Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Jarosław Kaczyński powiedział kiedyś, że afery w Polsce trwają średnio trzy dni. Obóz rządzący na pewno chciałby, aby ta reguła dotyczyła także słynnego incydentu z gestem swojej posłanki Joanny Lichockiej. Czy tak się stanie?
Mariusz Janicki, Pierwszy zastępca redaktora naczelnegoPolityka Mariusz Janicki, Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Czy kolejny raz takie zachowanie szybko zniknie w powodzi następnych wydarzeń? Trudno to dziś rozstrzygnąć, ale wiele wskazuje na to, że palec Lichockiej pozostanie w zbiorowej pamięci na dłużej. Jej gest dobrze symbolizuje arogancję władzy, przekonanie o moralnej wyższości, poczucie triumfalizmu i bezkarności po kilku latach przejmowania instytucji i środków państwa. Czasami jeden, zdawałoby się marginalny incydent potrafi zmienić bardzo wiele, wszystko zależy od sytuacji, dynamiki politycznej, tzw. momentu i atmosfery. Przełom może nastąpić w każdej chwili. O tym piszemy w najnowszej „Polityce”: w Przypisach redaktora naczelnego Jerzego Baczyńskiego oraz w rubryce „Ludzie i Wydarzenia” w tekście Malwiny Dziedzic. A w innych tekstach znajdziecie Państwo bieżące konteksty, w jakich znalazła się posłanka PiS, zapewne nie do końca zdając sobie z tego sprawę.

Co zatem jeszcze w najnowszej „Polityce”?

Mariusz Janicki o tym, czy opozycja, która dostała szansę na przełamanie politycznego impasu, wreszcie „wstanie z kolan” i podejmie twardą walkę z rządzącą prawicą na swoich warunkach.

Anna Dąbrowska pisze o „desancie wołomińskim”, czyli o ludziach z kręgu wicepremiera Jacka Sasina, którzy zaczęli robić szybkie kariery polityczne i biznesowe; także o sytuacji w podkrakowskich Niepołomicach, gdzie PiS ustanowił własnego komisarza w samorządzie i zaprowadza nowe porządki – o tym Marcin Kołodziejczyk.

Okładka nowego numeru „Polityki”PolitykaOkładka nowego numeru „Polityki”

– Rafał Kalukin opisuje polityczny konflikt pokoleń między tzw. milenialsami a boomersami o ocenę przeszłości (III RP, ale też PRL), o ekonomiczne idee (liberalizm kontra socjal) oraz o kulturowe wizje.

Prof. Marek Safjan w rubryce „Ogląd i Pogląd” tłumaczy, na czym polega nadrzędność prawa unijnego nad ustawodawstwem krajowym i dlaczego nie godzi to w suwerenność państwa.

Ponadto w nowej „Polityce”:

O tym, jak coraz mniej chętnie Polacy przyjmują księdza po kolędzie; o tym, czy obietnice rządu dotyczące budowy obwodnic miast są realistyczne; o tym, ile kosztuje darmowa rehabilitacja; o Unii po brexicie; o tym, co mówią o nas czapki; o jajcarskim rocku; o najnowszej literackiej kontynuacji „Opowieści podręcznej” oraz o kotowatych – najpiękniejszych zwierzętach świata.

Zapraszając do nowej „Polityki”, życzę miłej i inspirującej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Między sobą żartują: „Jak poznać biegacza? Sam ci o tym powie”. To już cała subkultura

Strava zastąpiła mi Instagram – wyjaśnia Michał. – Wrzucam tam zdjęcia z biegania: jakiś widoczek, zdjęcie butów, zmęczona twarz, kawka po bieganiu, same istotne rzeczy.

Norbert Frątczak
12.01.2025
Reklama