Kraj

238 zakażeń. „Pacjent zero” wyleczony

We wtorek rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział duży wzrost nowych przypadków zakażeń. We wtorek rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział duży wzrost nowych przypadków zakażeń. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
We wtorek wieczorem Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, w którym przebywa pierwszy w Polsce zakażony koronawirusem, ogłosił, że mężczyzna został wyleczony.

Codziennie relacjonujemy najważniejsze wydarzenia związane z epidemią koronawirusa w Polsce i na świecie.

UE zamyka swoje zewnętrzne granice

Decyzje o zamknięciu granic podjęli we wtorek podczas wideokonferencji przywódcy 27 krajów. Granice będą zamknięte w trybie natychmiastowym przez 30 dni, jednak z możliwością przedłużenia. Ograniczenia w podróżach mają dotyczyć obywateli spoza UE. Zakaz wjazdu nie obejmie rodzin Europejczyków, osób z kartami stałego pobytu we Wspólnocie, lekarzy i naukowców. Restrykcjami nie będą też objęci kierowcy przewożący towary do Unii Europejskiej.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała we wtorek wieczorem, że „Polska poinformowała, że pracuje nad wsparciem dla ludzi, którzy utknęli na granicy niemieckiej, np. z Estonii, Litwy i Łotwy, tak żeby mogli przedostać się przez Polskę”.

„Pacjent zero” wyleczony

We wtorek wieczorem Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, w którym przebywa pierwszy w Polsce zakażony koronawirusem, ogłosił, że mężczyzna został wyleczony. 18 marca, w środę, 66-latek będzie wypisany do domu.

„W naszym szpitalu przebywał ponad 2 tygodnie, bo od 2 marca. Życzymy mu nie tylko dalszego zdrowia, ale również spokoju!” – napisano na Facebooku szpitala. I dodano „Niech ta informacja będzie światełkiem w tunelu do którego wszyscy wjechaliśmy!!!”.

238 przypadków zakażenia w Polsce

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci piątej osoby i kolejnych przypadkach zakażenia, w sumie jest ich w Polsce 238. Zmarły to 57-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące. Zmarli to pacjenci z Poznania, Lublina, Łańcuta i dwie osoby z Wrocławia.

Liczba osób hospitalizowanych wzrosła we wtorek do 833. Informacja, że ktoś jest hospitalizowany oznacza, że przebywa w szpitalu, ale niekoniecznie jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, co im dolega.

Liczba osób objętych kwarantanną we wtorek wieczorem wynosiła 14 tys. 531, zaś zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju 22 tys. 979. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 35 tys. 853 osoby. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Podczas tego nadzoru należy ograniczyć kontakty z innymi, dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować stan zdrowia.

Za niestosowanie się do zasad kwarantanny zasądzonej przez sanepid grozi do 5 tys. zł grzywny i do roku więzienia.

Ministrowie z negatywnymi wynikami

„Wszystkie wyniki, które spłynęły do tej pory, są negatywne. Ta grupa, która była na zebraniu Rady Ministrów, ma wynik ujemny Covid-19” – powiedział we wtorek po południu minister zdrowia Łukasz Szumowski. Testy wykonano, gdy w poniedziałek koronawirusa wykryto u wiceministra środowiska Michała Wosia.

Na ostatnim posiedzeniu rządu na 24 ministrów nie stawiło się dziewięciu, m.in. premier Morawiecki, minister Łukasz Szumowski, szef MON Mariusz Błaszczak, minister kultury Piotr Gliński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Szumowski zaznaczył, że dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa jest nieuniknione: „W najbliższych dniach będziemy spodziewali się większych wzrostów zachorowań. Tak wyglądają wszystkie predykcje i oceny sytuacji”.

RPP obniża stopy procentowe

Pandemia spowodowała, że członkowie Rady Polityki Pieniężnej po pięciu latach zdecydowali się na zmianę stóp. RPP obniżyła stopę referencyjną NBP z 1,5 do 1 proc. To dobra informacja dla kredytobiorców. Odsetki zmaleją wkrótce o ok. 0,5 pkt proc. RPP dołączyła do grona banków centralnych innych krajów, które w ostatnim czasie ścięły stopy procentowe, by uspokoić sytuację na rynkach.

