Kraj

30. rocznica wyborów 4 czerwca. Wielkie świętowanie

W sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i sali BHP Stoczni Gdańskiej wyrosła Strefa Społeczna. W sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i sali BHP Stoczni Gdańskiej wyrosła Strefa Społeczna. Martyna Niecko / Agencja Gazeta
Od 1 czerwca przez jedenaście dni w Gdańsku trwa wielkie świętowanie 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów.

W sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i sali BHP Stoczni Gdańskiej wyrosła Strefa Społeczna. Kilkanaście hal współtworzonych przez 200 organizacji pozarządowych to jedna z kluczowych przestrzeni Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku. Każda z hal namiotowych to wybrany obszar z życia społeczeństwa obywatelskiego (m.in. integracja, wsparcie społeczne, zrównoważony rozwój, ruchy miejskie, prawa człowieka). W namiocie Prawa Człowieka, odbędzie się warsztat dotyczący fact-checkingu, będą pokazy filmów, a także przekazane zostaną informacje o tym, jak uzyskać pomoc w obronie swoich praw. Będzie też można poznać ciekawe kampanie społeczne, mające na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie praw człowieka.

W Strefie Społecznej zagoszczą największe 4-czerwcowe panele dyskusyjne, a posłuchać będzie można m.in. Leszka Balcerowicza, ks. Adama Bonieckiego, Agnieszkę Holland, Szymona Hołownię, Tomasza Sekielskiego, Lecha Wałęsę i Karolinę Wigurę.

Czytaj więcej: 4 czerwca 30 lat później. Wywiad z Aleksandrą Dulkiewicz

Wystawy, panele, koncert

4 czerwca o godzinie 12 przy Budynku Europejskiego Centrum Solidarności podpisana zostanie Deklaracja Wolności i Solidarności. Następnie wspólnie odśpiewany zostanie hymn Polski. O 17.30 na Długim Targu każdy będzie mógł stanąć do wspólnego „Rodzinnego zdjęcia Polaków” wraz z Donaldem Tuskiem, Lechem Wałęsą i Aleksandrą Dulkiewicz. Tego dnia odbędzie się także główny koncert „30 lat wolności”. Będzie to widowisko multimedialne według scenariusza i w reżyserii Bolesława Pawicy. Zagrają m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Natalia Nykiel, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Piotr Cugowski i Michał Szpak.

4 czerwca będzie pełen świątecznych wydarzeń. Już w nocy od godz. 1.00 do 23.59 będzie można obejrzeć wystawę: „Budowanie Wspólnoty. Paweł Adamowicz i Gdańszczanie”. Na Długim Targu pojawią się zdjęcia poświęcone pamięci Pawła Adamowicza, zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska.

Przy ulicy Długiej 12 będzie można zobaczyć kolekcję plakatów wyborczych Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, które promowały kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu w 1989 roku. Wówczas Andrzej Wajda i doradca Solidarności Bronisław Geremek wpadli na pomysł, aby kandydaci reklamowali się na zdjęciach z Lechem Wałęsą. Być może właśnie dzięki temu z 261 startujących w wyborach osób – jak o nich mówiono – z drużyny Lecha, mandat zdobyło 260 kandydatów.

Będzie też można dołożyć swoją cegiełkę do tych rocznicowych wydarzeń. W godz. 10.00-16.00 Europejskie Centrum Solidarności w archiwum przy Placu Solidarności 1 będzie zbierać pamiątki, materiały dokumentujący opór społeczny wobec władzy komunistycznej w latach 1970-1989.

W godz. 10.00-19.00 w sali wystaw czasowych w ECS odbędzie się spotkanie uczestników wydarzeń 1989 roku. Gości przywita Lech Wałęsa oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Wystąpić mają m.in. Janusz Steinhoff, Henryk Wujec oraz prof. Jerzy Stępień.

Szczegółowy program na stronie internetowej obchodów: 2019gdansk.pl

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Interesy Mastalerka: film porażka i układy z Solorzem. „Szykuje ewakuację przed kłopotami”

Marcin Mastalerek, zwany wiceprezydentem, jest także scenarzystą i producentem filmowym. Te filmy nie zarobiły pieniędzy w kinach, ale u państwowych sponsorów. Teraz Masta pisze dla siebie kolejny scenariusz biznesowy i polityczny.

Anna Dąbrowska
15.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną