Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej – IX – kadencji rozpocznie się we wtorek 12 listopada w południe. Co nas czeka?
Inauguracyjne posiedzenie Sejmu otworzy Macierewicz
Otworzy je – wskazany przez prezydenta – marszałek senior Antoni Macierewicz. Uzasadniając tę decyzję, rzecznik Błażej Spychalski wskazywał, że prezydentowi zależało, by w roku 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu marszałkiem seniorem była osoba o „pięknej karcie opozycyjnej”.
Później, po odegraniu hymnu, orędzie wygłosi Andrzej Duda. Po wysłuchaniu głowy państwa posłowie i posłanki złożą ślubowanie. Zazwyczaj według listy alfabetycznej, ale tym razem jako pierwsi ślubować będą posłowie z PiS – taką informację na Twitterze podał Sławomir Nitras.
Łukasz Lipiński: Macierewicz na dzień dobry dzieli Polaków
Posłowie wybiorą marszałka i wicemarszałków Sejmu
Następnie odbędą się pierwsze głosowania: wybór marszałka i wicemarszałków Sejmu. Kandydatką największego klubu, czyli Prawa i Sprawiedliwości, na marszałka jest Elżbieta Witek. Liczbę wicemarszałków Sejm ustala w drodze uchwały. Kandydatami do tych funkcji są: Włodzimierz Czarzasty (klub Lewicy), Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Piotr Zgorzelski (PSL), choć w poprzedniej kadencji partia Kosiniaka-Kamysza nie miała swojego wicemarszałka. Konfederacja nie ma swojego klubu. Sejm wybierze również spośród najmłodszych posłów 20 sekretarzy Sejmu.
Jak było? Czytaj: Z wyborem wicemarszałków PiS czekał na Senat
Pierwsze posiedzenie Senatu otworzy prezydent
Także dziś, o godz. 16, rozpocznie się pierwsze posiedzenie Senatu. Otworzy je prezydent, a na marszałka seniora powoła najstarszego wiekiem senatora: Barbarę Borys-Damięcką (Koalicja Obywatelska). Tak jak na pierwszym posiedzeniu Sejmu senatorowie złożą ślubowanie, następnie – co ważne po zmianie regulaminu – w głosowaniu jawnym zostaną wybrani marszałek Senatu, wicemarszałkowie Izby, a także sekretarze. Większość w Senacie ma opozycja, a jej kandydatem na stanowisko marszałka jest Tomasz Grodzki. Kandydatem PiS jest pełniący tę funkcję w poprzedniej kadencji Stanisław Karczewski – według PiS marszałek powinien być z ich ugrupowania, bo mają największą liczbę senatorów. Kandydatami na wicemarszałków Senatu są: Bogdan Borusewicz (KO), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) oraz Michał Kamiński (PSL).
Czytaj także: PiS zmienił regulamin Senatu i żałuje. Jawne głosowanie
176 nowych posłów i posłanek
Zgodnie z propozycją kancelarii Sejmu posłowie PiS (235) zasiądą w prawej części sali obrad, a obok, bliżej mównicy, posłowie PSL (30). Rzędy za ludowcami mają zająć posłowie Konfederacji (11); dalej w lewej części zasiądą posłowie Koalicji Obywatelskiej (134) i Lewicy (49).
Czytaj także: Jedna trzecia nowych posłów to debiutanci
Z 235 posłów PiS 55 zasiądzie w sejmowych ławach po raz pierwszy. W tym gronie znajdą się m.in. tak znani politycy jak premier Mateusz Morawiecki, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz czy europoseł dwóch kadencji Marek Gróbarczyk. Wśród posłów debiutantów jest także zastępca rzecznika partii Radosław Fogiel i dotychczasowy gdański radny Kacper Płażyński, syn marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej 2010 r.
Z list komitetu Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD, Wiosna, Lewica Razem) najwięcej posłów – 23 – wprowadził Sojusz; 19 osób jest z Wiosny, a z Razem do parlamentu dostało się sześciu kandydatów. Debiutantami są m.in. Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Krzysztof Śmiszek i prof. Maciej Gdula.
Po raz pierwszy w ławach zasiądzie kilku polityków Konfederacji, w tym lider Korony Grzegorz Braun, wiceprzewodniczący partii Wolność Konrad Berkowicz, Artur Dziambor oraz lider Konfederacji Wolność i Niepodległość Krzysztof Tuduj.
W klubie PSL po raz pierwszy w gmachu przy Wiejskiej zasiądzie syn Władysława Bartoszewskiego Władysław Teofil Bartoszewski. Mandat posła zdobyła także m.in. szefowa Stronnictwa w Lubuskiem Jolanta Fedak, która za rządów PO-PSL była ministrem pracy i polityki społecznej. Poza tym: dotychczasowy wicemarszałek województwa zachodnio-pomorskiego Jarosław Rzepa oraz wiceszef PSL Dariusz Klimczak.
134-osobowy klub Koalicji Obywatelskiej będą tworzyć m.in. politycy PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej oraz Zielonych. Nowych posłów jest 45, 89 zasiadało w Sejmie poprzedniej kadencji.