KRS w kwarantannie

Dziś okazało się, że wszyscy członkowie Krajowej Rady Sądownictwa i jej obsługa muszą poddać się kwarantannie. Prezes sądu w Biłgoraju i członek neo-KRS Zbigniew Łupina jest zakażony SARS-CoV-2. W ubiegłym tygodniu brał udział w trzydniowym posiedzeniu Rady, widział się m.in. z posłami PiS Bartoszem Kownackim i Arkadiuszem Mularczykiem. Po posiedzeniu członkowie neo-KRS rozjechali się do domów w różnych miastach kraju.

„KRS zawiadomiła powiatowego inspektora sanitarnego w Warszawie i ustaliła listę osób, które miały bezpośredni kontakt z sędzią. Członkowie Rady pochodzą z różnych miejsc w Polsce i decyzje w ich sprawie podejmują inspektorzy właściwi dla ich miejsca zamieszkania” – mówił szef neo-KRS Leszek Mazur. Dodał, że członkowie i pracownicy KRS przechodzą na formalną kwarantannę.

Wszyscy członkowie neo-KRS i obsługa Rady muszą poddać się kwarantannie.Michał Sadowski/ForumWszyscy członkowie neo-KRS i obsługa Rady muszą poddać się kwarantannie.

Szkoły będą zamknięte na dłużej

„Bardzo prawdopodobne, że kolejnym momentem, do którego przedłużymy okres zamknięcia szkół, będą święta wielkanocne” – zapowiedział szef MEN Dariusz Piontkowski. Zgodnie z kalendarzem przerwa w nauce może potrwać do 14 kwietnia. Minister zaznaczył, że decyzja w tej sprawie będzie wynikać z wytycznych resortu zdrowia i GIS.

Piontkowski zaznaczył, że wydłużenie przerwy do Wielkanocy nie powinno wpłynąć na terminy egzaminów, zwłaszcza jeśli uda się na dużą skalę wprowadzić nauczanie zdalne. Dodał, że uczniowie, którzy nie mają komputera lub internetu, materiały do uczenia się otrzymają ze szkoły w formie papierowej. Mają być przesłane do domów uczniów tradycyjną pocztą lub przez kuriera. Jeżeli jednak przerwa się wydłuży, a takie ryzyko zaistnieje: „Do tego się przystosowaliśmy: w specustawie są zapisy, które dają ministrowi edukacji możliwość nowej organizacji roku szkolnego ze względu na zdrowie i życie uczniów” – mówił Piontkowski. Chodzi zarówno o egzamin ósmoklasisty (planowane 21–23 kwietnia), jak i matury (4–22 maja).

Przypomnijmy: placówki są zamknięte do poniedziałku 25 marca. Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni.

Dariusz Chętkowski: Należy ogłosić amnestię maturalną!

Problem na przejściach granicznych

We wtorek wieczorem, podczas spotkania prezydium Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zapadła decyzja o otwarciu kolejnych przejść granicznych i zmianie charakteru kilku już działających. Dzięki temu ruch na przejściach granicznych ma odbywać się sprawniej, a korki powstałe po przywróceniu kontroli na granicy zostaną rozładowane. Granicę z Czechami będzie można przekroczyć na trzech nowych przejściach, a granicę z Litwą na dodatkowym przejściu w Ogrodnikach. Na czterech przejściach drogowych z Niemcami rozszerzony został zakres ruchu.

Do 15 godzin wzrósł we wtorek czas oczekiwania na wjazd do Polski z Czech w Cieszynie. Kierowcy przekraczający granicę autostradą w Gorzyczkach czekali 13 godzin.

UEFA przekłada Euro 2020

Piłkarskie mistrzostwa Europy zostały przełożone na 2021 r. Ze względu na pandemię poszczególne federacje musiały zawiesić rozgrywki ligowe. Przerwano także Ligę Mistrzów i Ligę Europy. Przesunięcie turnieju ma pozwolić na dokończenie w tym sezonie rozgrywek ligowych i pucharowych.

Mecze Euro 2020 miały odbywać się od 12 czerwca do 12 lipca w 12 miastach 12 krajów Europy: Rzymie, Monachium, Amsterdamie, Kopenhadze, Bilbao, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie, Baku, Glasgow, Dublinie i Londynie.

Euro 2020 zmieni się w Euro 2021.INQUAM PHOTOS/ForumEuro 2020 zmieni się w Euro 2021.

