Kraj

Z CBA zniknęły miliony złotych? Takie mamy służby

Od lewej dyrektor CBA Ernest Bejda i szef tej instytucji Mariusz Kamiński Od lewej dyrektor CBA Ernest Bejda i szef tej instytucji Mariusz Kamiński Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Z CBA, jak twierdzą media, zniknęły miliony. Od 5 do 10 mln zł z funduszu operacyjnego. Musiało to się dziać latami, ale nikt nie zauważył.

Ponoć brak pieniędzy w kasie CBA odkryto pod koniec grudnia, kiedy po niewykorzystane środki z funduszu operacyjnego przyjechał opancerzony pojazd, aby dostarczyć je do banku. I okazało się, że jest manko.

Dymisje w CBA

O tym, że coś jest na rzeczy, mówiono już wcześniej, kiedy posady stracili dwaj najbardziej zaufani dyrektorzy z CBA – szefowie pionu finansowego i spraw wewnętrznych (tzw. policja w policji). A dodatkowo podał się do dymisji dyrektor CBA Ernest Bejda, ale jego rezygnacja nie została przyjęta przez podwójnego superministra (koordynatora ds. służb oraz spraw wewnętrznych i administracji) Mariusza Kamińskiego.

Jedyny komunikat, jaki CBA wysłało w świat, brzmiał: „Centralne Biuro Antykorupcyjne oświadcza, że: nie informuje o decyzjach kadrowych wobec funkcjonariuszy i pracowników biura. Nie jest prawdą, jakoby Centralne Biuro Antykorupcyjne utraciło jakiekolwiek środki finansowe”.

Jeżeli nie utraciło, to czemu odwołano szefów od finansów i wewnętrznej kontroli? I z jakiego powodu dyr. Bejda przynajmniej dla pozoru postanowił zachować się honorowo? Nie trzeba być geniuszem analizy, aby powiązać te fakty.

Czytaj także: Wszystkie twarze Mariusza Kamińskiego

W CBA trwa nerwowe sprzątanie

Według posłów z sejmowej komisji ds. służb specjalnych (w tym Marka Biernackiego) zatrzymano pracownicę z działu księgowości CBA, podejrzaną o wyprowadzanie pieniędzy. Zarzuty miał usłyszeć także jej mąż. Nie wiemy, czy oboje przyznali się do winy i jak wyjaśnili braki w kasie. Wiemy natomiast, że w CBA trwa nerwowe sprzątanie i zapanował chaos. Instytucja powołana do tropienia łapowników i pilnowania, aby z rządowych skrytek nie wyprowadzano pieniędzy, nie potrafiła dopilnować własnego konta. Wydaje się niemożliwe, aby tak potężne sumy ukradła zwykła kasjerka pod okiem panów Bejdy, Wąsika i Kamińskiego. Albo z kimś znacznie ważniejszym współpracowała, albo jest wrabiana w aferę, aby osłonić możniejszych sprawców.

CBA wydaje się teraz wobec własnej afery całkowicie bezradne, może więc warto doradzić ministrowi Kamińskiemu, aby wystosował apel do potencjalnych złodziei milionów z kasy tej instytucji. Podobnie jak w przypadku operacji dotyczącej marszałka Senatu, gdy zwrócono się do potencjalnych dawców łapówek lekarzowi, aby zgłaszali się w zamian za bezkarność – teraz niech się zgłoszą ci, którzy okradli ściśle chroniony sejf CBA. W zamian będą odpowiednio wynagrodzeni.

W normalnym państwie w obliczu takiej afery nie ma świętych krów – posady tracą nie tylko szefowie służby, która dała się okraść, ale i ministrowie odpowiedzialni za nadzór. Ale nie żyjemy w normalnym państwie. Kamińskiemu i jego druhom jak zwykle nic nie grozi – spokojnie mogą wypić za zdrowie swoje i swoich przyjaciół. Bez cienia zażenowania.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną