Kraj

In vitro bez górnej granicy wieku

Program refundacji zapłodnienia pozaustrojowego na Mazowszu

Niepłodność w Polsce dotyczy od 10 do 16 proc. par (ok. 1,35–1,5 mln). Niepłodność w Polsce dotyczy od 10 do 16 proc. par (ok. 1,35–1,5 mln). 123 RF

Od września na Mazowszu zacznie działać program refundacji zapłodnienia pozaustrojowego. Przyjęty przez radnych województwa projekt (w sejmiku zdominowanym przez PO i PSL) pozytywnie oceniła właśnie Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, której opinia jest kluczowa dla prowadzenia programu. Będzie to największy terytorialnie program refundacji in vitro w Polsce po wygaszeniu rządowego wsparcia dla niepłodnych par przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w 2016 r.

Budżet programu to 6,6 mln zł, które wystarczą na sfinansowanie 1098 procedur zapłodnienia pozaustrojowego dla ok. 366 par – dla każdej z nich zarezerwowano trzy próby; przewidywana wysokość dofinansowania: od 6 do 18 tys. zł. Dofinansowaniem zostanie objęte także mrożenie komórek jajowych u pacjentek chorych na nowotwory. To innowacyjne rozwiązanie dla osób, które chciałyby w trakcie leczenia zabezpieczyć swoją płodność. Kryteria kwalifikacji do programu to m.in. stwierdzona i potwierdzona bezwzględna przyczyna niepłodności. Nie będzie natomiast górnego przedziału wiekowego dla pacjentek. O tym, czy kobieta w wieku 41 lat lub więcej będzie mogła przystąpić do procedury in vitro, zadecyduje lekarz.

Samorządowe programy dofinansowania in vitro wprowadziły już Gdańsk, Warszawa, Poznań, Łódź, Wrocław, Słupsk, Szczecin, Chojnice, Słupsk, Ostrów Wielkopolski, Bydgoszcz, Częstochowa, Szczecinek, Sosnowiec, Tarnowo Podgórne oraz województwo łódzkie. Najwięcej dzieci urodziło się w Warszawie – 154, w Poznaniu – 155, w Łodzi – 172. To więcej niż w czasie trwającego już prawie trzy lata rządowego programu zdrowia prokreacyjnego (leczenia niepłodności), który pomija finansowanie zabiegów in vitro. Według danych z początku tego roku urodziło się dzięki niemu 70 dzieci.

Polityka 31.2019 (3221) z dnia 30.07.2019; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "In vitro bez górnej granicy wieku"
Reklama