Rada Gabinetowa przełożona

Na wtorek 17 marca prezydent zwołał Radę Gabinetową, ale nie odbyła się z powodu zakażenia wykrytego u wiceministra środowiska Michała Wosia. „To wywołało konieczność uruchomienia procedur w rządzie wobec wszystkich osób, które stykały się z ministrem” – mówił Andrzej Duda. Na posiedzeniu Rady Gabinetowej, a zaraz po niej na posiedzeniu rządu, miał być omawiany pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki. We wtorek popołudniu okazało się, że wyniki testów ministrów, którzy mieli z nim kontakt, są negatywne. Prezydent zdecydował, że Radę Gabinetową odbędzie się w środę o godz. 10.

O tym, że jest zakażony, Woś poinformował na Twitterze. „Po stwierdzeniu wczoraj koronawirusa u pracownika Lasów Państwowych, z którym miałem kontakt, poddałem się kwarantannie i wykonałem badanie. Test dał wynik pozytywny. Czuję się dobrze. Dziękuję pracownikom służby zdrowia i wyrażam solidarność z wszystkimi chorymi”.

Pozytywny test na obecność koronawirusa wykazano u ministra Michała Wosia.Mateusz Włodarczyk/ForumPozytywny test na obecność koronawirusa wykazano u ministra Michała Wosia.

Wiceminister zdrowia o dylematach lekarzy

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie TVP zapowiedział duży wzrost nowych przypadków zakażeń. „Dlatego uruchomiliśmy dodatkowe szpitale przeznaczone dla zakażonych, tam jest 10 tys. łóżek. To pokazuje skalę, na jaką jesteśmy gotowi” – mówił.

Zapytany, czy w Polsce może dojść do takiej sytuacji jak we Włoszech i konieczności selekcjonowania pacjentów, odparł: „Jestem lekarzem, to dylemat prawie nie do zaakceptowania. Warunki są, można powiedzieć, wojenne. Nie chcemy, żeby scenariusz włoski w Polsce się ziścił. Szczególnie że dotyczył osób starszych. Wszystkie środki, które wprowadził nasz rząd – zamknięcie szkół i granic – świadczą o tym, że staramy się ograniczać kontakty do minimum”.

Kwarantanna w całej Francji, wzrost śmiertelności w Hiszpanii

Od poniedziałkowego do wtorkowego popołudnia w Hiszpanii z powodu zakażenia SARS-CoV-2 zmarły 182 osoby. To rekordowy wzrost śmiertelności w ciągu jednej doby w tym kraju. Łącznie w Hiszpanii zmarło 491 osób.

W Hiszpanii szybko rośnie też liczba zainfekowanych. W ciągu 12 godzin przybyło 1,3 tys. nowych przypadków zakażenia.

Francja idzie w ślady Włoch. Wprowadza kwarantannę na terytorium całego kraju. Francuska agencja zdrowia publicznego poinformowała we wtorek wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła o 27 (do 175). Liczba zakażonych we Francji wynosi 7730, a dzień wcześniej były to 6633 osoby. „Wyjście z domu jest możliwe, ale wyłącznie z pisemnym uzasadnieniem i jedynie w celu wyższej konieczności: zakupów, dojazdu do pracy lub lekarza” – poinformował minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner. Zapowiedział, że nakaz obowiązujący od południa we wtorek będzie egzekwowany przez 100 tys. policjantów. Za złamanie go grozi kara od 38 do 135 euro.

Przypadek zakażenia Covid-19 potwierdzono we wtorek w Wirginii Zachodniej. Oznacza to, że koronawirus dotarł już do wszystkich 50 amerykańskich stanów. Łącznie w USA zmarło już ponad 100 osób.

Premier: niech ten tydzień będzie czasem ogólnonarodowej kwarantanny

Po poniedziałkowym posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego premier Morawiecki podkreślał, że sama kwarantanna, śledzenie kontaktów czy utrzymanie dystansu nie wystarczą. – To wszystko musi być na raz – mówił.

Powołując się na zalecenia WHO, by jak najmniej korzystać ze środków komunikacji publicznej, zwrócił się z apelem do Polaków: – Niech ten tydzień będzie czasem ogólnonarodowej kwarantanny. Im mniej będziemy wyjeżdżać, wychodzić, tym lepiej, tym większa szansa, że za tydzień w niedzielę będzie można przekazać jakieś informacje łagodzące.

Czytaj też: Banki centralne wyciągają cały swój arsenał. NBP też

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama