Kraj

Kurski zostaje w TVP. Duda przegrał na całej linii

Pełniącym obowiązki prezesa TVP został właśnie Maciej Łopiński, stronnik Jacka Kurskiego, o on sam będzie doradcą Zarządu. Pełniącym obowiązki prezesa TVP został właśnie Maciej Łopiński, stronnik Jacka Kurskiego, o on sam będzie doradcą Zarządu. Adam Chełstowski / Forum
Pełniącym obowiązki prezesa TVP będzie Maciej Łopiński, człowiek Kurskiego, który ma z kolei doradzać zarządowi. Jedyna stronniczka prezydenta w tym gronie została zawieszona na trzy miesiące.

Sytuacja jest dynamiczna. Jeszcze w poniedziałek nasi rozmówcy wskazywali, że pełniącym obowiązki prezesa TVP zostanie Mateusz Matyszkowicz, drugi obok Marzeny Paczuskiej członek zarządu telewizji.

Czytaj też: Porachunki i rachunki w TVP

Andrzej Duda się przeliczył

Chwilę przed formalnym odejściem Kurski z Matyszkowiczem zwrócili się do Rady Nadzorczej TVP o zawieszenie Paczuskiej. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. W Radzie są ludzie, którzy swój ośrodek lojalności ulokowali przy Nowogrodzkiej: Maciej Łopiński, jej szef, to wierny druh Kaczyńskiego, który od czasów gdańskich sympatyzuje z Kurskim; Radosław Włoszek współpracował z Beatą Szydło, a Przemysław Tejkowski przyjaźni się od podstawówki z Joachimem Brudzińskim.

Jeden z naszych rozmówców z PiS mówił w poniedziałek, że Duda powinien się liczyć z konsekwencjami, kiedy wymusza coś na Kaczyńskim: – Wiadomo, że jeśli jedną ręką Andrzej Duda podpisywał ustawę o kasie dla TVP, to druga, którą dosięgnął zarządu telewizji, zostanie mu obcięta. Paczuska, która weszła do zarządu w marcu 2019 r. na żądanie Dudy, miała dbać o jego interesy. Ale Kurski, skonfliktowany z nią, nie chciał oddać jej nadzoru nad Telewizyjną Agencją Informacyjną (przygotowującą wszystkie programy informacyjne i publicystyczne). Paczuska i Duda liczyli, że te wpływy zyska. Teraz widać, jak bardzo się przeliczyli.

Przypomnijmy, że Duda w piątek ok. godz. 23 ogłosił decyzję o podpisaniu ustawy o przyznaniu 1,95 mld zł na media publiczne. Zwlekał do ostatniej chwili, bo nie ufał Kaczyńskiemu, że spełni jego ultimatum – podpis za dymisję Kurskiego. Dopiero gdy szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapewnił prezydenta, że większość członków Rady opowiedziała się za odwołaniem szefa TVP, Duda zdecydował się ustawę podpisać.

Te same zarzuty wobec Paczuskiej

Prorządowy portal wPolityce.pl, który bierze w obronę byłego prezesa TVP, opublikował we wtorek obszerne fragmenty dokumentu, który Kurski i Matyszkowicz wysłali do Rady Nadzorczej. To nie pierwszy raz, kiedy Kurski próbuje Paczuską zawiesić. Argumenty też są te same: wstrzymanie w 2019 r. emisji już zleconych billboardów sponsorskich do meczów reprezentacji w piłce nożnej, co miało przynieść firmie stratę 272 tys. zł. A ponadto działanie „na złość” prezesowi zarządu, w którym „duet Paczuska–Pałka głosował w sposób nieprzemyślany i bez zrozumienia treści uchwał”.

Kolejny zarzut dotyczy „taktyki przypadkowych głosowań, wynikających z niezrozumienia materii uchwał”, która choć była kontynuowana, to już „nie mogła wyrządzić spółce szkody”, ponieważ Kurski i Matyszkowicz mieli większość. W piśmie znalazł się też zarzut, że Paczuska w chwilach wymagających decyzji obarczonych ryzykiem wstrzymywała się od głosu – w sumie 43 razy.

Według dobrze zorientowanych osób Pałka (do czasu rezygnacji) i Paczuska byli przez Kurskiego zaskakiwani stawianymi na zarządzie sprawami. Paczuska miała pretensje, że dostaje setki stron dokumentów do lektury na chwilę przed głosowaniem.

Członkowie zarządu stawiają jej też zarzuty polityczne: „budowała swą pozycję zawodową na demonstrowaniu utrzymywania doskonałych relacji i licznych kontaktów z Kancelarią Prezydenta. W powszechnym odczuciu była przedstawicielką głowy państwa w kierownictwie nadawcy publicznego odpowiedzialnym za reprezentowanie jego interesów w zakresie ekspozycji i wizerunku. Nie informowała jednak nigdy Zarządu Spółki o jakichkolwiek zastrzeżeniach lub oczekiwaniach Kancelarii Prezydenta wobec TVP. Natomiast w chwili kryzysu w komunikacji związanym z grożącym wetem Prezydenta do ustawy rekompensatowej nie włączyła się w jakikolwiek odczuwalny sposób do walki o interes Spółki. Zaangażowała się w intrygi i dezinformowanie głowy państwa oraz otoczenia prezydenta co do sposobu przedstawiania prezydenta na antenach TVP”. O Kurskim można powiedzieć, że robił to samo, tylko że bardziej i na korzyść PiS, tak jak życzył sobie Kaczyński.

Czytaj też: Jak się robi kampanię

Co to wszystko oznacza?

Juliusz Braun, członek RMN (delegowany przez sejmową opozycję) i były prezes TVP, wysłał do Krzysztofa Czabańskiego pismo z wnioskiem o przeprowadzenie otwartego konkursu na stanowisko prezesa zarządu. Formalnie nie ma takiego obowiązku. Któryś z członków RMN może zgłosić czyjąś kandydaturę, a reszta ją po prostu poprze w głosowaniu. Stało się tak w styczniu w przypadku Polskiego Radia. RMN zbiera się 25 marca – wtedy zapadnie decyzja, czy konkurs się odbędzie. Łopiński pełniącym obowiązki może być jednak przez długi czas.

Wydaje się, że w TVP wszystko zostanie po staremu. Ludzie Kurskiego – dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski oraz Paweł Gajewski (ten, który niedawno zdał maturę, wiceszef TAI, zastępca dyrektora TVP ds. korporacyjnych, nadzorujący programy informacyjne i publicystyczne) nie stracą stanowisk.

Kaczyński dał najwyraźniej przyzwolenie na to, aby Kurski koncertowo rozegrał prezydenta. Kurski triumfuje więc jako doradca zarządu TVP ze swoim człowiekiem na stanowisku p.o. prezesa. Zawieszona Paczuska straciła właśnie jakąkolwiek możliwość wpływania na obsługiwanie w narodowych mediach kampanii Dudy. Prezydent wygrał w piątek małą bitwę, a przegrał wojnę.

Czytaj też: „Niefortunna stopklatka”. Jak TVP ograła sprawę Lichockiej

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną