknięto tysiące firm, z pracy zwolniono miliony ludzi, a jednej trzeciej populacji USA, 100 mln ludzi, kazano pozostać w domu. Wartość pakietu jest wyższa niż sumy, które rząd USA wydaje na obronę, badania naukowe, budowę autostrad i inne programy federalne.
Czytaj też: Pandemia ogarnia USA. Rząd ma tajny plan działania
Od dziś w Polsce obowiązują nowe obostrzenia
We wtorek wieczorem w „Dzienniku Ustaw” opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia wprowadzające nowe zasady dotyczące stanu epidemii w Polsce. Od środy 25 marca zakazano przemieszczania się z wyjątkiem wykonywania pracy, w tym na gospodarstwie rolnym, wolontariatu na rzecz walki z Covid-19, zakupów (w tym do pracy) oraz zaspokajania potrzeb codziennych, jak wizyty lekarskie czy pomoc psychologiczna.
– Widzimy, że to niezbędne, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa – mówił premier, zapowiadając kolejne ograniczenia dla obywateli. – Jestem przekonany, że za kilka tygodni w nowej dyscyplinie sanitarnej będziemy mogli wrócić do normalnego życia zawodowego, które jest niezbędne, by gospodarka się znów odradzała.
Czytaj też: Co zrobili Chińczycy, gdy byli w „naszej” fazie epidemii?
Rząd wprowadza do soboty 11 kwietnia zakaz zgromadzeń publicznych powyżej dwóch osób (nie dotyczy członków rodzin), oddzielne zasady dotyczą poruszania się w komunikacji miejskiej (pasażerowie powinni zajmować co drugie miejsce siedzące). W danym środku transportu powinno znajdować się nie więcej pasażerów niż liczba miejsc siedzących. W rozporządzeniu sprecyzowano także, że osoby poruszające się pieszo powinny zachować wobec siebie odstęp co najmniej 1,5 m.
Czytaj też: Pandemia i zbiorkom. Czy samorządy to udźwigną?
Będzie można wychodzić do pracy, apteki, lekarza, na spacer z psem. – Nie oznacza to jednak, że mamy się gromadzić na placach, pójść na plac zabaw z dziećmi czy na bulwary i grillować ze znajomymi – mówił minister. – Zostańmy w domu.
Nowe zasady dotyczą też obrzędów liturgicznych, m.in. mszy świętych, pogrzebów czy ślubów. Będzie w nich mogło uczestniczyć najwyżej pięć osób. Do tej grupy nie wlicza się osób, które sprawują dany obrzęd (np. księży czy pracowników zakładów pogrzebowych).
Czytaj też: Jak śledzić pandemię i nie panikować. Modele i sztuczna inteligencja